Portál:Praha

Solid white.svg
Úvod e
Portál:Praha

Portál o hlavním městě Praze.

O Praze e
Praha je hlavní a současně největší město České republiky, a zároveň i historická metropole. Leží ve středu Čech na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, jehož je správním centrem, nikoli však jeho součástí. Je sídlem velké části státních institucí a množství dalších organizací a firem. Sídlí zde též arcibiskup pražské arcidiecéze, který je formální hlavou katolické církve v České republice.

Do dnešní podoby se Praha vyvíjela jedenáct století. V současnosti se rozkládá na území 496 čtverečních kilometrů a má 1 280 508 obyvatel.

Praha je všeobecně uznávána jako jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je památkovou rezervací UNESCO. Právě historické jádro města a mnohé památky přilákají ročně statisíce turistů ze zemí celého světa.

Jméno Praha se tradičně odvozuje od slova práh. Historici obvykle tvrdí, že Praha je pojmenována po říčním prahu či jezu, který se nacházel někde na místě dnešního Karlova mostu.

Celý článek o Praze

Newspaper Cover.svg

Článek měsíce leden

class=internal|Zvětšit
Vánoční atmosféra na Staroměstském náměstí.

Staroměstské náměstí (oficiální název od roku 1895, slangově dnes Staromák, dříve také Velké náměstí nebo Veliké náměstí, od 13. století Staré tržiště, od 14. století Rynk či Staroměstský rynk, v 18. století nejčastěji Staroměstský plac, Velké Staroměstské náměstí či znovu Velké náměstí, ve druhé polovině 19. století až do roku 1895 už pouze Velké či Veliké náměstí) je náměstí v Praze v centru Starého Města a historického jádra velkoměsta vůbec. Rozkládá se na ploše více než 9000 m². Prochází tudy královská cesta.
Celý článek o náměstí

Vista-xmag.png
Rozcestník e
Obvody Prahy

Praha 1Praha 2Praha 3Praha 4Praha 5Praha 6Praha 7Praha 8Praha 9Praha 10

Pražská divadla

Bouda (divadlo)Divadlo Bez zábradlíDivadlo Na FidlovačceDivadlo Na zábradlíDivadlo SklepDivadlo Spejbla a HurvínkaDivadlo na VinohradechDivadlo v DlouhéHudební divadlo KarlínLaterna magikaNárodní divadloOsvobozené divadloSemafor (divadlo)Stavovské divadloStudio YpsilonStátní opera PrahaDivadlo UngeltDivadlo Járy Cimrmana

Pražské hřbitovy

Břevnovský hřbitovEvangelický hřbitov ve StrašnicíchHrdlořezský hřbitovHřbitov MalvazinkyMalostranský hřbitovOlšanské hřbitovySlavínStarý židovský hřbitovVinohradský hřbitovVyšehradský hřbitov

Pražská muzea

Museum KampaLetecké muzeum KbelyMuzeum Antonína DvořákaMuzeum hlavního města PrahyNárodní galerie v PrazeNárodní muzeumNárodní technické muzeum v PrazeMuzeum v podskalské celnici na VýtoniVozovna StřešoviceŽidovské muzeum v Praze

Pražské kostely

Kostel svatého Bartoloměje (Praha)Kostel svatého Ducha (Praha)Bazilika svatého JiříKostel Krista SpasiteleKostel svatého Mikuláše (Staré Město)Pražská LoretaKostel Panny Marie (Pražský hrad)Kostel Matky Boží před TýnemKostel svatého Mikuláše (Malá Strana)Kostel Panny Marie Sněžné (Praha)Kostel Nejsvětějšího Salvátora (Praha)Katedrála svatého Víta, Václava a VojtěchaKostel svatého Matěje (Praha)Kostel Nejsvětější Trojice (Smíchov)Kostel svatého Gabriela (Smíchov)Kostel svatého Václava (Smíchov)Betlémská kaple na ŽižkověKostel Nejsvětějšího Srdce Páně (Vinohrady)Kostel svatého Prokopa (Žižkov)Kostel Povýšení svatého Kříže (Žižkov)Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)Rotunda svatého Martina (Vyšehrad)Bazilika Nanebevzetí Panny Marie (Strahov)

Pražské parky a zahrady

Botanická zahrada Univerzity KarlovyBotanická zahrada hl. m. PrahyDienzenhoferovy sadyHavlíčkovy sadyJelení příkopKrálovská oboraKrálovská zahradaPalácové zahrady pod Pražským hrademPetřínRiegrovy sadySeminářská zahradaZoologická zahrada Praha

Související portál

Pražský hrad

Vista-blockdevice.png
Chybějící články e

Založit: Německá velvyslanectví v Praze, ETS Praha, Masná (Praha), Skořepka (Praha), Dušní (Praha), Sixtův dům, Oppeltův dům
Upravit: Střelecký ostrov - aktualizovat,


Crystal 128 xpaint.png

Obrázek měsíce leden

Jiřího z Poděbrad, vánoční trhy.jpg

Náměstí Jiřího z Poděbrad je náměstí v  centrální části Vinohrad v Praze 3. Je pojmenováno po českém králi Jiřím z Poděbrad.
Celý Článek

Folder-open.svg
Kategorie e
Praha
Kategorie Prahy podle čtvrtí
Kategorie Prahy podle obvodů
Části Prahy
Dějiny Prahy
Doprava v Praze
Ekonomika Prahy
Geografie Prahy
Kultura v Praze
Lidé z Prahy
Organizace v Praze
Pojmenováno po Praze
Politika v Praze
Seznamy k Praze
Sport v Praze
Stavby v Praze
Vojenství v Praze
Životní prostředí v Praze
Applications-system.svg
O portále e
Ohledně správy portálu:
 • Seznam všech článků týdne naleznete v archivu.
 • Seznam všech obrázků týdne naleznete v archivu.
 • Výpis všech stránek portálu naleznete na podstránce správa.
 • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Praha}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Média použitá na této stránce

Jiřího z Poděbrad, vánoční trhy.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Jiřího z Poděbrad, vánoční trhy
Praha CoA CZ.svg
Velký znak hlavního města Prahy.

Popis podoby znaku (blazon) podle OZV 21/2004 o znaku a vlajce hlavního města Prahy a jejich užívání:

Na červeném štítě je zlatá hradební zeď z kvádrového zdiva se stříbrným cimbuřím o sedmi viditelných a pěti celých stínkách, prolomená otevřenou bránou s vytaženou zlatou mříží. Veřeje brány přirozené barvy mají zlaté kování. Z brány vyniká na černém pozadí ozbrojené rámě držící stříbrný meč se stříbrným jílcem a zlatou záštitou. Klenba brány je stříbrná, uprostřed se zlatým klenákem. Nad hradební zeď vystupují tři zlaté věže z kvádrového zdiva, střední větší, se zlatým cimbuřím o čtyřech stínkách a se zlatou valbovou střechou s dvěma zlatými makovicemi, postranní menší, se zlatým cimbuřím o třech stínkách a se stanovou střechou s jednou makovicí, vše taktéž zlaté barvy. Velká věž je prolomena trojdílným a malé dvojdílným černým oknem se stříbrným rámem.

Na štít jsou postaveny tři kolčí přilby se zlatými korunami a zlatočervenými přikrývadly. Prostřední přilba nese rostoucího, dvouocasého, stříbrného lva se zlatou korunou a zbrojí. Postranní přilby pak nesou praporce erbovních měst nebo městských částí, které mají historický praporec, spojených nyní v hlavním městě.

Praporce na heraldicky pravé přilbě mají zlaté žerdě a tyto barvy (postupujíce vždy z vnější strany znaku do středu a u jednotlivých praporců shora dolů):

 1. zlatá – červená – stříbrná (Nové Město),
 2. stříbrná – modrá (Hradčany),
 3. zlatá – modrá (Vyšehrad),
 4. červená – modrá – stříbrná (Libeň),
 5. stříbrná – červená (Bubeneč),
 6. stříbrná – modrá – zlatá (Košíře),
 7. stříbrná – červená – zlatá (Smíchov),
 8. stříbrná – červená – modrá (Vršovice),
 9. stříbrná – zelená – červená (Žižkov),
 10. modrá – červená – stříbrná – zelená (Uhříněves),
 11. černá – červená – stříbrná (Horní Počernice),
 12. zelená – červená – modrá (Zbraslav).

Praporce na heraldicky levé přilbě stejného provedení (při stejně postupujícím popisu) mají tyto barvy:

 1. červená – zlatá – stříbrná (Staré Město),
 2. stříbrná – modrá (Malá Strana),
 3. červený praporec se zlatou hvězdou Šalamounovou (Josefov),
 4. stříbrná – červená (Holešovice – Bubny),
 5. stříbrná – modrá – stříbrná – modrá (Břevnov),
 6. stříbrná – červená (Karlín),
 7. modrá – zelená – stříbrná (Nusle),
 8. stříbrná – červená – stříbrná – červená (Královské Vinohrady),
 9. stříbrná – červená – zelená (Vysočany),
 10. zlatá – modrá – stříbrná (Modřany),
 11. modrá – stříbrná – červená (Radotín),
 12. červená – stříbrná – červená (Dubeč).
Štít drží z každé strany dvouocasý stříbrný lev se zlatou korunou a zbrojí. Tito lvi stojí na zlaté lipové větvi s ratolestmi. Přes ni visí červená, zlatě podšitá stuha s devisou provedenou zlatým písmem „Praga caput rei publicae.“
Portál Praha.jpg
Autor: Aktron + authors of the other pictures used here, Licence: CC BY-SA 3.0
Koláž pro portál Praha
Christmas Prague 2005 5625.JPG
(c) I, Krokodyl, CC BY 2.5
Vánoční trhy na Staroměstkém náměstí, Praha 2005