Portál:Simpsonovi

SimpsonoviPortálDiskuse k portáluWikiProjektDiskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
e
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 706 odvysílaných dílů ve 32 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Homer Jay Simpson je hlavní postava amerického animovaného seriálu Simpsonovi, kde sehrává roli hlavy stejnomenné pětičlené rodiny. Postavu vytvořil Matt Groening a pojmenoval ji po svém otci Homeru Groeningovi. V rámci seriálu se objevil už v prvním díle Vánoce u Simpsonových, ale vůbec poprvé se objevil už v komiksové sérii Life in Hell, taktéž od Matta Groeninga. V anglickém originále je mluven Danem Castellanetou, v češtině byl od první do dvanácté série dabován Vlastimilem Bedrnou a od třinácté série je dabován Vlastimilem Zavřelem. Homer obvykle nosí bílé tričko a modré kalhoty. Nemá moc vysoké IQ, ale i přes to pracuje pro pana Burnse jako bezpečnostní technik ve springfieldské jaderné elektrárně. Svůj volný čas často tráví v hospodě U Vočka a je alkoholik a jeho nejoblíbenější pivo je Duff a rovněž si potrpí na drobných koblihách. Často má různé nápady a pouští se do všemožných akcí, během kterých také vystřídal řadu povolání, ale ne vždy to dopadne dobře. Charakter a vzhled Homera ztělesňuje americké stereotypy: je líný, hulvátský, poměrně nevzdělaný, téměř holohlavý a obézní. V návalu vzteku často škrtí Barta, což začíná slovy: „Ty jeden mrňavej!…“ a v případě nějakého neúspěchu je jeho obvyklým výkřikem „D'oh“, v českém dabingu jako „ou“, „sakra“, nebo „kruci“. Má uvolněné cítění reality, ale dokáže se vzchopit a být pohotový.
Crystal Clear app kpaint.png
Obrázek e
Helena Štáchová PA078802.jpg
(c) Luděk Kovář, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
Dabérka Lízy Simpsonové, Helena Štáchová, v českém znění seriálu Simpsonovi (1.–27. řada)
Chat bubbles.svg
Hláška e
Rolničky, prdlačky, Batman je pako, po hlavě spad do hnoje, smrdí mu sako
— Bart Simpson, díl Vánoce u Simpsonových
Information.svg
Zajímavosti e
Víte, že…
Danny Elfman v roce 2010
Gnome-fs-directory yellow.svg
Kategorie e
Simpsonovi
Dabéři seriálu Simpsonovi
Díly seriálu Simpsonovi
Filmy založené na seriálu Simpsonovi
Postavy seriálu Simpsonovi
Řady seriálu Simpsonovi
Videohry založené na seriálu Simpsonovi
WikiProjekt Simpsonovi
Portál Simpsonovi
Nuvola apps kaboodle.svg
Díl e
Velký Phatsby (v anglickém originále The Great Phatsby) je 12. a 13. díl 28. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Scénář první části napsal Dan Greaney, scénář druhé části napsali Dan Greaney a Matt Selman. První část režíroval Chris Clements, druhou část Timothy Bailey. V tomto dílu pan Burns s Homerem narazí na rapera. Kvůli němu přijde o většinu majetku. V druhé části se Homer pokusí Burnsovi získat jeho majetek zpět.

Jde o teprve druhý příběh Simpsonů na pokračování (prvním byl Kdo postřelil pana Burnse? z přelomu 6. a 7. řady). Při americké premiéře se vysílal dvojdíl dohromady jako díl dvojnásobné délky, při uvedení v Česku byla odvysílána verze rozdělená do dvou oddělených a samostatně pojmenovaných dílů a aby na sebe tyto dva díly navazovaly, byl překročen jeden díl. Tento dvojdíl se skládá s dílů Velký Phatsby 1/2: Zrada a Velký Phatsby 2/2: Pomsta.

Více o dílu »
Accessories-text-editor.svg
Článek e
Logo The Simpsons.svg

Simpsonovi jsou americká animovaná komediální mediální franšíza, jejímiž hlavními postavami jsou členové stejnojmenné rodiny, kterou tvoří tvoří Homer, Marge, Bart, Líza a Maggie. Simpsonovi vytvořil karikaturista Matt Groening pro sérii krátkých animovaných filmů, které debutovaly v pořadu The Tracey Ullman Show na televizní stanici Fox dne 19. dubna 1987. Po třech odvysílaných řadách se ze skečů stal seriál Simpsonovi. Tento seriál, jehož díly jsou přibližně 20 minut dlouhé, vysílaný v hlavním vysílacím čase, se stal jedním z prvních velkých hitů televize Fox a mezi lety 1989–1990 se jako první pořad vysílaný na stanici Fox dostal do první třicítky hodnocení sledovanosti. Popularita seriálu z něj udělala miliardovou merchandisingovou a mediální franšízu. Vedle hlavního seriálu se postavy ze Simpsonových objevily v různých dalších médiích, včetně filmů, knih, komiksů, časopisů, hudebních vydání, ale například i na oblečení nebo suvenýrech a Simpsonovými byly inspirovány také hračky, společenské hry či videohry. Zboží se Simpsonovými zaznamenalo velký prodejní úspěch. Jen během prvních 2 let prodeje bylo po celém světě prodáno zboží za 2 miliardy dolarů a v roce 2003 obdrželo licenci na používání postav ze Simpsonových ve své reklamě asi 500 společností po celém světě, což z něj podle Petera Byrna, výkonného viceprezidenta společnosti Fox, činí vůbec nejúspěšnější franšízu společnosti Fox.

Disambig azure.svg
Témata e

Kvalitní články

Zlatý puzzlík Nejlepší články: zatím neexistují
Stříbrný puzzlík Dobré články: Mé nahraditelné já • U ohnivého Vočka
Ostatní kvalitní články: Utajený šéf (připravovaný Dobrý článek) • Simpsonovi ve filmu • Já, Carambus

Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.

Požadované články: Původní znění seriálu Simpsonovi, Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, Mark Kirkland, Matt Selman, The Simpsons (arkádová hra), Phil Hartman, Rich Moore, Universal Studios Florida a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

  • Robins7 (diskuse s wikipedistou)
  • Patrik L. (diskuse s wikipedistou)

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Icons8 flat tree structure.svg
Projekty Wikimedia e

Média použitá na této stránce

Logo Simpsonovi.svg
Logo Simpsonových uvedené v knize Simpsonovi Rodinná historie
Crystal Clear app kpaint.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Chat bubbles.svg
An icon representing a conversation.
Logo The Simpsons.svg
Este logotipo representa a la famosa serie animada por Matt Groening, Los Simpsons.
Gnome-fs-directory yellow.svg
Autor: Bazi, Licence: CC BY-SA 3.0
Icon from Nuvola icon theme.
Nuvola apps kaboodle.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Disambig azure.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Logo for disambiguation pages.
Information.svg
Autor: User:Bobarino, Licence: CC BY-SA 2.5
An information icon
Crystal128-tv.svg
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal;
Comic-sketch.jpg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Video-x-generic.svg
Generic Video: video, audio, multimedia, movie.
Accessories-text-editor.svg
Article of style. Written notes are checked.
Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Autor: Derivate work of works by David Vignoni, Oicumayberight. UpstateNYer, Licence: LGPL
Icon to represent image restoration. Cropped.
Simpsons tv icon.svg
Autor:

Original uploader was Sakurambo at en.wikipedia.

Later versions were uploaded by Keyser Söze at en.wikipedia., Licence: CC-BY-SA-3.0
Vectorized version of Image:Simpsons tv icon.png.
Gamepad.svg
Autor: unknown, Licence: LGPL
Game pad icon