Portál:Stromy

Lipa-vektor.svg
e
Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části – kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna.

Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene.

celý článek »
e

Zajímavé stromy

Encephalartos Woodii.jpg

Píchoš Woodův (Encephalartos woodii) je druh cykasu z čeledi zamiovité. Strom je jednou z nejvzácnějších rostlin světa, která ve volné přírodě již vymřela. Pochází z Jižní Afriky z lesa Ngoya Forest.

Jméno obdržel po Johnu Medley Woodovi, kurátorovi botanické zahrady v Durbanu a řediteli Natal Government Herbarium. Roku 1907 Wood v přírodě nalezl jeden samčí strom, který přemístil do botanické zahrady. Z jeho odnoží pocházejí všechny současné rostliny ve světových sbírkách, které jsou pouze samčího pohlaví; semena této rostliny tedy neexistují.

celý článek »
» Archiv «
e

Zajímavosti

Adansonia rubrostipa 02.jpg

Víte, že…

baobaby (na obrázku) se vyskytují na Madagaskaru, v Africe a v severozápadní Austrálii, ale není jasné, jak k jejich rozšíření mezi kontinenty došlo?

… v Indii ve státě Ándhrapradéš roste exemplář fíkovníku banyánu pojmenovaný „Thimmamma Marrimanu“, který zabírá plochu asi 2 hektary, má přes 1600 kořenů a je přibližně 650 let starý?

Evropským stromem roku 2021 se stal Tisíciletý dub z Leciny v městečku Alto Aragón v provincii Huesca ve Španělsku ?

Jizerskohorské bučiny se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO ?

» Archiv «
e

Článek

Arboretum.westonbirt.750pix.jpg

Arboretum je sbírka živých dřevin umístěná ve zvláštní botanické zahradě, která se specializuje na výzkum a pěstování stromů a keřů. Úprava zahrady může být buď parková nebo podobná zakládání lesních porostů. Arboreta se mohou specializovat na jednotlivé rody a čeledi, na dřeviny určitého území nebo mohou být zaměřená na všechny dřeviny bez rozdílu.

Vědeckovýzkumná arboreta kladou důraz především na přesný původ rostlin, jejich dokonalou evidenci, pravidelné sledování a vyhodnocování. Rozšířená jsou arboreta při odborných školách, ve kterých slouží jako didaktická pomůcka při výuce a poznávání cizích druhů.

celý článek »
» Archiv «
e

Kategorie

Stromy
Seznamy stromů
Aleje
Bonsaj
Stromy v Česku
Dendrologie
Dřevo
Fiktivní stromy
Hraniční stromy
Jehličnaté stromy
Lesy
Listnaté stromy
Okrasné stromy
Ovocné stromy
Památné stromy
Poškozené stromy
Pryskyřice
Rodové stromy
Stromy podle stupně ohrožení
Stromy roku
Stromy v náboženství
Stromy v umění
Významné stromy
Zaniklé stromy
Zdravé stromy pro zítřek
Znaky se stromy
e

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem Botanika)


Akácie dlouhotrnnáen; Akácie zkroucenáen; Lípa kavkazská; Palma stinidlováen.
e

Obrázek

Kannimara Teak in Parambikulam Tiger Reserve on 13-01-2011 P1120623.jpg
Kannimara Teak, největší žijící Teak
Rezervace tygrů, Parambikulam, Indie
» Archiv «
e

Kvalitní články

Ikona Nejlepšího článku Nejlepší články:

Ikona Dobrého článku Dobré články:

e

Nové články

e

Příbuzné portály

e

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu prosíme odkazujte na tento portál šablonou {{Portály|Stromy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
e

Média použitá na této stránce

Lipa-vektor.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
Symbolické znázornění lípy.
Kannimara Teak in Parambikulam Tiger Reserve on 13-01-2011 P1120623.jpg
Autor: PJeganathan, Licence: CC BY-SA 4.0
Kannimara Teak in Parambikulam Tiger Reserve on 13-01-2011
Adansonia rubrostipa 02.jpg
Autor: AxelStrauß, Licence: CC BY-SA 3.0
Adansonia rubrostipa (Malvaceae), flower and leaves, spiny forest at Mangily, western Madagascar
Encephalartos Woodii.jpg
Autor: PeregrinusX, Licence: CC BY-SA 4.0
Encephalartos woodii in Amsterdam Hortus Botanicus (Botanical garden)