Portál:První světová válka

Portál První světová válka
e

První světová válka představuje jeden z nejrozsáhlejších a nejničivějších válečných konfliktů v lidské historii. Trvala od roku 1914 do roku 1918 a vyžádala si životy přibližně devět a půl milionu vojáků. Další miliony civilistů navíc zemřely v důsledku vojenských operací, při masakrech, pogromech, při genocidě Arménů, kvůli hladu a vyčerpání, rozšířeným nemocem a při pandemii španělské chřipky. Roznětkou celosvětového konfliktu byl úspěšný atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Poté vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a v návaznosti nato do války vstoupily i další země. Zpočátku proti sobě stály státy Trojdohody (Velká Británie, Francie a Rusko) proti Ústředním mocnostem (Německé císařství, Rakousko-Uhersko, Osmanská říše a Bulharské carství). Později do války vstoupily i další státy, například Itálie, Spojené státy americké nebo Rumunsko. Bitvy první světové války (z těch nejvýznamnějších například u Verdunu či na Sommě) měly charakter zákopových válek, kdy došlo k postupu vojsk často jen za cenu obrovských ztrát. Přes některé značné úspěchy Ústředních mocností (počáteční německý postup na západní frontě, vítězství na východní frontě v souvislosti s revolucí v Rusku, obsazení Srbska či porážka Rumunska) nakonec došlo k hospodářskému vyčerpání Německa a jeho spojenců. Po revoluci a pádu císařství podepsala nová německá vláda příměří. Konec války s sebou přinesl nejen nové rozdělení sil v Evropě, ale například i vznik extrémních režimů (Sovětské Rusko, Maďarská republika rad, Fašistická Itálie a jiné) či několik let trvající hospodářskou krizi.

Článek měsíce
e
Dnešní výročí
e
Postscript-viewer-blue.svg
Australští vojáci během bitvy, říjen 1917

Třetí bitva u Yper, známá též jako bitva u Passchendaele, probíhala na západní frontě od 31. července do 10. listopadu roku 1917. V bitvě o kontrolu hřebenů rozkládajících se na jih a na východ od belgického města Ypry v Západních Flandrech se střetly jednotky států Dohody a Německého císařství. Cílem Dohody bylo prorazit frontovou linii směrem k Bruggám a nizozemské hranici. Silné deště, houževnatý německý odpor a odklon části britských a francouzských sil na další bojiště však vedly k nezdaru, který obě strany zaplatily obrovskými ztrátami. Britské ztráty se vyšplhaly na 310 000 padlých, raněných a nezvěstných mužů, Francouzi ztratili 85 000 a Němci 260 000 mužů. Kontroverzní bitva vstoupila do povědomí především kvůli špatnému načasování a obrovským ztrátám, což přispělo k silné kritice vrchního britského velitele, maršála Douglase Haiga.


Crystal Clear app kworldclock.png

17. říjen za první světové války


Další výročí první světové války...
Obrázek měsíce
e
Významné osobnosti
e
Nuvola camera.svg
Aleppo-OttomantroopsTopicalpressagency.jpg
Osmanské jednotky v Aleppu.


Nuvola apps kuser.svg
Německé císařství:

Vilém II.Erich von FalkenhaynPaul von HindenburgErich LudendorffHelmuth von Moltke mladšíAugust von Mackensen

Osmanská říše: Mehmed V.Mehmed VI.Mustafa KemalEnver PašaDžamal PašaVehip PašaTalat Paša

Rakousko-Uhersko: František Josef I.Karel I.Conrad von HötzendorfArthur Arz von StraußenburgOskar PotiorekSvetozar Borojević von Bojna

Velká Británie: Jiří V.Lloyd GeorgeWinston ChurchillDouglas HaigEdmund AllenbyThomas Edward Lawrence

Francie: Georges ClemenceauFerdinand FochJoseph JoffreRobert NivelleHenri Philippe PétainRaymond Poincaré

Rusko: Mikuláš II.Alexej Alexejevič BrusilovJakov Grigorjevič ŽilinskijVladimir Iljič LeninPaul von RennenkampfLavr Georgijevič Kornilov

USA: Woodrow WilsonJohn J. PershingTasker H. BlissEdward Mandell HouseRobert LansingErnest Hemingway

Další osobnosti: Benedikt XV.Albert I. BelgickýJózef PiłsudskiTomáš Garrigue MasarykPetr I. KarađorđevićFerdinand I. BulharskýMata Hari

Kategorie
e
Chronologie
e
Folder-open.svg
První světová válka
Dějiny zemí během první světové války
Držitelé Československé medaile Vítězství
Důsledky první světové války
Historiografie první světové války
Hladové bouře za 1. světové války
První světová válka v kultuře
Osobnosti první světové války
Politické dějiny první světové války
Příčiny první světové války
Válečné zločiny během první světové války
Vojenství první světové války
Stock alarm.svg
Chronologie první světové války
GermanTroopsRelaxingArrasFrontApril1917.jpg


19141915191619171918
Ostatní
Informace
e
Šablony
e
Nuvola apps bookcase.svg
Odkazy: První světová válka na Commons

Související portály: Historie ~ Válka ~ Druhá světová válka

Související projekty: Historie

Nuvola apps kcmsystem.svg
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|První světová válka}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}.

V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Média použitá na této stránce

Postscript-viewer-blue.svg
Autor: David Vignoni, changed colour to blue by yonidebest, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola. May be included in the PNG version under Nuvola/apps
Nuvola apps kuser.svg
Autor: David Vignoni, User:Stannered, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
Chateauwood.jpg
Soldiers of an Australian 4th Division field artillery brigade on a duckboard track passing through Chateau Wood, near Hooge in the Ypres salient, 29 October 1917. The leading soldier is Gunner James Fulton and the second soldier is Lieutenant Anthony Devine. The men belong to a battery of the 10th Field Artillery Brigade. Australian War Memorial collection number E01220.
Nuvola apps kcmsystem.svg
Autor: MesserWoland, Licence: LGPL
From the Nuvola icon theme for KDE 3.x by David Vignoni
Aleppo-OttomantroopsTopicalpressagency.jpg
Photograph by Tropical Press Agency "WELL EQUIPPED AND TRAINED TURKISH INFANTRY MARCHING THROUGH ALEPPO". The photo was taken at the break of WW1, and titled: "THE KAISER RESERVE OF MAN POWER". The Ottoman Empire joined Germany and the Austro-Hungarian Empire (Central Power) during WW1.
GermanTroopsRelaxingArrasFrontApril1917.jpg
IWM description : "Leisure and entertainment at the Front: German troops relax outside their billet between Lens and Arras on the Western Front. Two are amusing themselves with a piano while a third is preparing food. In the background, a sentry is keeping watch."
Nuvola camera.svg
Autor: David Vignoni, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola. May be included in the PNG version under Nuvola/apps, under a different name.
Stock alarm.svg
Autor: David Vignoni, Licence: LGPL
Clock icon displaying 02:49:37. From GNOME version of Nuvola. Not included in the KDE PNG version.