Portál:Rusko

Portál Rusko

Úvodní obrázek pro portál Rusko

Vlajka Ruské federace
Vlajka Ruské federace
Znak Ruské federace

Rusko zvuk (Россия), oficiálním názvem Ruská federace (Российская Федерация), je s rozlohou 17 075 400 km² největší zemí na světě. Zahrnuje značnou část východní Evropy a téměř celou severní Asii. S počtem 143,5 milionů obyvatel je Ruská federace devátá nejlidnatější země na světě.

Rusko sousedí se čtrnácti státy světa a obklopují ho moře tří oceánů. Ruské Kurilské ostrovy jsou na dohled od Japonska a z Čukotky je velmi blízko na Aljašku (USA). Území je rozděleno do 11 časových pásem a do 83 samosprávných subjektů.

Rusko je hlavním následnickým státem Sovětského svazu, který se rozpadl roku 1991; převzalo jeho místo v Radě bezpečnosti OSN a je vůdčím členem Společenství nezávislých států. Je členem G20, OBSE, OSKB, SCO, APEC a dalších mezinárodních organizací. Rusko je také považováno za jednu ze světových velmocí.

Ruské hospodářství se po vleklé krizi 90. let vrátilo mezi první desítku světových ekonomik. Mezi státy světa má největší zásoby přírodních zdrojů a je považováno za energeticky soběstačný stát.

Celý článek... |}

Rusko se táhne do délky 10 000 km od západu na východ přes 11 časových pásem.

Článek

Jurij Alexejevič Gagarin
Jurij Alexejevič Gagarin

50. výročí letu člověka do vesmíruJurij Alexejevič Gagarin (rusky Юрий Алексеевич Гагарин; 9. března 1934 Klušino, Západní (dnes Smolenská) oblast, RSFSR – 27. března 1968, Novoselovo, Vladimirská oblast, RSFSR) byl sovětský kosmonaut, první člověk, který vzlétl do vesmíru. Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál.

Obrázek

Matrjošky – jsou tradiční ruské dřevěné panenky

Matrjošky
Matrjošky

Ruská hudba

Ruská hudba (kategorie)

Literatura

Ruská mytologie

Pták Gamun
Pták Gamun

Gamajun (rus.: Гамаюн) je bájný nesmrtelný pták s dívčí hlavou, který se objevuje ve Slovanské mytologii, a vedle Alkonosta a Sirin je jedním ze tří bájných ptáků ruského folklóru. Její věštby je těžké slyšet, protože se zjevuje za hluku bouře. Žije na ostrově na východě, blízko Ráje. Gamajun je symbolem moudrosti a vědění. Je podobný bájnému ptáku Fénixovi. Malba je od Viktora Vasněcova, z roku 1897. Vasněcovova podoba malby datované z roku 1889 inspirovala básníka Alexandra Bloka k napsání básně, která byla zhudebněna Dmitrijem Šostakovičem roku 1967 (opus 127-2: Sedm romancí na básně A. Bloka pro soprán, housle, violoncello a klavír). Poslech (mp3) a prohlédnutí obrázku.

Architektura

Chrám Vasila Blaženého, Moskva
Farní osada v Kiži

Příbuzné portály

Média použitá na této stránce

Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Úvodní obrázek pro portál Rusko.jpg
Autor: Alvesgaspar (upravil Martin Tauchman), Licence: CC BY-SA 3.0
Úvodní obrázek pro portál Rusko
Kiji.png
Autor: Ratigan na projektu Wikipedie v jazyce francouzština, Licence: CC BY-SA 3.0
Enclos paroissial vu du lac Onega
Location Russia.svg
Locator map for the Russia
St Basils Cathedral-500px.jpg
Autor: David Crawshaw, Licence: CC BY-SA 3.0
Saint Basil's Cathedral in Moscow, Russia
Gagarin in Sweden.jpg
Yuri Gagarin saying hello to the press during a visit to Malmö, Sweden 1964.
Winter-themed matryoshka set.JPG
Autor: BrokenSphere, Licence: CC BY-SA 3.0
A set of winter-themed matryoshkas.