Portál:Tibet

e

Vítejte na portálu Tibet


Státní znak Tibetu
Znak Tibetu
Vlajka Tibetu
Vlajka Tibetu

Tibet je historická oblast ve střední Asii. Díky vysoké nadmořské výšce, která dosahuje v průměru 4 900 metrů nad mořem, se Tibetu často říká „střecha světa“. Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině, jeho tradičním etnikem jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem. Před vojenskou intervencí Čínskou lidovou republikou v roce 1959 byl Tibet několik desetiletí, mezi 1. březnem 1913 a 23. květnem 1951, fakticky nezávislým státem. Historický Tibet se skládal ze tří provincií – Amdo, Kham a Ü-Cang (která sama se skládá z regionů Ngari, Ü a Cang, je však někdy uváděna dohromady, jako jedna provincie Ü-Cang) a měl rozlohu okolo 2,5 milionů km². Tibetská kulturní oblast zasahuje i do Bhútánu a do severní Indie – zejména Ladaku, Sikkimu a severní část Arunáčalpradéše. …celý článek

Historie · demografie · geografie · kultura · politika · náboženství

Král Guši
Khan
Tibetský
trh
Požadované
území
Tibetské
umění
Samjanský
klášter
e

Vybraný článek

Tibet landscape.jpg
Tibetská plošina nebo též Čchingchajsko-tibetská plošina je rozlehlá, vysoce položená rovina ve střední Asii. Zasahuje do Tibetské autonomní oblasti a provincie Čching-chaj. Na severu ji pohoří Kchun-lun odděluje od Tarimské pánve s pouští Taklamakan, na východě přechází ve Východotibetská pohoří. Jižní okraj plošiny tvoří pohoří Gangdisê Shan a Nyainqêntanglha Shan (společně označovaná jako Transhimálaj), která směrem k jihu spadají do kotliny Brahmaputry (zde leží i Lhasa; na protější straně kotliny už se zvedá Himálaj). Na západě pak pohoří Karákoram odděluje Tibetskou plošinu od indického Ladákhu.…celý článek …archiv článků
e

Vybraný obrázek

Galerie obrázků
Sanchi2.jpg
Velká stúpa v Sáňčí
e

Lhasa

Palác Potála ve Lhase
Lhasa je tradiční hlavní město Tibetu, v současné době je hlavním městem Tibetské autonomní oblasti Čínské lidové republiky.


Ve Lhase se nachází palác Potála a Norbulingka, které tvoří součást kulturních památek světového dědictví. Podle sčítání lidu z roku 2004 zde žije okolo 257 400 lidí. Lhasa byla po mnoho staletí „zakázané město“ a její brány byly uzavřeny všem lidem ze Západu. V 19. století se do Lhasy marně snažil dostat např. Sven Hedin a Nikolaj Prževalskij. Naopak s úspěchem se na území města dostali Alexandra David-Néelová a Heinrich Harrer. Na počátku 20. století Lhasu načas obsadil britský expediční sbor vedený Francisem Younghusbandem v rámci Younghusbandovy expedice.

Lhasa je tradičním centrem tibetského buddhismu a do roku 1959 byla sídlem dalajlámů. Téměř polovina obyvatelstva Lhasy byli mniši. Obyvatelstvo Lhasy bylo v roce 1951 odhadováno na 25 000 a dalších 15 000 mnichů v žilo klášterech. Dnes má město okolo 250 tisíc obyvatel; velká část z nich jsou číňané, chanové nebo chuejové. …celý článek

e

Příbuzné zdroje

Gold piece.pngKvalitní článek
Dějiny Tibetu
e

Osobnost

Galerie osobností
Rangdžung Rigpä Dordže
e

Zajímavosti

Víte, že…

…území Tibetu je v současné době kontrolováno vládou Čínské lidové republiky, což Ústřední tibetská správa považuje za nelegitimní vojenskou okupaci?

tibeťané používají k oslovení dalajlámy výrazy: jižin norbu, gjälwa rinpočhe, kundün, gongsa čhenpo nebo kjabgön ?

Atíša je považován za jednu k klíčových postav tibetského buddhismu a zakladatele kadampy?

rakouský horolezec a cestovatel Heinrich Harrer napsal v roce 1953 úspěšnou knihu Sedm let v Tibetu, která byla předlohou pro stejnojmenný film?

… na filmovém festivalu v Mnichově 26. června 2007 měl premiéru americký dokumentární film režiséra Khashyara Darvicha Dalai Lama Renaissance?

e

Přehledy

e

Kategorie

Tibet
Čching-chaj
Dějiny Tibetu
Ekonomika Tibetu
Fauna Tibetu
Geografie Tibetu
Tibetská kultura
Náboženství v Tibetu
Narození v Tibetu
S’-čchuan
Státní symboly Tibetu
Stavby v Tibetu
Tibeťané
Tibetologie
Tibetská autonomní oblast
Tibetské buddhistické termíny
Tibetské hudební nástroje
Tibetština
Úmrtí v Tibetu
e

Informace

  • Příbuzné portály: Čína, Indie, Buddhismus, Politika
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Tibet}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.


Média použitá na této stránce

Sanchi2.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Tsui assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 2.5

The "Great Stupa" at Sanchi (India)


Source: Copyright © 2003, Gérald Anfossi (fr:Utilisateur:Nataraja)


Potala.jpg
(c) I, Ondřej Žváček, CC BY 2.5
Pohled na palác Potála z úpatí Čagpori (Lhasa, Tibetská autonomní oblast, Čínská lidová republika).
Seattle - TibetFest 12.jpg
Autor: Joe Mabel, Licence: CC-BY-SA-3.0
Tibetan crafts for sale, Center House, Seattle Center, Seattle, Washington during TibetFest (part of the Festál series of festivals at Seattle Center).
This picture was cropped and sharpened.
Tibet landscape.jpg
Autor: Luo Shaoyang from Beijing, China, Licence: CC BY 2.0
Nagqu County, Tibet
Tibet-claims.jpg
Autor: unknown, Licence: CC-BY-SA-3.0
A grand view of Samye.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.0
Emblem of Tibet.svg
Autor: SodacanInkscape-ws.svg Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Inkscape ., Licence: CC BY-SA 3.0
Emblem of Tibet, used by the Tibetan Government in Exile.
  • The Emblem depicts a moon and sun over the Himalayas, two Tibetan snow lions supporting the eight fold Dharmacakra and the red and pink ribbon below reads: "bod gzhung dga' ldan pho brang phyogs les rnam rgyal" or "Tibetan Government, Gaden Palace, victorious in all directions".
MandalaSable2008-01.JPG
Premier jour de la réalisation d'un mandala de sable "Pour la paix dans le monde", par trois lamas du temple des Mille Bouddhas, à la Tour de la Liberté de Saint-Dié-des-Vosges, les 11, 12 et 13 avril 2008