Portál:Komunistický režim v Československu

Hammer and sickle on a red star.svg
Portál Komunistický režim v Československu upravit
Komunistický režim v Československu je označení pro období, po které v Československu vládla KSČ. Zahájil je únorový převrat na začátku roku 1948 a ukončila sametová revoluce v listopadu 1989. Některými je označován za jeden z nejtvrdších komunistických režimů panujících v Evropě mimo území SSSR.

Během tohoto režimu bylo mnoho lidí z politických důvodů uvězněno, internováno nebo umístěno do pracovních či koncentračních táborů či PTP a mnoho dalších se stalo obětí justičních vražd nebo zemřeli ve vězení či při pokusu o překonání železné opony.

Emblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg
Crystal Clear app korganizer.png
Dobový citát upravit
...Jesličky s malým Ježíškem musely být dříve o Vánocích v každé domácnosti, i když jsme je museli vystříhané z papíru zapíchat jen do mechu za okny. Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva...
— Antonín Zápotocký, Vánoční projev premiéra Zápotockého, 1952
Archiv »
Documents-small.svg
Článek upravit
Beran

Josef Beran (29. prosince 1888 Plzeň – 17. května 1969 Řím) byl katolický duchovní a teolog, 33. arcibiskup pražský a primas český v letech 1946–1969 a od roku 1965 kardinál.

Byl politickým vězněm nacismukomunismu, komunistický režim mu navíc po většinu času znemožnil spravovat diecézi. Po jmenování kardinálem prožil poslední roky svého života jako vyhnanec ve Vatikánu.

Po úmrtí jej kardinál Šeper označil za druhého svatého Vojtěcha. Jako jedinému Čechovi se mu dostalo pocty být pohřben po boku 91 papežůkryptě svatopetrské baziliky ve Vatikánu s více než sto hroby. Paradoxně se tak stalo v důsledku komunistického režimu v Československu, který zakázal převoz jeho ostatků do vlasti. Transport se uskutečnil až v demokratickém zřízení během dubna 2018, kdy byly ostatky uloženy v kapli sv. Anežky České ve svatovítské katedrále. V roce 1998 byl zahájen proces jeho blahořečení.

Archiv »   Návrhy »
Crystal Clear app package settings.png
Chybějící články upravit
Biografické (třetí odboj, političtí vězni, disent aj.):

Jaroslav Borkovec, Emanuel Čančík, František Falerski, Leopold Färber, Přemysl Janýr, Miroslav Jebavý, Milo Komínek, Iva Kotrlá, Zdeněk Kovařík, Dáda Libánská, Anna Marvanová, Karel Nigrín, Čeněk Petelík, Vratislav Polesný, Otakar Poupa, Hubert Procházka, Květoslav Prokeš, Věra Roubalová Kostlánová, Miloslav Růžička, Emil Sobička, Olga Stankovičová, Oto Stehlík, Jaroslav Suk, Marie Škarecká, Josef Vávra-Stařík, Hana Truncová, Eva Vidlařová, Zdeněk Vokatý, František Wiendl, Rudolf Zeman, Zdeněk Zelený

Obecné: XI. všesokolský slet, Bratislavská deklarace, Bytíz (pracovní tábor), Československé dokumentační středisko nezávislé literatury, Dopis Václava Havla Gustávu Husákovi, Chalupářství, Iniciativa Most, Informace o Chartě 77 (časopis), Jednotná kandidátka Národní fronty, Jednotná škola, Kutilství, Melouch, Mírový klub Johna Lennona, Moták (zpráva), Nezávislé mírové sdružení, Odsun sovětských vojsk, Ochranný dohled, Palach Press, Pohotovostní pluk Veřejné bezpečnosti, Polednové reformy, Právnická škola pracujících, Proces se členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, Proces se skupinou The Plastic People of the Universe, Proces s Jazzovou sekcí, Rozehnání undergroundového koncertu v Rudolfově, Socialistické soutěžení, Sociální jistoty, Soustřeďovací klášter, Společnost za veselejší současnost, Svaz československých spisovatelů, Vedoucí úloha strany, Vnitřní emigrace, Vokno (samizdat), Zákon o táborech nucené práce (247/1948 Sb.)

Kultura: Asanace (divadelní hra), Bílé světlo (hudební skupina), Česká expedice (samizdat), Český snář, Duchcov (nádraží), Edice Půlnoc, Jawa 250 pérák, Kritický sborník, Křižovnická škola čistého humoru bez vtipu (místo přesměrování), Lidové noviny (samizdat), Máma Bubo, Mirákl (kniha), První festival druhé kultury, Samizdat Tapes & Cassettes & Videos, Sídliště Poruba, Sputnik (plastika), The Hever and Vazelína Band, Zpráva o třetím českém hudebním obrození, ETA 211

K rozšíření: Botas, Černý lev 777, Český underground, Dva tisíce slov, Extempore, Hnutí revoluční mládeže, Index (nakladatelství), Jan Zajíc, Jednotné zemědělské družstvo, Klub 231, Mezinárodní den žen, Mikoláš Chadima, Monstrproces, Moskevský protokol, Několik vět, Občanské fórum, Obchodní dům Prior (Jihlava), Petlice (edice), Poučení z krizového vývoje, Pravomil Raichl, Revolver revue, Sbor nápravné výchovy, Socialismus s lidskou tváří, Stanislav Valehrach, Svědectví (časopis), Šafrán (sdružení), Šumperák, Varšavská smlouva, Verejnosť proti násiliu, Věznice Minkovice


Crystal info.png
Informace upravit
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Komunistický režim v Československu ve Wikimedia Commons
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Komunistický režim v Československu}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, viz návod.

Dobré články Dobré články: Kolektivizace v Československu, Pomocný technický prapor, Hokejová rvačka v Piešťanech 1987


Související portály: Historie | Česko

Crystal Clear filesystem folder images.png
Vybraný obrázek upravit
Členská legitimace Komunistické strany Československa
Archiv »
Crystal Clear app kghostview.png
Kategorie upravit
Komunistický režim v Československu
Československá lidová armáda
Československý protikomunistický odboj
Český exil
Dějiny Československa (1948–1960)
Dějiny Československa (1960–1969)
Dějiny Československa (1969–1989)
Ekonomika komunistického Československa
Instituce dokumentující éru komunismu v Československu
Náboženství v komunistickém Československu
Oběti komunistického režimu v Československu
Politické represe v komunistickém Československu
Pomníky a památníky obětem komunistického režimu v Československu
Propaganda v komunistickém Československu
Sbor národní bezpečnosti
Umělecké svazy v komunistickém Československu

Média použitá na této stránce

Emblem of the Communist Party of Czechoslovakia.svg
Znak Komunistické strany Československa
Praha socha kardinála Berana 5.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Praha-Dejvice socha kardinála Berana
Crystal info.png
Autor: Everaldo Coelho, Licence: LGPL
Crystal icon.
KSC legitimace.jpg
Titulní stránka členské legitimace Komunistické strany Československa - KSČ