Portál:Meteorologie

e
Meteorologie je věda zabývající se atmosférou. Studuje její složení, stavbu, vlastnosti, jevy a děje v ní probíhající, například počasí. Meteorologie je považována za část fyziky, proto je často chápána jako „fyzika atmosféry“ a je vyučována na matematicko-fyzikálních fakultách. Na mnoha univerzitách je meteorologie často vyučována jako součást věd o Zemi, což zohledňuje souvislost atmosféry s dalšími krajinnými sférami. Poznatky meteorologie jsou nezbytné v mnoha odvětvích lidské činnosti - doprava, zemědělství, vojenství. S meteorologií úzce souvisí hydrologie.
e

Témata

Specializace:

AerologieAgrometeorologieModifikace počasíExtrémní počasíPředpověď počasíKlimatologieAeronomieSynoptická meteorologieLetecká meteorologieNámořní meteorologie

Synoptické jevy:
AnticyklónaCyklónaTropická cyklónaGlobální cirkulace atmosféryCyklogenezeTlaková nížeEl NiñoFronta (StudenáTepláOkluzní) • Brázda nízkého tlaku vzduchu

Oblaka a srážky:
OblakBouřkaKonvekční bouře
Srážky: MrholeníKroupySníhDéšťLedovkaPřívalový déšť

Vítr:
Beaufortova stupniceFujitova stupniceSaffirova-Simpsonova stupnice hurikánůMístní názvy větrůTornádoOrkánVánek

Omezení viditelnosti
BlizardInverzeMlhaPísečná bouře

Meteorologické veličiny:
Atmosférický tlakVlhkost vzduchuTeplotaRychlost větru

Ostatní jevy:

BleskSněhový jazykGlobální oteplováníRosný bodPodchlazeníPočasíSteve
e

Článek měsíce

Schéma studené fronty
Studená fronta je rozhraním mezi teplým vzduchem v teplém sektoru tlakové níže neboli cyklóny a studeným vzduchem v týlu cyklóny. Frontální plocha postupuje poměrně rychle a na svém čele vytlačuje teplejší vzduch prudce do výšky, čímž vzniká mohutná bouřková oblačnost cumulonimbus s mnoha nebezpečnými jevy, především bouřkami, silnými srážkami (často kroupami), nárazovým větrem, sníženou dohledností. Po přechodu studené fronty se ochladí a zpravidla fouká silný nárazový vítr, zprvu padají trvalé srážky, které časem přecházejí k přeháňkám. Později se oblačnost protrhává, v noci se může i zcela vyjasnit a během dne je na obloze kupovitá oblačnost. Teplota vzduchu po přechodu fronty rychle poklesne, naopak atmosférický tlak vzrůstá.
e

Články k založení

Délka slunečního svituStav sněhové pokrývkyAtmosférická elektřinaTransmisometrTermoanemometrKapacitní vlhkoměryOtický ceilometrSlunoměrBioklimatologieNauka o radioaktivitě atmosféryMeteorologické jevy
e

Víte, že...

Poušť Atacama
  • …v chilské poušti Atacama jsou průměrné srážky pouze 0,1mm za rok? V některých částech údajně nepršelo přes čtyři roky.
  • …dříve se věřilo, že když se před stavení zasadí ořech, tak do něj neudeří blesk?
  • …první rozlišování oblaků podle tvarů a barev se objevilo už ve 3. tisíciletí př. n. l. v Mezopotámii kvůli určování počasí?
e

Obrázek měsíce

Galerie obrázků
Tornádo pozorované v kanadské Manitobě. Jejich vznik je typický pro jarní období, kdy se teplý vzduch od jihu střetává se severním chladnějším.
e

Informace

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Meteorologie ve Wikimedia Commons
e

Média použitá na této stránce

Atacama Desert between Antofagasta and Taltal.jpg
Autor: Valerio Pillar, Licence: CC BY-SA 2.0
Atacama Desert, between Antofagasta and Taltal, Chile.
F5 tornado Elie Manitoba 2007.jpg
(c) Justin1569 na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, CC-BY-SA-3.0
F5 tornado (upgraded from initial estimate of F4) viewed from the southeast as it approached Elie, Manitoba on Friday, June 22nd, 2007.
Cold front symbol.svg
Cold front symbol
Sun.svg
Autor: Bcjordan, Licence: CC BY 3.0
Vector sun graphic