Portál:První světová válka

Portál První světová válka
e

První světová válka představuje jeden z nejrozsáhlejších a nejničivějších válečných konfliktů v lidské historii. Trvala od roku 1914 do roku 1918 a vyžádala si životy přibližně devět a půl milionu vojáků. Další miliony civilistů navíc zemřely v důsledku vojenských operací, při masakrech, pogromech, při genocidě Arménů, kvůli hladu a vyčerpání, rozšířeným nemocem a při pandemii španělské chřipky. Roznětkou celosvětového konfliktu byl úspěšný atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Poté vyhlásilo Rakousko-Uhersko válku Srbsku a v návaznosti nato do války vstoupily i další země. Zpočátku proti sobě stály státy Trojdohody (Velká Británie, Francie a Rusko) proti Ústředním mocnostem (Německé císařství, Rakousko-Uhersko, Osmanská říše a Bulharské carství). Později do války vstoupily i další státy, například Itálie, Spojené státy americké nebo Rumunsko. Bitvy první světové války (z těch nejvýznamnějších například u Verdunu či na Sommě) měly charakter zákopových válek, kdy došlo k postupu vojsk často jen za cenu obrovských ztrát. Přes některé značné úspěchy Ústředních mocností (počáteční německý postup na západní frontě, vítězství na východní frontě v souvislosti s revolucí v Rusku, obsazení Srbska či porážka Rumunska) nakonec došlo k hospodářskému vyčerpání Německa a jeho spojenců. Po revoluci a pádu císařství podepsala nová německá vláda příměří. Konec války s sebou přinesl nejen nové rozdělení sil v Evropě, ale například i vznik extrémních režimů (Sovětské Rusko, Maďarská republika rad, Fašistická Itálie a jiné) či několik let trvající hospodářskou krizi.

Článek měsíce
e
Dnešní výročí
e
Postscript-viewer-blue.svg
Malba v pražské restauraci Švejk

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je čtyřdílný protiválečný humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška. Jedná se o nejpřekládanější český román a nejvýznamnější Haškovo dílo, které je mnoha lidmi spojováno s ilustracemi Josefa Lady. Inspirací k sepsání románu byly Haškovi i jeho zážitky z první světové války, zejména jeho působení v řadách 91. pěšího pluku rakousko–uherské armády. Ve svém románu dokonce použil pravá jména některých příslušníků tohoto pluku a pravá jména míst, kterými vojáci pluku procházeli. Inspiraci k příhodám románové postavy Josefa Švejka byly příhody několika lidí, se kterými se Hašek poznal, mj. příhody skutečného důstojnického sluhy nadporučíka Lukáše, který se jmenoval František Strašlipka. Smrt nedovolila Haškovi dílo dokončit. Román byl několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný.


Crystal Clear app kworldclock.png

16. únor za první světové války


Další výročí první světové války...
Obrázek měsíce
e
Osobnost měsíce
e
Nuvola camera.svg
River Crossing NGM-v31-p338.jpg
Francouzští vojáci v bitvě u Verdunu.


Nuvola apps kuser.svg
Nikolaj Nikolajevič Romanov v roce 1915

Nikolaj Nikolajevič Romanov pocházející z dynastie Holstein‑Gottorp‑Romanov byl příslušník ruské carské rodiny a významný generál carské armády během první světové války. Pro odlišení od svého otce Nikolaje bývá uváděn také jako Nikolaj Nikolajevič mladší, či kvůli své tělesné výšce jako velký Nikolaj, čímž se lišil od svého bratrance, cara Mikuláše. Po studiu na vojenské škole, nastoupil Nikolaj v roce 1873 do ruské armády. Účastnil se rusko-turecké války v letech 18771878 i rusko-japonské války v letech 19041905. Po vypuknutí první světové války jej car jmenoval vrchním velitelem ruských armád bojujících proti Ústředním mocnostem na východní a kavkazské frontě. Přes počáteční postup došlo v roce 1915 po porážce u Gorlice k prolomení východní fronty a ruská armáda byla donucena ustoupit o téměř 500 km na východ. Car Mikuláš proto svého bratrance 21. srpna odvolal z pozice nejvyššího ruského velitele a sám se postavil na jeho místo. Nikolaj Nikolajevič byl poté pověřen velením ruské armádě v bojích proti Osmanům na kavkazské frontě. Ruská armáda pod jeho velením zvítězila v bitvě o Erzincan a obsadila města Erzurum a Trabzon. Po vypuknutí revoluce v roce 1917 žil v internaci na Krymu, načež před postupující Rudou armádou uprchl s manželkou Anastázií do exilu. Zemřel ve francouzském městě Antibes v roce 1929.


Kategorie
e
Citát měsíce
e
Chronologie
e
Folder-open.svg
První světová válka
Dějiny zemí během první světové války
Důsledky první světové války
Historiografie první světové války
Hladové bouře za 1. světové války
První světová válka v kultuře
Osobnosti první světové války
Politické dějiny první světové války
Příčiny první světové války
Válečné zločiny během první světové války
Vojenství první světové války
Nuvola apps edu languages.svg
Jsou rytířstvo této války, beze strachu a bez pohany.
— David Lloyd George o Royal Air Force


Stock alarm.svg
Chronologie první světové války
GermanTroopsRelaxingArrasFrontApril1917.jpg


19141915191619171918
Ostatní
Informace
e
Šablony
e
Nuvola apps bookcase.svg
Odkazy: První světová válka na Commons

Související portály: Historie ~ Válka ~ Druhá světová válka

Související projekty: Historie

Nuvola apps kcmsystem.svg
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|První světová válka}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}.

V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Média použitá na této stránce

Postscript-viewer-blue.svg
Autor: David Vignoni, changed colour to blue by yonidebest, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola. May be included in the PNG version under Nuvola/apps
Nuvola apps kuser.svg
Autor: David Vignoni, User:Stannered, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x.
The Great war (1915) (14597628970).jpg
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions

Identifier: greatwar02alle (find matches)
Title: The Great war
Year: 1915 (1910s)
Authors: Allen, George Henry, 1876- Whitehead, Henry C., 1873- Chadwick, French Ensor, 1844-1919 Sims, William Sowden, 1858-1936 McAndrew, James William, 1862-1922 Wiley, Edwin, 1872-
Subjects: World War, 1914-1918
Publisher: Philadelphia : G. Barrie's Sons
Contributing Library: University of California Libraries
Digitizing Sponsor: MSN

View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.

Text Appearing Before Image:
o that of our brotherSlavs, who are of one blood and faith with us. At thistime I observe with joy that the feeling of unity amongthe Slavs has been brought into strong prominence through-out all Russia. I believe that you, each and all, in yourplace can sustain this heaven-sent trial and that we all,beginning with myself, will fulfil our duty to the end.Great is the God of our Russian land! After the storm of applause had subsided, the Presidentof the Imperial Council responded, expressing the feelingof devotion and patriotism which animated the upperchamber. Again the hall resounded with shouts of ap-plause and the words of the national anthem. The Presi-dent of the Imperial Duma in his turn announced thedetermination of the popular chamber to bear unflinchinglythe sacrifices of the struggle until the dignity and safetyof the country was assured. After the assembly had sungthe hymn, God save the Tsar! the emperor thanked themvery graciously for their hearty demonstration of loyalty.
Text Appearing After Image:
Grand Duke Nicholas Nicholaievitch, generalissimo of the Russian armies in the tu-K The Moral Forces in Russia 191 The Duma assembled for business a little later in itsown hall in the Tauris Palace, where the presence of theambassadors of the allied powers in the diplomatic boxwas greeted with much enthusiasm. During the addressof the president, the reading of dispatches, and the speechof Prime Minister Goremykin, the hall rang repeatedlywith cheers, and the assembly broke forth from timeto time in the notes of the national hymn. The wordsof the Minister of Foreign Affairs, M. SazonofT, in hisstatement of Russian policy during the crisis, deserverepetition: Gentlemen of the Duma, at critical moments when un-alterable decisions have to be made, the government feelsitself strengthened by the knowledge of its full accord withthe popular conscience. When the time comes for the im-partial judgment of history to be given, I firmly believe thather decision will be no other than that by which

Note About Images

Please note that these images are extracted from scanned page images that may have been digitally enhanced for readability - coloration and appearance of these illustrations may not perfectly resemble the original work.
Nuvola apps kcmsystem.svg
Autor: MesserWoland, Licence: LGPL
From the Nuvola icon theme for KDE 3.x by David Vignoni
Mural (8353420692).jpg
Autor: Steve Collis from Melbourne, Australia, Licence: CC BY 2.0
Mural
GermanTroopsRelaxingArrasFrontApril1917.jpg
IWM description : "Leisure and entertainment at the Front: German troops relax outside their billet between Lens and Arras on the Western Front. Two are amusing themselves with a piano while a third is preparing food. In the background, a sentry is keeping watch."
River Crossing NGM-v31-p338.jpg
RESERVES CROSSING A RIVER ON THE WAY TO VERDUN. "They shall not pass" is a phrase which for all time will be associated with the heroic defense of Verdun. To future generations of French people it will bring a thrill of pride even surpassing that enkindled by the glorious "The Old Guard dies, it never surrenders." The guardians of the great fortress on the Meuse have proved themselves invincible in attack, invulnerable in defense.
Nuvola camera.svg
Autor: David Vignoni, Licence: LGPL
From GNOME version of Nuvola. May be included in the PNG version under Nuvola/apps, under a different name.
Stock alarm.svg
Autor: David Vignoni, Licence: LGPL
Clock icon displaying 02:49:37. From GNOME version of Nuvola. Not included in the KDE PNG version.
Nuvola apps edu languages.svg
Autor: Traced by User:Stannered, original by David Vignoni, Licence: LGPL
SVG version of the apps/edu_languages icon from the Nuvola icon set.