Portál:Maďarsko


Portál Maďarsko

Maďarsko (oficiální název státu je Maďarská republika) je vnitrozemský stát ve střední Evropě. Má 10 050 000 obyvatel, metropolí je Budapešť. Maďarsko hraničí s Rakouskem, Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem, Rumunskem, Ukrajinou a Slovenskem. Je členskou zemí Severoatlantické aliance (NATO) a od r. 2004 také členem Evropské unie.

Pro mnoho lidí je Maďarsko zemí lázní, vína a ostrých jídel. To vše je pravda. Maďarsko tak získalo svou tvář vlivem jižních kultur, ale i z poznatků z cesty do Evropy a původnímu domovu Maďarů na Uralu. Asi nejtypičtějším znakem jejich nemístního původu je jazyk. Maďarština, která je z Ugrofinské jazykové skupiny, je podobná několika jazykům, kterými se ještě dnes mluví. Nejpodobnější jazyky jsou v dnes ruském Chantymansijském autonomním okruhu. Maďaři, vedení Arpádem přišli do Evropy koncem 9. století. Od té doby jsou Maďaři a jejich Maďarsko nedílnou součástí Evropy. Novodobé dějiny Maďarska jsou například těsně spjaty s českými, slovenskými i balkánskými dějinami.

Státní znak
Státní znak Maďarska
Flag of Hungary.svg
Maďarská vlajka

8thNote.svg
Maďarská hymna – Himnusz

Článek měsíce

Pannonhalmské arciopatství

Pannonhalmské arciopatství (maďarsky Pannonhalmi Bencés Főapátság) je benediktinské opatství nedaleko stejnojmenného města v Maďarsku na 282 m vysokém stejnojmenném vrchu. Je to jedna z nejstarších historických památek v Maďarsku, založená přibližně v roce 996.

V roce 1996 byla zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Název Pannonhalma je novotvar z období maďarizace z roku 1823, původní název byly odvozeniny od tehdejšího názvu vrchu (Vrch svatého Martina; Původně latinsky Mons Sacer Pannoniae − Svatý vrch Panonie). Názvy odvozené od jména svatý Martin vznikly z přesvědčení, že se na úpatí vrchu narodil Martin z Tours.

Areál zahrnuje baziliku s kryptou (z 19. stol.), vlastní klášter, knihovnu (360 000 svazků), barokní refektář a další objekty. Při opatství se nachází chlapecká internátní škola.

celý článek >>

Obrázek měsíce

Áron Szilágyi a Nikolay Kovalev na semifinále Mistrovství světa v šermu 2013

Kultura

Kossuthův znak

Kossuthův znak, maďarsky Kossuth-címer, je verze státního znaku Maďarska. Na rozdíl od současného státního znaku není jeho součástí Svatoštěpánská koruna a má odlišný tvar štítu. Znak je pojmenovaný po Lajosi Kossuthovi, vůdci Maďarské revoluce a boje za nezávislost v letech 18481849, kdy znak vzniknul.

Kossuthův znak má polcený štít. V první poli je sedmkrát červeno-stříbrně dělený štít, který podle legendy ze 16. století představuje uherské řeky – Dunaj, Tiszu, Drávu a Sávu. Jde o znak Arpádské dynastie, která vládla od počátku Uherského státu až do roku 1301. Ve druhém poli je zelené trojvrší se zlatou korunou, z níž vystupuje stříbrný dvojkříž. Od 17. století je trojvrší interpretací uherských pohoří – Tatra, Mátra a Fatra. Tento znak byl vytvořen ve 14. století, ovšem dvojramenný kříž se objevuje již na erbu krále Bély III. ve 12. století.

celý článek >>

.

Informace

  • Portál založil Jan Geier.
  • Portál se zabývá i články o územích jako jsou Sedmihradsko, jižní Slovensko či Vojvodina.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Maďarsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Osobnost

Ödön Lechner (27. srpna 1845, Pešť, Rakousko10. června 1914, Budapešť, Rakousko-Uhersko) byl maďarský architekt, představitel maďarské secese. Patří mezi nejznámější maďarské architekty a učitele celé generace domácích představitelů architektury (Sándor Nagy, István Medgyaszay, Béla Lajta, Aladár Árkay)

Lechner se narodil v rodině původem z Bavorska, která se v 17. století přistěhovala do Budapešti. Studoval na reálce, v roce 1865 na technické škole v Budíně, v letech 1866 - 1868 potom v Berlíně. Začátky jeho kariéry sahají do Francie, kde se v ateliéru C. Parenta věnoval zejména restaurátorství a ochraně památek.

celý článek >>

Víte, že ...

...Budapešť vznikla spojením tří měst (Pešti, Budína a Starého Budína)?

...představitel fašistického Maďarska v letech 1944-1945 Ferenc Szálasi byl arménského původu??

...spisovatel Péter Esterházy má velice rád českou kulturu ("Je sympatičtější pěkně po česku udělat pár piv, než trojčit u vína po velkouherském způsobu.")?

Strom kategorií

Maďarsko
WikiProjekt Maďarsko
Kategorie Maďarska podle dělení
Dějiny Maďarska
Doprava v Maďarsku
Ekonomika Maďarska
Fauna Maďarska
Geografie Maďarska
Geologie Maďarska
Internet v Maďarsku
Maďarská kultura
Maďarské seznamy
Maďaři
Památky v Maďarsku
Maďarská politika
Maďarská společnost
Sport v Maďarsku
Státní symboly Maďarska
Stavby v Maďarsku
Světové dědictví (Maďarsko)
Turistika v Maďarsku
Události v Maďarsku
Věda a technika v Maďarsku
Maďarské vojenství
Zahrady v Maďarsku
Životní prostředí v Maďarsku

Média použitá na této stránce

Pannonhalma - Bencés apátság.jpg
Autor: neznámý, Licence: CC BY-SA 2.5
Bencés apátság / Benedictine monastery. - Pannonhalma - Hungary - Europe
Wiktionary-logo-cs.svg
(c) Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0
Czech version of Wiktionary logo
Kovalev v Szilagyi 2013 Fencing WCH SMS-IN t194135.jpg
© Marie-Lan Nguyen / Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Hungary's Áron Szilágyi (L) fences against Russia's Nikolay Kovalev (R) in the men's sabre semi-finals of the 2013 World Fencing Championships at Syma Hall in Budapest, 10 August 2013.
Lechner ödön Strelisky.jpg
Lechner Ödön portréja
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Portal.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
8thNote.svg
An 8th-note.
Wikinews-logo.svg
Autor: Vektorizace: Simon 01:05, 2 August 2006 (UTC) Updated by Time3000 17 April 2007 to use official Wikinews colours and appear correctly on dark backgrounds. Originally uploaded by Simon., Licence: CC BY-SA 3.0
The Wikinews logo without text. This is a cropped version of Image:Wikinews-logo-en.png. Note that the Wikinews project itself is at Wikinews:Main Page.
Kossuth Coat of Arms.svg
Autor: Thommy, Licence: CC BY-SA 2.5
Coat of Arms of the Kingdom of Hungary (1849), the Hungarian Democratic Republic (1918-1919), the Republic of Hungary (1946-1949) and the People's Republic of Hungary (1956-1957).
Wikiquote-logo.svg
SVG version of the Wikiquote logo.