Portál:Pes domácí


e

Portál:Pes domácí Pes domácí (Canis lupus f. familiaris) je domestikovaný poddruh vlka obecného, nejstarší domestikované zvíře vůbec. Předpokládá se, že byl domestikován před minimálně 15 000 lety. Nejstarší archeologické nálezy pocházejí z Turecka a ze Skotska. Psi jsou vyobrazeni na egyptských i mezopotámských kresbách, kresby ukazují i krátkonohá plemena nebo psy s převislýma ušima. Mezinárodní kynologická federace v současnosti uznává přes 500 plemen psů různé velikosti, proporcí, kvality srsti i povahy. Používají se k mnoha účelům, například jako domácí mazlíčci, asistenční psi, pastevečtí psi nebo hlídací psi. V některých kulturách je pes považován za nečisté zvíře, především ve východní Asii slouží psí maso jako potrava člověka. Pro svou povahu je pes označován jako nejlepší přítel člověka.
Celý článek

e

Článek

Old Hemp v dospělosti

Old Hemp (září 1893 – květen 1901) byl pes (samec) plemene border kolie, který je v současnosti považován za předka všech novodobých border kolií. Vlastnil jej Adam Telfer, který jej využíval jako pasteveckého psa pro nahánění ovcí. Právě styl práce Old Hempa byl velmi specificky a také odlišný od ostatních psů té doby. Později se tento styl stal nejběžnějším a je tím nejčastěji využívaným i v současnosti.

Old Hemp se narodil v září 1893 páru psů Adama Telfera ve West Woodburn v Northumberlandu. Matka Old Hempa byla Meg, klidný ovčák černého zbarvení, a otec byl Roy, aktivní ovčácký pes s uvolněnou povahou a bíločerným zbarvením. Samotný Old Hemp byl převážně černě zbarvený, bílé chlupy měl pouze na tlapách a hrudi. I přesto lze z dobových vyobrazení jasně vyvodit, že se jedná o border kolii a to nejen zbarvením, ale především stavbou těla.

Již od šesti týdnů se Old Hemp začal učit práce s ovcemi a již v té době pracoval odlišně. Například se pohyboval zcela tiše (běžně byli pastevečtí psi velice hlasití), také byl klidný a místo aby ovce rozptylovat, měl sklony se od nich vzdalovat a tím je uklidňovat. Tento styl později převzala většina chovatelů ovčáckých psů a učila je i své psy.

Celý článek

e

Psí plemeno

Typicky zbarvený pes

Německý ovčák (lidově též vlčák) je německé psí plemeno, jedno z nejrozšířenějších plemen na světě a též nejrozšířenější služební pes. Díky své všestrannosti a učenlivosti je využitelné prakticky v jakémkoliv odvětví kynologie, ale uplatňuje se především jako společník a hlídač.

V Německu vznikaly postupně různé typy psů využívaných pro stejný účel – hlídání ovcí a majetku – nicméně v 19. století narostl zájem o tato plemena a v druhé polovině 19. století se začaly objevovat i snahy o sjednocení. Roku 1899 pak byl schválen první standard německého ovčáka a popularita plemene začala narůstat. Jejich chov se velice rychle rozšířil i do Česka a zbytku světa. Němečtí ovčáci byli využívání německou armádou, která jich pro první světovou válku vycvičila okolo dvaceti tisíc, také policií a v Československu je zase chovala Pohraniční stráž. Stále se jedná o velmi populární policejní plemeno, nicméně například ve Spojených státech tuto úlohu pomalu ale jistě přebírají rychlejší a mrštnější malinoisové.

Němečtí ovčáci jsou známí svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Nebojí se jakýchkoliv aktivit, od plavání přes chůzi až po psí sporty, jako jsou agility. Hodí se do rodin s dětmi a vycházejí i s jinými domácími zvířaty nebo psy. Základní výcvik a výchova jsou nutností, stejně tak dostatek pohybu a aktivit. Srst, která líná dvakrát ročně, není náročná na péči. Nicméně plemeno je poměrně zatížené na dědičné nemoci, například epilepsii a dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Celý článek

e

Pomozte

Pomoci můžete hned několika způsoby:

  • Pokud naleznete krátký článek, můžete do něj vložit šablonu {{Pahýl}}.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Pes domácí}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Můžete založit nové články o psech.
  • Můžete pomoci se správou portálu.
  • Můžete se zapojit do WikiProjektu Pes domácí.

e

Obrázek


Štěně francouzského buldočka

e

Zajímavosti

Trojice československých vlčáků (čsv)

Víte že…

e

Nejnovější články

Nejnovější články s psí tematikou:

e

Informace a kategorie

Portál založen 29. září 2008

Tento portál spadá pod WikiProjekt Pes domácí, ke kterému se můžete připojit.

  • WikiProjekt Pes domácí

Je vítána pomoc s opravou odkazu na portál: Portály:Psi na Portály:Pes domácí

Kategorie článků o psech:

Pes domácí
Anatomie psa domácího
Fiktivní psi
Mytičtí psi
Kynologie
Nemoci psů
Plemena psů
Pracovní psi
Slavní psi
Psí sporty
Výstavy psů
Psovití
Lišky
Pes domácí
Vlci
  • Příbuzné portály:
Portál:Kočky        Portál:Koně

e

Média použitá na této stránce

Adult male German shepherd dog standing at the beach (retouched).jpg
Autor: gomagoti, Licence: CC BY-SA 2.5
New version nº 2. Adult male German shepherd dog standing.
Horseicon.svg
A horse icon
AuldHemp.jpg
Old Hemp border collie
Schattenwaldwoelfe2009.jpg
Autor: LaarsJuliaan, Licence: CC BY-SA 3.0
pictures of three saarlooswolfhonds, a 6 year old male dog, a 2 Year old male dog, and a 4 year old bitch
Montage of dogs.jpg
Autor:

Peter Wadsworth Heike Andres Pleple2000 Lilly M SaNtINa/kIKs Pleple2000 Pleple2000

Steve Jurvetson, Licence: CC BY 2.5
Montage of dogs
Cat silhouette.svg
Silhouette of a cat
Puppy French Bulldog.jpg
Autor: Dmitry Kalinin, Licence: CC BY 2.0
French Bulldog puppy