Portál:Primáti

e


e Vítejte na portálu Primáti!

Primáti (Primates) jsou placentální savci patřící do linie Euarchontoglires. Dělí se na poloopice (Strepsirrhini), úzkonosé opice (Catarrhini), ploskonosé opice (Platyrrhini) a lidoopy (Hominidae) neboli hominidy, kteří se dále rozčleňují na dvě skupiny-nižší lidoopy (Hominoidea) a vyšší lidoopy (Hominidae).

e

Obrázek

Samice makaka bandara s mládětem

e

Článek

Nártoun filipínský

Nártouni (Tarsiiformes) představují jeden ze dvou infrařádů haplorhinních primátů. Historicky byli nártouni řazeni do podřádu primátů Prosimii (poloopice) společně se zástupci současných infrařádů Lemuriformes, Lorisiformes a Chiromyiformes, zatímco pro opice, lidoopy a lidi byl vyčleněn podřád vyšší primáti (Anthropoidea). Nicméně na základě molekulárních i anatomických analýz byli nártouni s vyššími primáty sloučeni dohromady coby dva infrařády do podřádu Haplorhini, zatímco pro poloopice bez nártounů byl vytvořen podřád Strepsirhini. Jiný systém vytyčuje pro odlišnosti nártounů tři samostatné podřády primátů: Prosimii, Tarsiiformes a Anthropoidea. Ve většině znaků se nártouni podobají poloopicím, uzavřené očnice, chybějící rhinarium, pokročilá placenta a jednoduchá děloha (uterus simplex) jsou zase znaky podobné vyšším primátům. Mnohé znaky jsou navíc typické pouze pro nártouny; z tohoto důvodu je zařazení nártounů do systému částečně problematické.

V rámci infrařádu Tarsiiformes se řadí ještě několik vyhynulých skupin. Rody Xanthorhysis a Afrotarsius jsou obyčejně považovány za blízké příbuzné žijících nártounů. Vyhynulá skupina Omomyidae bývá považována za příbuznou žijících nártounů nebo dokonce jejich předka a bývá klasifikovaná v rámci Tarsiiformes (a někdy bývá z nártounů vyjmuta). Více...

e

Článek2

Outloň jávský

Outloň jávský (Nycticebus javanicus) je poloopice z čeledi outloňovitých. Žije pouze na ostrově Jáva v Indonésii, kde obývá tropický deštný les. Někdy je také outloň jávský uváděn jako podruh outloně váhavého Nycticebus coucang subspec. javanicus É. Geoffroy, 1812. Outloň jávský je poměrně malý, jeho váha je udávána mezi 560 až 1200 gramy, měří asi 30 cm. Má světle hnědou srst s tmavým pruhem na zádech, přes čenich má svislý světlý pás. Kolem velkých očí má černé nebo hnědé okruží, které jeho oči zvýrazňují. Oči mu umožňují dobré noční vidění, vidí však jen černobíle. Uši celkem malé, má skryty v srsti. Zakrslý ocas je dlouhý 1 cm. Končetiny má poměrně krátké, k vůli nim působí zavalitým dojmem. Pod lokty předních končetin vyměšuje, stejně jako ostatní outloni, mírně jedovatý výměšek, který si roztírá po srsti. Více...

e

Informace

PŘÍBUZNÉ PORTÁLY

Živočichové; Pes domácí; Kočky; Ptáci; Koně; Entomologie; Dinosauři; Obojživelníci

O PORTÁLU

Zakladatelem portálu je OJJ, který ho i udržuje. V případě potřeby se na něj obraťte.
Portál vznikl 16. 8. 2015

KVALITNÍ ČLÁNKY

e

Zajímavosti

Víte, že...

  • …populace lemurů severních jsou sině fragmentovány a celá jejich populace je rozdělena do spolu se nestýkajících subpopulací, z nichž žádná nečítá více než 50 jedinců?
  • …čínská oblast Li-jang je známá svými nálezy eocénních vyšších primátů?
  • …nejmenší druh gibona je gibon malýMentavajských ostrovů?

e

Primáti v ohrožení

Titi světlý (Callicebus barbarabrownae) je ploskonosá opiceNového světa, jeden z největších druhů širokého rodu titi. Vyskytuje se pouze v Jižní Americe na východě Brazílie ve spolkových státech Bahia a Sergipe a je ohrožen vyhynutím. Žije podél řek Rio Real a Rio Salitre v rozlehlé, poměrně suché oblasti nazývané Caatinga. Na tomto území převládá buš s nízkými keři a jen v místech s četnějšími srážkami jsou ostrůvky vysokokmenného opadavého listnatého lesa.

Titi světlý byl původně považován za poddruh titi maskovaného (Callicebus personatus), ale po novém prozkoumání fylogetiky a morfologie byl povýšen na samostatný druh.

Odhaduje se, že nežije více než 260 zvířat, která se vyskytují roztříštěná ve více než 55 malých skupinách na ploše kolem 2600 km². Nejvíce jsou ohrožování odlesňováním a postupující fragmentaci lesů. Do jejich území zasahuje rozšiřující se zemědělství a jako důsledek rychlého rozvoje dálniční sítě i pokračující urbanizace krajiny. Titi světlý žije na místech, která nejsou součásti žádné chráněné krajinné oblasti a výhledově se předpokládá další pokles počtu jedinců. Je proto zařazen do přílohy č. II CITES a Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN) je vyhodnocen jako kriticky ohrožený druh (CR).Více...

e

Předchůdce člověka

Australopithecus bahrelghazali je druh vyhynulého hominida, žijící ve středním pliocénu (před 3,58 miliony let) na území dnešního Čadu ve střední Africe. Je jediným známým zástupcem rodu Australopithecus nalezeným západně od Velké příkopové propadliny. Návrh českého odborného názvu zní Australopiték středoafrický. Mnozí odborníci samostatný druh neuznávají a řadí čadský exemplář spíše k druhu Australopithecus afarensis. Ostatků bylo dosud nalezeno jen málo, takže existují pochybnosti, zda jsou popsané odlišnosti dostatečné. I přes neshody ohledně taxonomického určení má však nález velký význam, protože ukazuje, že australopitékové obývali mnohem rozsáhlejší území, než se dříve soudilo. Více...

e

Kategorie

Primáti
Haplorhini
Slavní primáti
Strepsirhini
Vyhynulí primáti

e

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Primáti}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud založíte nový článek týkající se primátů, neváhejte ho přidat do nových článků.
  • Krátké články by měly být označeny {{Pahýl}}.

Média použitá na této stránce

Orangutan-bornean.jpg
Autor: Julielangford, Licence: CC BY 3.0
Borneo Orangutan (Pongo pygmaeus) Femal
Philtarsier4.jpg
Autor: Jasper Greek Golangco, Licence: Copyrighted free use
Philippine Tarsier
Slow Loris Female.jpg
A female Pygmy Slow Loris (Nycticebus pygmaeus) clinging strongly to a human arm
Female Toque macaque with baby - (Harmony of Life).jpg
Autor: Senthi Aathavan Senthilverl, Licence: CC BY-SA 4.0
A female Toque macaque (Macaca sinica) with baby at Katagamuwa sanctuary - Sri Lanka
Lémur catta.jpg
Autor: Clément Bardot, Licence: CC BY-SA 3.0
Lemur catta photographié au Parc des Felins, Lumigny-Nesles-Ormeaux