Portál:Portugalsko

Torre de Belem 1.JPG
e
Portál Portugalsko
Portugalská republika je stát ležící na Pyrenejském poloostrově. Portugalsko leží na břehu Atlantského oceánu, jediným sousedem státu je Španělsko. Portugalsku také náleží souostroví Azory a Madeira.
Celý článek
8thNote.svg
Portugalská hymna
Státní znak
Státní znak Portugalska
Vlajka Portugalska
Portugalská vlajka
e

Zajímavosti

Víte,že...

...Klášter Řádu Kristova v Tomaru byl původně templářskou pevností?
...roku 1487 vznikla ve Faru první portugalská tištěná díla?
...nejvyšší bod Portugalska Ponta do Pico leží na Azorských ostrovech?
...fotbalový klub FC Porto vyhrál v letech 1987 a 2004 Ligu mistrů?

Archiv
e

Článek

AfonsoII-P.jpg
Alfons II. Tlustý (1185-1223) byl třetí portugalský král z dynastie burgundské. Narodil se z manželství portugalského krále Sancha I. s Dulcií Aragonskou jako pátý potomek a druhý syn. Na trůn usedl po smrti svého otce roku 1212 a první léta jeho vlády byla poznamenána střety se sourozenci, které ukončil konfiskací jejich majetku. Alfonsova vláda se soustředila na ekonomickou a sociální prosperitu země, čímž se výrazně odlišoval od svých předchůdců. Zreformoval právní systém a snažil se navázat obchodní styky s evropskými královstvími. Také se snažil o nezávislost své země na papežském stolci, protože moc církve neustále rostla od dob krále Alfonse I., který jí byl nucen udělit různé výsady. Následkem těchto snah byla Alfonsova ekomunikace papežem Honoriem III., po níž slíbil nápravu. Tento krok však zůstal na jeho nejstarším synovi, protože v březnu 1223 zemřel. Je pohřben společně s manželkou v klášteře Alcobaça.


Archiv
e

Obrázek

Castelo de Guimarães Castelo da Fundação2.JPG
Pevnost Castelo de Guimarães
archiv
e

Osobnost

Cabralova podobizna

Pravnuk prvního portugalského krále Alfonse I. Pedro Álvares Cabral byl mořeplavec, který při šíření křesťanské víry a uzavírání obchodních vztahů jen tak "mimochodem" objevil Brazílii...

Celý článek
Další Portugalci | Archiv
e

Kategorie

Portugalsko
Kategorie Portugalska podle dělení
Dějiny Portugalska
Doprava v Portugalsku
Ekonomika Portugalska
Fauna Portugalska
Geografie Portugalska
Portugalská kultura
Náboženství v Portugalsku
Portugalská politika
Portugalci
Portugalské seznamy
Portugalská společnost
Sport v Portugalsku
Státní symboly Portugalska
Stavby v Portugalsku
Světové dědictví (Portugalsko)
Události v Portugalsku
Věda a technika v Portugalsku
Velvyslanci České republiky v Portugalsku
Portugalské vojenství
Vysoké školy v Portugalsku
e

Pomozte

Potřebujeme tyto články: Most 25. dubna, Most Vasco da Gama, Ribatejo
e

Příbuzné portály

e

Informace

  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek, obrázek či osobnost, která by se na portálu mohla objevit, pište své návrhy na Portál:Portugalsko/Návrhy.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Portugalsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
e


Média použitá na této stránce

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Coat of arms of Portugal.svg
Coat of arms of Portugal
Pedro Álvares Cabral - steel engraving by American Bank Note Company.jpg
Pedro Álvares Cabral, Portuguese maritime explorer, discoverer of Brazil. This image was first published in Retratos e elogios dos varões e donas que ilustraram a nação portuguesa, a serial work (1806–17) by the company formed by Pedro José de Figueiredo, Fr. Mariano Veloso, Canon Vilela Duarte da Cunha and Jose Taborda. The source of this reproduction is a steel engraving by the American Bank Note Company, which was used to print the 1000 cruzeiros bank notes[1] issued in 1962.
Torre de Belem 1.JPG
Autor: No machine-readable author provided. OsvaldoGago assumed (based on copyright claims)., Licence: CC-BY-SA-3.0
The Tower of Belém, Lisbon, Portugal. View from Northeast.