Portál:Simpsonovi

SimpsonoviPortálDiskuse k portáluWikiProjektDiskuse k WikiProjektu
Portál
Logo Simpsonovi.svg
e
Simpsons tv icon.svg

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 689 odvysílaných dílů ve 32 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Gnome-stock person.svg
Postava e
Barney Gumble je fiktivní postava z amerického animovaného seriálu Simpsonovi. V původním anglickém znění ho dabuje Dan Castellaneta a v českého znění ho mluví Miroslav Saic. V seriálu se poprvé objevil už v prvním dílu Vánoce u Simpsonových, v němž poradil Homerovi vsadit si v psích závodech na psa jménem Uragán jakožto jasnou výhru. Nečekaně má ale k závodu nastoupit také pes, jenž se jmenuje Spasitel, což Homer vidí jako jasné znamení a rozhodne se tedy vsadit na něj. Zatímco Uragán podle Barneyho očekávání zvítězil, Spasitel prohrál, ale stal se přírůstkem rodiny Simpsonových.

Barney většinu času tráví v baru U Vočka. V mládí byl výborný student – abstinent, než ho Homer naučil pít pivo. Je několikrát „úspěšně vyléčený“ alkoholik. Jednou se například od alkoholu odvrátil, když s Homerem soupeřil o cestu do vesmíru. V celkovém klání zvítězil, ale nealkoholické šampaňské na vítězný přípitek ho opět stáhlo k deliriu a vítězem se tedy stal kontumačně Homer. Když Barneymu v jednom z dílů dojde, jak ho okolí vidí a také sám sebe zahlédne na videozáznamu oslavy svých narozenin, o jejímž uskutečnění neměl ani ponětí, rozhodne se stát se abstinentem, udělá si kurz pilota vrtulníku a po mnoho dílů se alkoholu nedotkne. Jinak je Barney povětšinou ukázkový hospodský opilec s typickým hrdelním projevem.

Chat bubbles.svg
Hláška e
Hlasatel: „Kyjev, Ukrajnina“
Hlasatel: „Kyjev, Ukravina“
Hlasatel: „Čert to vem, každej ví, kde je Kyjev.“

—díl Dravec a fešák

Information.svg
Zajímavosti e
Víte, že…
  • … scénář k dílu Homerova odysea byl dokončený jako první, avšak díl byl ve sledu dílů zařazen až jako třetí v pořadí?
  • …postava Vočka Szyslaka byla inspirována americkým komikem Richem Hallem (na obrázku)?
  • …částka 847,63 $, která se objevuje v úvodní znělce, když je Maggie v supermarketu omylem naskenována, je odhad měsíčních nákladů na výchovu miminka v roce 1989, kdy se Simpsonovi začali vysílat?
  • …prostřední jméno Milhouse Van Houtena je Mussolini?
Gnome-fs-directory yellow.svg
Kategorie e
Simpsonovi
Dabéři seriálu Simpsonovi
Díly seriálu Simpsonovi
Filmy založené na seriálu Simpsonovi
Postavy seriálu Simpsonovi
Řady seriálu Simpsonovi
Videohry založené na seriálu Simpsonovi
WikiProjekt Simpsonovi
Portál Simpsonovi
Nuvola apps kaboodle.svg
Díl e
24 minut (v anglickém originále 24 minutes) je 21. díl 18. řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi. Premiéru v USA měl 20. května 2007 na stanici Fox a v Česku byl poprvé vysílán 11. ledna 2009. Scénář napsali Ian Maxtone-Graham a Billy Kimball a díl režíroval Raymond S. Persi. Celý tento díl je parodií na americký seriál 24 hodin. Na rozdíl od jiných Simpsonovských parodií, které obvykle přejímají pouze název, tento díl přejímá i celý koncept seriálu. Díl zachycuje dramatické odpoledne, kdy tři záškoláci Jimbo, Dolph a Kearney vytvoří pachovou bombu, kterou chtějí nechat explodovat na školním jarmarku. V tom se jim snaží zabránit protizáškolácká jednotka v čele s Lízou. Marge mezitím chystá dort, který bude na jarmarku prodávat. Barta později napadne zablokovat ventilátor, kterým by se zápach z bomby šířil, vodou. Až si stoupající vody za oknem všimne Marge, rozbije sklo svým spáleným a tvrdým dortem, díky čemuž se bomba dostane Líze do ruky a na poslední chvíli se jí podaří zneškodnit.
Accessories-text-editor.svg
Článek e
Modrý nápis „D'oh!“ na žlutém pozadí

D'oh! je typický výkřik Homera Simpsona z amerického animovaného televizního seriálu Simpsonovi. V roce 2002 bylo toto slovo, ovšem bez apostrofu, přidáno do slovníku anglického jazyka Oxford English Dictionary. Slovo vyjadřuje frustraci při zjištění, že se něco nepovedlo, případně že mluvčí právě řekl nebo udělal něco hloupého. Česká televize však při dabingu českého znění seriálu toto slovo nejen nepřekládá, ale ani nezavedla, takže Homer v češtině říká slova jako „ne“, „kurňa“, „sakra“ nebo „ou“. V roce 2006 bylo toto slovo zařazeno na šestou příčku v seznamu stanice TV Land 100 největších televizních hlášek. Mluvené slovo „d'oh“ má zvukovou ochranná známku společnosti 20th Century Studios. Protože slovo vycházelo z Castellanetovy interpretace při dabingu, nemělo několik let oficiální pravopis. Místo toho to bylo vždy zapisováno jako „(naštvaný výkřik)“ (anglicky „annyoned grunt“). Mnoho dílů tento výraz v anglickém originále použilo v názvu. Termín „d'oh!“ je používán nebo byl přijat mnoha fanoušky Simpsonových a běžně jej používají jej i lidé, kteří nejsou fanoušky tohoto seriálu. Termín se stal součástí moderní řeči a ukazuje rozsah vlivu televizních pořadů na společnost. Slovo bylo nejprve přidáno v roce 1998 do Oxford Dictionary of English a v roce 2001 i do Oxford English Dictionary.

Disambig azure.svg
Témata e

Kvalitní články

Zlatý puzzlík Nejlepší články: zatím neexistují
Stříbrný puzzlík Dobré články: Mé nahraditelné já, U ohnivého Vočka
Ostatní kvalitní články: Simpsonovi ve filmu (připravovaný Dobrý článek)

Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.
Požadované články: Simpsonovi (franšíza), Původní znění seriálu Simpsonovi, Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, Mark Kirkland, Matt Selman, The Simpsons (arkádová hra), Phil Hartman, Rich Moore, Universal Studios Florida a články o jednotlivých dílech seriálu


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

  • Robins7 (diskuse s wikipedistou)
  • Patriccck (diskuse s wikipedistou)

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Icons8 flat tree structure.svg
Projekty Wikimedia e

Média použitá na této stránce

Crystal Clear app kpaint.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
Chat bubbles.svg
An icon representing a conversation.
Gnome-fs-directory yellow.svg
Autor: Bazi, Licence: CC BY-SA 3.0
Icon from Nuvola icon theme.
Nuvola apps kaboodle.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Disambig azure.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Logo for disambiguation pages.
Information.svg
Autor: User:Bobarino, Licence: CC BY-SA 2.5
An information icon
Rich Hall Comedian 15.4.2016 by Tina Downham.jpg
Autor: Tina Downham, Licence: CC BY-SA 4.0
Rich Hall - actor, comedian, musician, writer, director
Crystal128-tv.svg
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal;
Comic-sketch.jpg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
Video-x-generic.svg
Generic Video: video, audio, multimedia, movie.
Wikiversity-logo.svg
Autor: Snorky (optimized and cleaned up by verdy_p), Licence: CC BY-SA 3.0
This version doesn't have text. The version with text is Image:Wikiversity-logo-en.svg. Official Wikiversity Logo
Gold piece.png
Autor: Rei-artur, Licence: CC-BY-SA-3.0
Original image: GoldenWiki award. by Hill (it wiki)
Martin Dejdar.jpg
Autor: che
(Prosím uvádět jako „Petr Novák, Wikipedie“, pokud toto užijete mimo projekty Wikimedia.), Licence: CC BY-SA 3.0
Czech actor Martin Dejdar
Accessories-text-editor.svg
Article of style. Written notes are checked.
Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Autor: Derivate work of works by David Vignoni, Oicumayberight. UpstateNYer, Licence: LGPL
Icon to represent image restoration. Cropped.
Icons8 flat tree structure.svg
Autor: Icons8, Licence: MIT
Now that we are alone, let us give you something: 312 free icons for personal and commercial use. No credits required.
Silver piece.png
Autor: Rei-artur, Licence: CC-BY-SA-3.0
Remake of GoldenWiki award by Hill (it wiki).
Simpsons tv icon.svg
Autor:

Original uploader was Sakurambo at en.wikipedia.

Later versions were uploaded by Keyser Söze at en.wikipedia., Licence: CC-BY-SA-3.0
Vectorized version of Image:Simpsons tv icon.png.
Gamepad.svg
Autor: unknown, Licence: LGPL
Game pad icon
Wikidata-logo.svg
The Wikidata logo without text
Logo Simpsonovi.svg
Logo Simpsonových uvedené v knize Simpsonovi Rodinná historie