Portál:Kultura

e
Parthenon from west.jpg

Slovem kultura (cultura, příčestí trpné latinského colere, pěstovat, tedy „co je pěstováno“) se původně označovalo pěstování užitkových plodin. Jako metaforu je použil Marcus Tullius Cicero pro překlad Platónova pojmu „péče o duši“ a od 16. století se používá pro označení vybraných lidských činností, zejména uměleckých (tzv. „vysoká kultura“). Do ní patří literatura, umění, hudba, případně i věda a filosofie. V tomto smyslu máme dnes kulturní rubriku v novinách nebo ministerstvo kultury. Proti této vybrané, elitní vysoké kultuře, vyžadující vzdělání a péči, stála potom „nízká“ či lidová kultura, pozdější popkultura. Podle toho se pak lidé i celé národy mohly dělit na více či méně kultivované, případně barbarské. Výzkumem kultury se zabývá kulturologie.

Více informací…

e

Věděli jste, že…

… slovo kultura původně označovalo pěstování užitečných plodin?
popkultura a masová kultura nejsou totožné pojmy?
moravská Jízda králů byla zapsána na seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO?

e

Článek

Poutníci během hadždže na nádvoří mešity Al-Masdžid al-Harám

Hadždž (arabsky: حجِّ) je arabský výraz pro pouť do Mekky, jeden z pěti pilířů islámu. Mekka a tamní svatyně Ka'ba patří k nejposvátnějším islámským místům. Pouť do Mekky, která má svůj původ již v předislámské Arábii, by měl alespoň jednou za život vykonat každý muslim, který je toho fyzicky schopen a má k tomu dostatek finančních prostředků. Muslimovi, který celý rituál pouti absolvuje, náleží čestný titul hadži (hádždží)

Hadždž tvoří velké množství rituálních úkonů, mezi hlavní patří menší pouť zvaná umra (skládá se ze sedmerého obcházení Ka'by a přecházení mezi pahorky as-Safá a al-Marwá), rituální stání na planině Arafát, kamenování satanaMiná a svátek Íd al-adhá, který slaví muslimové po celém světě formou obětování zvířat Bohu. Hadždž se koná zhruba sedmým až dvanáctým dnem měsíce dhú'l-hidždža. Vzhledem k tomu, že islámský kalendář je lunární, každoročně připadá doba konání pouti do Mekky na různé dny gregoriánského kalendáře.

e

Obrázek

Moravian Slovak Costumes during Jizda Kralu.jpg
Lidé v krojích během Jízdy králů.

e

Kvalitní články

Nejlepší články:
BowlingBuddhové z BámijánuHadždžHarappská kulturaHolubí fotografie ze vzduchuNirvanaNovinářská fotografieOsmeroSvětový operní repertoárŠachyThe DoorsZbraslavský klášterŽidé na Moravě ve středověku

Dobré články:

Angkor VatBetlémská kapleMěstské opevnění (Brno)BorobudurEmirates StadiumJeštěd (hotel a vysílač)Kolovratský palác (Praha, Nerudova)Konstantinopolské hradbyKostel svatého Mikuláše (Brno)Lešanský BuddhaMachu PicchuObelisk (Pražský hrad)Stará radnice (Brno)Mikulov (zámek)Michael MyersStar Trek (seriál)77 Bombay StreetAC/DCBowling for SoupExtra PlayfulIron MaidenHudební slavnosti v BayreuthuMá vlastRamonesSex PistolsShifty Adventures in Nookie WoodSonic YouthThin LizzyV studniThe Velvet Undergroundopera IsisBible MelantrichovaTom BombadilHledání ztraceného časuŠpanělská literaturaMelantrichRámájanaSnoubenciZlatý broukFotografie v DánskuStarověké římské malířstvíTřebechovický betlémVíly z CottingleyEsejciHovoryChanukaMýtus o UsiroviStarověká židovská filosofieBabsonova úlohaBraní mimochodemBughouse šachGrand Prix San Marina 1994Letní olympijské hry 2000Mistrovství Evropy v orientačním běhu 2010Saavedrova poziceThe Settlers: Dědictví králůPiercingŽabkySeznam funkcionalistických staveb v BrněSeznam klášterů v Brně

e

Světové kulturní dědictví

Portobelo.jpg
Pevnosti na panamském pobřeží Karibiku: Portobelo a San Lorenzo.


Více…

e

Aktuality

2014:
Podrobnější článek na Wikizprávách: Na seznamu UNESCO je už přes 1000 památek.


wikizprávy

e

Kategorie

Kultura
Kultura podle tématu
Náboženství a kultura
Kultura podle kontinentů
Kultura podle měst
Kultura podle národů
Kultura podle oboru
Kultura podle zemí
Akademie
Anarchistická kultura
Čajová kultura
Čtení
Kulturní dějiny
Esperantská kultura
Gastronomie
Kulturální studia
Kulturní časopisy
Kulturní kritici
Mezikulturní vztahy
Mezinárodní kulturní organizace
Móda
Mystifikace
Náboženství
Památky
Psaní
Pseudověda
Rituály
Sdílení
Svobodná kultura
Společenský tanec
Tradice
Kulturní události
Umění
Zábava a volný čas
Kulturní zařízení
Kulturní portály

e

Informace

  • Zde je seznam požadovaných článků, nějaký z nich můžete napsat.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Kultura}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.

e

Média použitá na této stránce

Moravian Slovak Costumes during Jizda Kralu.jpg
Autor: Jialiang Gao www.peace-on-earth.org, Licence: CC-BY-SA-3.0
Male and female Moravian Slovak costumes worn during the Jízda králů Festival held annually in the village of Vlčnov in southeastern Moravia.
Kaaba Mirror like.jpg
(c) Muhammad Mahdi Karim na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC BY-SA 3.0
A picture of people performing 'en:Tawaf' (circumambulating) the en:Kaaba. This picture taken from the gate of en:Abdul Aziz seems to divide the Kaaba and the minarets into mirror images of one another.
Parthenon from west.jpg
Parthenon from west
Portobelo.jpg
Autor: gailf548 from New York State, USA, Licence: CC BY 2.0
The ruins of fort San Lorenzo at Portobelo.