Portál:Simpsonovi

SimpsonoviPortálDiskuse k portáluWikiProjektDiskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 681 odvysílaných dílů ve 31 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Marjorie Jaqueline „Marge“ Simpsonová (rozená Bouvierová, přibližný věk 30–35) je hlavní fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Poprvé se objevila v úplně prvním díle Good Night v rámci původních skečů Simpsonových. Tvůrce seriálu Matt Groening jí dal jméno po své matce Margaret „Marge“ Groeningové. V původním znění Marge mluví Julie Kavnerová a do češtiny ji dabuje Jiří Lábus. Je milující a trpělivou manželkou Homera Simpsona a starostlivou matkou Barta Simpsona, Lízy Simpsonové a Maggie Simpsonové. Její otec byl stevard. Její nejvýraznější rys je její půlmetrový modrý drdol na hlavě, avšak v mládí měla vlasy dlouhé a rozpuštěné. Její matka je má také podobné. Má oříškově hnědé oči a nosí zelené šaty a červené korále na krku. Marge stráví většinu svého času děláním domácích prací a hlídáním Maggie. Postava Marge má ztělesňovat klasickou americkou ženu v domácnosti z padesátých let. Za svůj život ale vystřídala i mnoho povolání, přičemž se mnohdy jednalo o podnikání. Například v díle Mama Sendvič si otevřela vlastní pobočku řetězce Sendviče jako od maminky, nebo byla prodavačka preclíků. Rozhodla se ale třeba i na působit u policie, vedla fitness centrum, nebo byla modelkou.
Celý článek »
Obrázek e
Atrakce The Simpsons Ride v zábavním parku Universal Studios Florida
Hláška e
Hlasatel: „Kyjev, Ukrajnina“
Hlasatel: „Kyjev, Ukravina“
Hlasatel: „Čert to vem, každej ví, kde je Kyjev.“

—díl Dravec a fešák

Information.svg
Zajímavosti e

Víte, že…

  • IQ Carla Carlsona je 214, což je více než má Líza Simpsonová, jejíž IQ je „pouze” 159?
  • …všechny postavy v seriálu kromě Boha mají pouze 4 prsty?
  • hudební znělku seriálu vytvořil za pouhé dva dny v roce 1989 hudební skladatel Danny Elfman (na obrázku)?
  • …postava šáši Krustyho byla původně vytvořena jako tajná identita Homera Simpsona?
Kategorie e
Simpsonovi
Šablony:Simpsonovi
Dabéři seriálu Simpsonovi
Díly seriálu Simpsonovi
Filmy založené na seriálu Simpsonovi
Postavy seriálu Simpsonovi
Řady seriálu Simpsonovi
Videohry založené na seriálu Simpsonovi
Díl e
Zvlášť strašidelní Simpsonovi (v anglickém originále Treehouse of Horror) je třetí díl druhé řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi, který byl poprvé uveden 25. října 1990. Díl je rozdělen na tři části. První část napsal John Swartzwelder, druhou Jay Kogen a Wallace Wolodarsky a třetí Sam Simon a Edgar Allan Poe. První část režíroval Wes Archer, druhou Rich Moore a třetí David Silverman.
Více o dílu »
Accessories-text-editor.svg
Článek e

Springfield je fiktivní město z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Aktuálním starostou Springfieldu je Joe Quimby a policii velí Clancy Wiggum. Springfield a sousední město Shelbyville jsou velkým rivaly a neustále si mezi sebou něco dokazují. Město je rozlehlé a nachází se v nespecifikovaném státě. Jeho poloha je flexibilní, mění se tak, jak se to zrovna autorům jednotlivých epizod hodí. V Simpsonovském světě nazval magazín Time na svém přebalu Springfield nejhorším městem Ameriky. Nejsou známy žádné geografické souřadnice či jiné reference, které by mohly odhalit, v jakém státě se město přesně nachází. Přesto se fanoušci pokouší jeho polohu určit, a to za pomoci městské charakteristiky, okolní geografie a orientačních bodů. Jméno Springfield bylo vybráno tvůrcem seriálu Mattem Groeningem z čistě praktických důvodů, a to sice, že je to nejrozšířenější název města ve Spojených státech. Springfield byl založen roku 1796 Marylandskými osadníky. Zakladatelem Springfieldu byl průkopník Jebediáš Springfield, jehož skutky jsou zvěčněny společně s bronzovou sochou, která stojí ve středu města na náměstí, před Springfieldskou radnicí. Springfieldská geografie zahrnuje lesy, louky, horské pásy, pláže, soutěsky a potoky. Springfield je lokalizován na pobřeží velkého skupenství vody, ačkoli některé obrázky panorámatu města žádné známky rozsáhlé vodní plochy nezachycují. Nejvýraznějšími geografickými prvky jsou Springfieldská roklina, Springfieldský národní les, Mount Springfield, Springfield Badlands, Murderhorn, Springfieldský ledovec, Springfieldskou stolovou horu a Mt. Carlmore. Město se dělí na mnoho čtvrtí, mezi něž patří i Čínská čtvrť, Feťákov, Východní Springfield, Řecká čtvrť, Malý Bangkok, Malá Itálie, Ethnictown, Osamělá farma, Springfieldský přístav, Tibetská čtvrť, Západní Springfield, čtvrť Gayů, Ruská čtvrť a mnoho dalších. Ve Springfieldu se nachází mnoho domů a staveb, sloužící k různým účelům. Například Hospoda u Vočka, obchod Kwik-E-Mart, Springfieldská základní škola, Barneyho Bowl-a-rama, Springfieldská knihovna, Burnsovo sídlo, Springfieldská jaderná elektrárna, Springfieldské nákupní centrum, Springfieldský domov důchodců, hřbitov, obchod s komiksy, Krustyburger, kostel, radnice, skládka hořících pneumatik, Springfieldská nemocnice, pivovar Duff, prodejna Lard Lad Donuts, Springfieldská věznice a další.

Témata e
Kvalitní články

Stříbrný puzzlík Mé nahraditelné já

Informace e
Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.
WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. V případě, že si nejste jisti jak přispět, můžete zkusit napsat na diskusní stránku projektu.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže: Simpsonovi (franšíza), Mark Kirkland, Matt Selman, a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

  • Robins7 (diskuse s wikipedistou)
  • Patriccck (diskuse s wikipedistou)

V případě dotazů či problémů s portálem se obraťte na ně.

Projekty Wikimedia e

Média použitá na této stránce

Crystal Clear app kpaint.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Chat bubbles.svg
An icon representing a conversation.
Gnome-fs-directory yellow.svg
Autor: Bazi, Licence: CC BY-SA 3.0
Icon from Nuvola icon theme.
Nuvola apps kaboodle.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Under construction icon-orange.svg
Autor:

odvozené dílo Pedroca cerebral

Derivative work: Bazi, Licence: LGPL
Under construction icon
Wikibooks-logo.svg
Autor: User:Bastique, User:Ramac et al., Licence: CC BY-SA 3.0
Wikibooks logo; Favicon is Wikibooks-logo.svg
Disambig azure.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Logo for disambiguation pages.
Information.svg
Autor: User:Bobarino, Licence: CC BY-SA 2.5
An information icon
Crystal128-tv.svg
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal;
Comic-sketch.jpg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Video-x-generic.svg
Generic Video: video, audio, multimedia, movie.
Wikiversity-logo.svg
Autor: Snorky (optimized and cleaned up by verdy_p), Licence: CC BY-SA 3.0
This version doesn't have text. The version with text is Image:Wikiversity-logo-en.svg. Official Wikiversity Logo
Portal.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
Accessories-text-editor.svg
Article of style. Written notes are checked.
Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Autor: Derivate work of works by David Vignoni, Oicumayberight. UpstateNYer, Licence: LGPL
Icon to represent image restoration. Cropped.
Icons8 flat tree structure.svg
Autor: Icons8, Licence: MIT
Now that we are alone, let us give you something: 312 free icons for personal and commercial use. No credits required.
Wikinews-logo.svg
Autor: Vektorizace: Simon 01:05, 2 August 2006 (UTC) Updated by Time3000 17 April 2007 to use official Wikinews colours and appear correctly on dark backgrounds. Originally uploaded by Simon., Licence: CC BY-SA 3.0
The Wikinews logo without text. This is a cropped version of Image:Wikinews-logo-en.png. Note that the Wikinews project itself is at Wikinews:Main Page.
Silver piece.png
Autor: Rei-artur, Licence: CC-BY-SA-3.0
Remake of GoldenWiki award by Hill (it wiki).
Gran Sello de la Alcadia de Springfield.svg
Autor: 8alisaso1, Licence: CC BY-SA 4.0
Gran Sello de la Alcadia de Springfield
Simpsons tv icon.svg
Autor:

Original uploader was Sakurambo at en.wikipedia.

Later versions were uploaded by Keyser Söze at en.wikipedia., Licence: CC-BY-SA-3.0
Vectorized version of Image:Simpsons tv icon.png.
Wikiquote-logo.svg
SVG version of the Wikiquote logo.
Gamepad.svg
Autor: unknown, Licence: LGPL
Game pad icon
Wikidata-logo.svg
The Wikidata logo without text
Logo Simpsonovi.svg
Logo Simpsonových uvedené v knize Simpsonovi Rodinná historie