Portál:Spojené státy americké

e

Vítá vás Portál Spojené státy americké

NYC Top of the Rock Pano.jpg
Vlajka USA
Vlajka
  Státní znak USA
Státní znak

Spojené státy americké (anglicky: United States of America, zkratka USA), jsou federativní prezidentská republika v Severní Americe, rozkládající se od Atlantského po Tichý oceán, díky exklávě Aljaška vlastní i břehy Severního ledového oceánu a také tichomořské ostrovy (např. Havaj). Skládají se z 50 států, federálního území s hlavním městem (Kolumbijský distrikt), kde sídlí vláda, KongresNejvyšší soud, přidružených států s vnitřní samosprávou a samosprávných území (Guam, Panenské ostrovy, Americká Samoa a další). Představují největší světovou velmoc.


e

ZAJÍMAVOSTI

Víte, že...
e

OSOBNOST

George Clooney 66ème Festival de Venise (Mostra) 3Alt1.jpg

George Clooney (* 6. května 1961 Lexington, Kentucky) je americký herec, filmový režisér, producentscenárista, syn televizního moderátora Nicka Clooneho a synovec zpěvačky Rosemary Clooneyové a herce Josého Ferrera.

Herecké výkony mu vynesly tři Zlaté glóby. Obdržel také dva Oscary – jeden za nejlepší vedlejší roli ve filmu Syriana a druhý za producentskou činnost (s Affleckem a Heslovem) k thrilleru Argo, jenž vyhrál v kategorii nejlepší film. V historii Cen akademie představuje jediného umělce, který byl nominován v šesti různých kategoriích.

Známý je svým politickým aktivismem. Od 31. ledna 2008 do dubna 2014 působil jako mírový posel Organizace spojených národů. Hercova humanitární činnost zahrnovala snahu nalezení řešení konfliktu v Dárfúru, spoluzaložení fondů na podporu obětem teroristických útoků z 11. září 2001, tsunami v Indickém oceánu 2004zemětřesení na Haiti 2010, kdy organizoval koncert „Hope for Haiti Now“. Patří ke členům Rady pro zahraniční vztahy, americké neziskové organizace. Televizní časopis TV Guide herce v roce 2005 zařadil na 1. místo žebříčku „50 nejvíce sexy hvězd všech dob“.
e

OBRÁZEK

Alcatraz Island as seen from the East.jpg

Alcatraz (Skála) je ostrůvek v Sanfranciském zálivu
e

ČLÁNEK

Pontiacovo povstání byla válka zahájená v roce 1763 volnou konfederací indiánských kmenů a skupin z oblasti Velkých kanadských jezer, Illinois a Ohia. Indiáni se postavili proti politice Velké Británie v tomto regionu po britském vítězství ve francouzsko-indiánské válce (17541763). Bojovníci z mnoha různých kmenů se připojili k povstání, aby se pokusili vyhnat britské vojáky a osadníky z území, které Britové získali po sedmileté válce. Válka byla pojmenována po ottawském náčelníkovi Pontiacovi, nejvýznamnějšímu z domorodých vůdců zúčastněných v konfliktu.
Indians giving a talk to Bouquet.jpg
Válka začala v květnu 1763, kdy domorodí Američané nespokojení s politikou britského generála Jeffreyho Amhersta napadli množství britských pevností a osad. Osm pevností bylo zničeno a stovky vojáků a kolonistů bylo zabito nebo zajato, mnoho dalších bylo donuceno uprchnout. Nepřátelství bylo zastaveno poté, co akce britské armády v roce 1764 vedly k mírovým jednáním během následujících dvou let. Indiáni nebyli schopni Brity vyhnat, povstání však přesto donutilo britskou vládu změnit politiku, která válku vyprovokovala.

Boje na severoamerické hranici se vyznačovaly brutalitou, zabíjením zajatců, střílením civilistů a dalšími krutostmi. V jednom z nejznámějších incidentů války se britští důstojníci z pevnosti Pitt pokusili infikovat obléhající Indiány neštovicemi pomocí virem zamořených dek. Krutost a proradnost projevená v tomto konfliktu byla obrazem rostoucí rasové bariéry mezi evropskými kolonisty a domorodci. Britská vláda se pokusila zabránit dalšímu rasovému násilí vydáním tzv. Royal Proclamation v říjnu 1763, čímž měla být vytvořena trvalá hranice mezi kolonisty a domorodci. Tato „linie“ se ukázala jako velmi nepopulární mezi osadníky a byla jednou z prvotních příčin vypuknutí americké revoluce.

Přesné ztráty války nejsou známy. Okolo 400 britských vojáků bylo zabito přímo v bojích a přibližně 50 dalších Indiáni zajali a umučili k smrti. George Croghan odhadl, že 2 000 osadníků bylo zabito nebo zajato, číslo, které bývá občas „zjednodušeno“ na 2 000 „zabitých“. Násilnosti donutily asi 4 000 osadníků z Pensylvánie a Virginie, aby opustili své domovy. Pontiacova válka bývala tradičně zobrazována jako indiánská porážka, ale současní badatelé ji obvykle považují za vojenský pat.
e

POLITIKA

Joe Biden official portrait 2013 cropped.jpg
Joe Biden (* 20. listopadu 1942 Scranton, Pensylvánie) je americký politik za Demokratickou stranu, který v letech 2009–2017 sloužil jako 47. viceprezident Spojených států a mezi lety 1973–2009 byl senátorem Kongresu za stát Delaware.

V listopadových prezidentských volbách 2020 vyzval jako demokratický kandidát úřadujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, na kandidátce s viceprezidentskou nominantkou Kamalou Harrisovou.

Bakalářské obory historie a politologie vystudoval na University of DelawareNewarku. Právo absolvoval v roce 1968 na Syracuse University. Po studiích nastoupil advokátní kariéru a v roce 1972 byl zvolen do Senátu Spojených států za Delaware. Stal se tak pátým nejmladším senátorem v historii USA. Roku 1966 se oženil se spolužákyní Neilií Hunterovou. Do manželství se narodili synové Beau BidenHunter Biden, a jako nejmladší dcera Naomi Christina.
e

KOSMONAUTIKA

Crew Dragon at the ISS for Demo Mission 1 (cropped).jpg
Dragon 2 je kosmická loď společnosti SpaceX, nástupce nákladní lodě Dragon. První let absolvovala v roce 2019. Existuje jak v nepilotované variantě označované jako Cargo Dragon, tak i v pilotované verzi pod označením Crew Dragon. Pilotovaná loď byla vyvíjená v rámci programu NASA CCDev, ve kterém získala zakázku pro pilotované lety k Mezinárodní vesmírné stanici i loď Boeing CST-100 Starliner. Crew Dragon je primárně určena pro dopravu amerických astronautů na ISS, ke které má podle kontraktu vykonat 2 až 6 pilotovaných letů. Může být případně využita i pro dopravu k soukromým vesmírným stanicím, například k plánované stanici společnosti Bigelow Aerospace. Loď je vybavena jiným stykovacím uzlem než první verze, na bázi NASA Docking System, který umožňuje automatické zadokování u orbitální stanice přes International Docking Adapter
e

KATEGORIE

Spojené státy americké
Kategorie USA podle dělení
Američané
Čestní občané USA
Dějiny USA
Ekonomika USA
Fauna USA
Geografie USA
Geologické lokality v USA
Americká kultura
Mince USA
Památky v USA
Politika USA
Americké seznamy
Americká společnost
Spolky v USA
Standardy USA
Státní symboly USA
Stavby v USA
Trest smrti v USA
Ohrožené lokality v USA
Události v USA
Věda a technika v USA
Veřejná správa v USA
Americké vojenství
Zahrady v USA
e

STÁTY UNIE

Seal of Ohio.svg

Ohio je stát ležící na východě Spojených států amerických, v oblasti východních severních států ve středozápadním regionu. Na východě hraničí s Pensylvánií, na jihovýchodě se Západní Virginií, na jihu s Kentucky, na západě s Indianou a na severu s Michiganem. Severovýchodní ohraničení tvoří Erijské jezero, kde Ohio sousedí s kanadskou provincií Ontario.

První Evropané, kteří do oblasti přišli, byli v 17. století Francouzi. Celý region se v roce 1663 stal součástí Nové Francie. Během 18. století získal jméno Vallée de l'Ohio podle řeky Ohio, jejíž název vychází z irokézského slova označujícího „velkou řeku“. Britští průzkumníci sem začali pronikat teprve kolem roku 1750. Celé území připadlo Velké Británii již roku 1763, jako výsledek sedmileté války. Po americké revoluci přenechali Britové území v roce 1783 Spojeným státům, které na něm po čtyřech letech zřídily velké Severozápadní teritorium. Z něho se na počátku 19. století vydělil region Ohio, který se v březnu 1803 stal 17. státem Unie.
e

INFORMACE

Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím
Monument Valley; tzv. rukavice–palčáky a hlavní prohlídková cesta údolím


Portál byl založen 4. ledna 2007 wikipedisty Horstem, Novisem-M a Aktronem. Správcem portálu je Kacir.
Související portály: Letectvo Spojených států amerických, WashingtonSpojené státy americké na Commons
Obrázky

Média použitá na této stránce

Joe Biden official portrait 2013 cropped.jpg
Cropped official portrait of Vice President Joe Biden in his West Wing Office at the White House, Jan. 10, 2013. (Official White House Photo by David Lienemann)
Seal of Ohio.svg
Commonly-displayed artist's rendering of the 1996 Great Seal of Ohio.
Alcatraz Island as seen from the East.jpg
Autor: Frank Schulenburg, Licence: CC BY-SA 4.0
Alcatraz Island as seen from the East. The small island in the San Francisco Bay was developed with facilities for a lighthouse, a military fortification, and a prison. It received designation as a National Historic Landmark in 1986.
Indians giving a talk to Bouquet.jpg
"The Indians giving a talk to Colonel Bouquet in a conference at a council fire, near his camp on the banks of Muskingum in North America in Oct. 1764"
Monumentvalley.jpg
Autor: Moritz Zimmermann, Licence: CC-BY-SA-3.0
view of the Monument Valley, Between Arizona and Utah.
Crew Dragon at the ISS for Demo Mission 1 (cropped).jpg
The uncrewed SpaceX Crew Dragon spacecraft is the first Commercial Crew vehicle to visit the International Space Station. Here it is pictured with its nose cone open revealing its docking mechanism while approaching the station's Harmony module. The Crew Dragon would automatically dock moments later to the international docking adapter attached to the forward end of Harmony. (cropped and brightened from the original)
NYC Top of the Rock Pano.jpg
Autor: Daniel Schwen, Licence: CC-BY-SA-3.0
Panoramic image looking south from the upper deck of the 'Top of the Rock' observation deck on Rockefeller Center. Lower deck is visible on the right edge of the frame.