Portál:Simpsonovi

SimpsonoviPortálDiskuse k portáluWikiProjektDiskuse k WikiProjektu
Portál
e

Vítejte na portálu věnovaném nejžlutější americké rodince.

Simpsonovi (v anglickém originále The Simpsons) jsou americký animovaný seriál vytvořený Mattem Groeningem v produkci Jamese L. Brookse, Ala Jeana a Sama Simona pro televizní síť Fox. Seriál satiricky pojednává o životě americké střední třídy představované rodinkou Simpsonových, zahrnující HomeraMargeBartaLízu, Maggie, dědu Simpsona, psa Spasitele a kočku Sněhulku. Odehrává se ve Springfieldu, fiktivním městě kdesi ve Spojených státech. Paroduje americkou kulturu, společnost, televizi a mnoho aspektů lidského života obecně. Groening pojmenoval animovanou rodinku po členech své vlastní rodiny, přičemž Bart měl představovat samotného Matta. Simpsonovi jsou nejdéle vysílaným animovaným seriálem v historii americké televize, seriál má aktuálně 750 odvysílaných dílů ve 34 řadách.

Poprvé se Simpsonovi na televizních obrazovkách objevili 19. dubna 1987, ale jen jako dvouminutový skeč v The Tracey Ullman Show. Kresby skečů byly neumělé a během tří řad jich vzniklo 48. Poté si Simpsonovi vysloužili plnohodnotný samostatný seriál o obvyklé délce jednoho dílu 20–22 minut, jehož první díl se vysílal 17. prosince 1989. Simpsonovi se stali prvním seriálem televize Fox, který obsadil místo v první třicítce nejsledovanějších amerických pořadů a to už svou první řadou. Ve Spojených státech se seriál vysílá v hlavním vysílacím čase.

Pro nový obsah v jednotlivých rubrikách klikněte zde
Postava e
Bartoloměj JoJo „Bart“ Simpson je hlavní postava amerického animovaného seriálu Simpsonovi. V původním anglickém znění Barta mluví Nancy Cartwrightová a do češtiny jej dabuje Martin Dejdar. Je jediným synem Homera a Marge Simpsonových. Je mu 10 let a narozeniny má 23. února. Má devět žlutých růžků na hlavě. Obvykle nosí červené triko, modré kraťasy a modro-bílé boty. Mezi jeho zájmy patří skateboarding, vandalství, animovaný pořad Itchy a Scratchy a komiksy (Radioaktivní muž). Jeho úhlavní nepřátelé jsou Levák Bob, kterého už Bart několikrát poslal za mříže, a ředitel základní školy Seymour Skinner, kterého zlobí, co nejvíce může. Jeho idol je Šáša Krusty. V seriálu se také objevuje jako výtržník s pseudonymem El Barto. Jeho jméno je přesmyčkou anglického výrazu „brat“ (v překladu „spratek“). Velmi rád provokuje Vočka telefonáty do jeho hospody; například — „Je tam chlapík jménem W. C. Hajzl?“ nebo — „Je tam Semko Kotek?“ a podobně. Jeho nejlepším přítelem je Milhouse Van Houten. Je alergický na krevety.
Obrázek e
Spoluautor námětu Simpsonových, James L. Brooks
Hláška e
Homer mluví na Barta a Lízu ze vzducholodě
Homer: „Hej, děcka. Kdybych vám hodil dolů plnej kyblík něčeho, mohli byste to vylejt a hodit mi ten kýbl zpátky? Ale nepijte to!“

—díl 500 klíčů

Zajímavosti e
Víte, že…
Paul McCartney v roce 2000
  • … tvůrce seriálu Matt Groening prohlásil, že český dabing Simpsonových patří k nejlepším na světě, avšak oficiální cenu za nejlepší dabing získala španělská verze?
  • … zpěvák Paul McCartney (na obrázku) souhlasil, že bude účinkovat v dílu Líza vegetariánkou jako host, pouze pod podmínkou, že Líza vegetariánkou zůstane?
  • … časopis Time zařadil v čísle ze 14. června 1999 postavu Barta Simpsona na 84. místo v žebříčku 100 nejvlivnějších lidí 20. století?
  • anagramem jména „Bart“ je anglické slovo „brat“, což v překladu znamená „spratek“?
Kategorie e
Simpsonovi
Dabéři seriálu Simpsonovi
Díly seriálu Simpsonovi
Filmy založené na seriálu Simpsonovi
Postavy seriálu Simpsonovi
Režiséři Simpsonových
Řady seriálu Simpsonovi
Scenáristé Simpsonových
Videohry založené na seriálu Simpsonovi
WikiProjekt Simpsonovi
Portál Simpsonovi
Díl e
Zvlášť strašidelní Simpsonovi (v anglickém originále Treehouse of Horror) je třetí díl druhé řady amerického animovaného seriálu Simpsonovi, který byl poprvé uveden 25. října 1990. Díl je rozdělen na tři části. První část napsal John Swartzwelder, druhou Jay Kogen a Wallace Wolodarsky a třetí Sam Simon a Edgar Allan Poe. První část režíroval Wes Archer, druhou Rich Moore a třetí David Silverman.
Článek e
(c) Victoria Hingston, CC BY 2.5

Simpsonovi ve filmu (v anglickém originále The Simpsons Movie) jsou americký animovaný dobrodružný komediální film z roku 2007 natočený na motivy televizního seriálu Simpsonovi. Film režíroval David Silverman a scénář napsali James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean a 9 dalších. V roce 2001 začali producenti James L. Brooks, Matt Groening, Al Jean, Richard Sakai a Mike Scully vyvíjet film dle scénáře od týmu Jamese L. Brookse, Matta Groeninga, Ala Jeana, Mikea Sculla, Iana Maxtona-Grahama, George Meyera, Davida Mirkina, Mikea Reisse, Matta Selmana, Johna Swartzweldera a Jona Vittiho. Vymysleli četné nápady na děj filmu. Scénář byl přepsán více než stokrát a byl upravován i po zahájení animace v roce 2006. Kvůli tomu byly ve finální verzi filmu vystřihnuty hodiny hotového materiálu, včetně cameo rolí Erin Brockovichové, Minnie Driverové, Isly Fisherové, Kelseyho Grammera a Edwarda Nortona. Tom Hanks a členové Green Day byli začleněni do scénáře až ve finální úpravě jako jejich animované postavy, zatímco James L. Brooks, častý hostující umělec v seriálu, namaloval postavu darebáka Russa Cargilla. S několika společnosti (např. s Burger Kingem a 7-Eleven) tvůrci navázali akce za účelem propagace filmu. Film měl premiéru ve Springfieldu ve Vermontu 21. července 2007 a v amerických kinech měl premiéru o šest dní později, tedy 27. července 2007. V Česku měl film premiéru již 26. července 2007 na Letní filmové školeUherském Hradišti. Film se potýkal s kritickým i komerčním úspěchem, celosvětové výdělky převyšovaly o 527 miliónů amerických dolarů oproti nákladům. Stal se osmým nejvýdělečnějším filmem roku 2007, druhým tradičně animovaným nejvýdělečnějším filmem (hned po původní verzí Lvího krále) a nejvýdělečnějším filmem založeném na animovaném televizním seriálu. V srpnu 2018 bylo oznámeno, že se pokračování filmu (sequel) vyvíjí.

Témata e

Kvalitní články

Zlatý puzzlík Nejlepší články: zatím neexistují
Stříbrný puzzlík Dobré články: Mé nahraditelné já • U ohnivého Vočka
Ostatní vybrané kvalitní články: Utajený šéf (připravovaný Dobrý článek) • Simpsonovi ve filmu • Simpsonovi (franšíza)

Informace e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Simpsonovi}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad {{DEFAULTSORT:}}, viz návod.

WikiProjekt

Ke koordinaci článků na téma Simpsonovi byl vytvořen WikiProjekt Simpsonovi. Jste zváni, abyste pomohli s psaním nových článků a vylepšování těch existujících a tím pomohli portálu, WikiProjektu i celé Wikipedii. Pro další informace navštivte hlavní stranu WikiProjektu Simpsonovi.

Pomozte

Samozřejmě je vítána jakákoliv pomoc s vytvářením a vylepšováním obsahu i s udržováním portálu; v případě dotazů kontaktujte aktuální správce portálu (viz níže). Pokud narazíte na článek, který zde ještě není, můžete jej připsat sem, nebo ho založte vyplněním pole níže. Pokud jste nový přispěvatel, doporučujeme si předtím přečíst stránku Nápověda:Jak vytvořit článek, nebo se podívat na doporučení (návody a nápovědy) WikiProjektu Simpsonovi ke článkům.

Požadované články: Arabská verze seriálu Simpsonovi, Výroba seriálu Simpsonovi, The Simpsons (arkádová hra), Universal Studios Florida.


Správci portálu

O tento wikiportál se starají

  • Robins7 (diskuse s wikipedistou)
  • Patrik L. (diskuse s wikipedistou)

V případě problémů s portálem či dotazů se obraťte na ně na jejich výše odkazováných diskusních stránkách, nebo napište na diskusi k portálu, nebo na diskusi k WikiProjektu Simpsonovi.


Projekty Wikimedia e

Média použitá na této stránce

Logo Simpsonovi.svg
Logo Simpsonových uvedené v knize Simpsonovi Rodinná historie
Crystal Clear app kpaint.png
Autor: Everaldo Coelho and YellowIcon;, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
SimpsonsSpringfieldVT.jpg
(c) Victoria Hingston, CC BY 2.5
A photograph of the Springfield Movie Theater in Springfield taken on July 21, 2007. The photo shows the marquee displaying the premiere for The Simpsons Movie movie as well as a giant pink donut. The Ellis Block building complex that hosted the theater has since been heavily damaged by in a fire caused by arson on July 8th, 2008, forcing the theater to be closed.[1]
Chat bubbles.svg
An icon representing a conversation.
MaccaNewY.jpg
Autor: Anna'sfarm, Licence: CC BY-SA 3.0
Paul McCartney
Gnome-fs-directory yellow.svg
Autor: Bazi, Licence: CC BY-SA 3.0
Icon from Nuvola icon theme.
Nuvola apps kaboodle.svg
Autor: David Vignoni / ICON KING, Licence: LGPL
Icon from Nuvola icon theme for KDE 3.x / GNOME 2.
Disambig azure.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Logo for disambiguation pages.
Information.svg
Autor: User:Bobarino, Licence: CC BY-SA 2.5
An information icon
Crystal128-tv.svg
Autor: Everaldo Coelho (YellowIcon);, Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal
Comic-sketch.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Video-x-generic.svg
Generic Video: video, audio, multimedia, movie.
Accessories-text-editor.svg
Article of style. Written notes are checked.
Jameslbrooks.jpg
Autor: Tim from Keene, NH, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
The Simpsons producer James L. Brooks speaks to the press.
Nuvola apps kview with wrench cropped.png
Autor: Derivate work of works by David Vignoni, Oicumayberight. UpstateNYer, Licence: LGPL
Icon to represent image restoration. Cropped.
Simpsons tv icon.svg
Autor:

Original uploader was Sakurambo at en.wikipedia.

Later versions were uploaded by Keyser Söze at en.wikipedia., Licence: CC BY-SA 3.0
Vectorized version of Image:Simpsons tv icon.png.
Gamepad.svg
Autor: unknown, Licence: LGPL
Game pad icon (imitating the Gravis Gamepad except its screw-hole in the d-pad)