Portál:Kosovo

Flag of Kosovo.svg
e
Mapa

Kosovo je území na Balkánském poloostrově. Podle jednostranné deklarace nezávislosti tvoří stát Republika Kosovo (albánsky: Republika e Kosovës, srbsky: Република Косово, Republika Kosovo). Ostatní státy se v současné době k nezávislosti tohoto území vyjadřují; některé tak již učinily. Podle ústavy Srbska tvoří Autonomní oblast Kosovo a Metohija (srbsky: Аутономна покрајина Косово и Метохија, Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija, albánsky: Krahina Autonome e Kosovës dhe Metohisë) a je nedílnou součástí Srbska. Hlavním městem je Priština.
Od 12. června 1999 byla oblast na základě statusu chráněného rezolucí OSN č. 1244 spravována OSN a Kosovu byla v rezoluci přiznána autonomie v rámci Srbska, fakticky ale Srbsko ztratilo nad Kosovem kontrolu. Zdejší Albánci zde záhy vytvořili místní parlament, vládu, jakož i další nezávislé instituce. Kosovský parlament vyhlásil dne 17. února 2008 nezávislost na Srbsku. Oficiální orgány a představitelé Srbska však nezávislost odmítají uznat a považují oblast nadále za součást Srbska, postoj jiných států není jednotný.

Země sousedí s Albánií, Severní Makedonií, Černou Horou a Srbskem.

e

Zajímavosti

Víte, že...
e

Článek

Battle of Kosovo, Adam Stefanović, 1870.jpg

Bitva na Kosově poli (Kosovo polje, Campus Turdorum, někdy také bitva na Kosovu rovném), odehrávající se 15. června roku 1389 (podle Gregoriánského kalendáře 28. června), byla okamžikem, kdy se asi 100 kilometrů severně od Skopje, svého času korunovačního města srbského cara a krále Dušana (1331 - 1355, car od 1345), Dušan se za cara prohlásil o Vánocích roku 1345, ale korunován byl až v dubnu 1346. Jeho carský titul zněl basileus kai autokrator Serbon kai Romaion - car a samovládce Srbů a Římanů (Řeků, Byzantinců).

V křesťanské armádě byly oddíly srbských knížat Lazara Hrebeljanoviće, Vuka Brankoviće, a také bosenského krále Tvrtka I. Kotromaniće, jehož oddíly vedl Vlatko Vuković. Křesťané byli posíleni o spoustu pomocných oddílů z Albánie, Bulharska a Uher. V čele osmanské armády, které pomáhaly vazalské státy Osmanů, stanul samotný sultán Murad I.. Výsledek samotné bitvy byl sice nerozhodný (padli i oba hlavní vůdci - kníže Lazar a sultán Murad), ale pozdější činy uherského krále znamenaly oslabení křesťanských spojenců, zatímco Osmané si upevnili pozici na Balkáně, kde zakrátko vyvrátili i druhou bulharskou říši (definitivně roku 1396). I přes prohru Osmanů u Ankary roku 1402 a následné anarchii se Muradovu prapravnukovi Mehmedovi II. podařilo roku 1453 dobytím Konstantinopole vyvrátit byzantskou říši.

Archiv
e

Kategorie

Kosovo
Dějiny Kosova
Doprava v Kosovu
Ekonomika Kosova
Fauna Kosova
Geografie Kosova
Kosovská kultura
Lidé z Kosova
Kosovská politika
Kosovská společnost
Sport v Kosovu
Státní symboly Kosova
Stavby v Kosovu
Světové dědictví (Kosovo)
Události v Kosovu
Kosovské vojenství
e

Obrázek

Národní veřejná knihovna v Prištině

Archiv
e

Pomozte

Nuvola apps kmag.png Články k založení: Besjanë, Burim, Djakovica, Drenas, Gjakovë, Kastriot, Klinë, Kosovskopomoravský okruh, Lipjan, Malishevë, Novobërdë, Rahovec, Skenderaj, Viti, Sinan Hasani, Uglare, Ferat Draga, Kosovský ochranný sbor, Demokratická strana Kosova, Rubovac

Nuvola filesystems exec.png Články k neutralizaci: Kosovská osvobozenecká armáda

Nuvola apps ksig.png Články k rozšíření: Priština, Kosovska Mitrovica
e

Šablony

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kosovo}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
e


Média použitá na této stránce

Kosovo map-cs.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Mapa Kosova.
Battle of Kosovo, Adam Stefanović, 1870.jpg
Painting of the Battle of Kosovo, dated 1870, by Adam Stefanović. Prince Lazar is seen dying with his horse.