Portál:Vánoce

e

e

Vítejte na portálu Vánoce věnovanému vánočním svátkům

Vánoce jsou křesťanské svátky narození Ježíše Krista. S Vánoci souvisí doba adventní, která jim předchází a slouží jako příprava na narození Ježíše Krista.

Vánoce patří (spolu s Velikonocemi a Letnicemi) k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slavnost Narození Páně připadá tradičně na 25. prosince a Vánoce se v římskokatolické tradici slaví od jejího předvečera (večer 24. prosince) do svátku Křtu Páně (první neděle po 6. lednu, resp. 13. leden). První záznamy oslav Vánoc křesťany pocházejí ze 4. století z Říma.

V Česku a dalších zemích s převládající římskokatolickou tradicí začíná oslava Vánoc na Štědrý den, 24. prosince, kdy je předvečer (vigilie) vánoční slavnosti. Samotné Vánoce podle křesťanské tradice (respektující starší židovskou zvyklost počítání nového dne od soumraku) začínají s vyjitím první večerní hvězdy 24. prosince. K Vánocům se pojí množství lidových tradic, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek, či vánoční cukroví.

Ve 20. a 21. století jsou Vánoce v mnoha zemích vnímány převážně jako svátky pokoje, rodiny a lásky, který lidé slaví společně bez ohledu na své náboženské přesvědčení.

e

České Vánoce

Vykvetlé třešně

Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly.

Důležité je nařezat větvičky šikmými řezy, vložit je do vázy naplněné vodou a postavit do chladné místnosti. Podle rychleného druhu se větvičky asi 5 až 12 dní před kvetením přenesou do teplého obývacího pokoje.

Rozkvetlé barborky o Vánocích symbolizují nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale původně připomínají i právě proběhnuvší zimní slunovrat, který v konečném důsledku způsobí zánik zimy a příchod dalšího květy ozdobeného jara. Dle pověry to také může znamenat, že se dívka, které barborka vykvetla, do roka a do dne vdá. Dívky si např. větvičky popsaly jmény chlapců, kteří jim byli sympatičtí. Která větvička nejdříve vykvetla, s tím se měla dívka vdávat.
e

Zajímavosti

Víte, že ...
Výjev z Krýzových jesliček, pohled na přístřeší novorozeného Ježíška

... nejstarší notované zápisy koledy Narodil se Kristus Pán pocházejí z přelomu 15. a 16. století?

... v Polsku se nosí dárky dvakrát? 6. prosince nosí dárky svatý Mikuláš pouze dětem a na Štědrý večer Dzieciątko (Děťátko; dítě Ježíš), Aniołek (Andílek), Gwiazdor (ve Velkopolsku) nebo méně často opět Mikuláš přináší dárky všem.

... františek se vyrábí ze směsi namletého lipového dřevěného uhlí a kadidla?

... Krýzovy jesličky jsou od roku 1998 zapsány v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě?
e

Vánoční hudba

Dobrý král Václav (anglicky Good King Wenceslas) je oblíbená anglická koleda zpívaná při příležitosti svátku sv. Štěpána (26. prosinec). Koleda byla poprvé vydaná v roce 1853, hudba vychází z jarní koledy Tempus adest floridum ze 13. století a autorem textu je John Mason Neale, který přeložil báseň Václava Aloise Svobody. Koleda vypráví o dobrém panovníkovi Václavovi, vlastně českém knížeti svatém Václavovi, který pomáhá na svátek křesťanského prvomučedníka se svým pážetem chudému poddanému, a když přírodní podmínky zimy a noci pomoc ztěžují, koná i zázraky. Koleda má několik překladů do češtiny, známější „Dobrý král Václav“ od Pavla Jurkoviče, starší „Náš předobrý král Václav“ od neznámého autora.
e

Další informace

e

Zahraniční tradice

Kuťa (rusky кутья; ukrajinsky кутя; polsky kutia; litevsky kūčia; bělorusky куцьця) je tradiční pokrm východoevropské kuchyně, zejména ukrajinské, polské, běloruské a litevské. Jedná se o jeden z 12 tradičních pokrmů, ze kterých se skládá štědrovečerní večeře. Kuťa se jí jen o Vánocích nebo v Rusku na pohřebních hostinách (karech). Tradičně se připravuje z tlučené pšenice, makových zrníček, sladu nebo medu a dodatečných surovin (oříšky, rozinky apod.). V řadě předpisů se vyskytuje mléko nebo smetana, v původních receptech bylo mléko z mletého máku. V současnosti se používají také suroviny, které dříve nebyly dostupné nebo byly velmi drahé, jako například kousky pomerančů nebo mandle.
e

Obrázek roku

Malba německého malíře Heinricha Hofmanna „Návštěva mudrců“ z konce 19. století znázorňující klanění Tří králů novorozenému Ježíši
e

Vánoce ve světě

Slavení Vánoc ve světě
Vánoce jsou ve světě většinou veřejným svátkem. Na mapě jsou zobrazeny ty státy, kde tomu tak není. Tmavě hnědá barva ukazuje státy, kde nejsou Vánoce veřejným svátkem, světle hnědá státy, kde Vánoce nejsou veřejným svátkem, ale jsou slaveny.
e

Kategorie

Vánoce
Betlémy
Vánoční dekorace
Filmy s tématem Vánoc
Vánoční hudba
Koledy
Vánoční mytologické postavy
Vánoční svátky
Vánoční jídla
Vánoční koledy
Vánoční písně
e

Témata Vánoc


Čtenářům děkujeme, že jsme mohli být užiteční, a editory prosíme, aby neváhali portál průběžně aktualizovat novými zajímavostmi.

Média použitá na této stránce

Wiktionary-logo-cs.svg
(c) Wikimedia Foundation, CC BY-SA 3.0
Czech version of Wiktionary logo
Almond blossom.jpg
(c) I, Manfred Heyde, CC-BY-SA-3.0
Prunus hybrid, probably Almond × Peach, blossom in early march in the middle Rhine area of Germany
The visit of the wise-men.jpg
This is a chromolithograph by O. Stemler of a pencil drawing by H. Hofmann from Hofmann's 1887 series: Kommet zu mir! Bilder aus dem Leben des Heilandes; Festgabe für Christliche Familien (Come Unto Me), published by photogravure in 1891 (perhaps earlier in German).
Christmas bells.png
Autor: Gnokii, Licence: CC0
Christmas Bells
Wikibooks-logo.svg
Autor: User:Bastique, User:Ramac et al., Licence: CC BY-SA 3.0
Wikibooks logo; Favicon is Wikibooks-logo.svg
Commons-logo.svg
The Wikimedia Commons logo, SVG version.
Wikisource-logo.svg
Autor: Nicholas Moreau , Licence: CC BY-SA 3.0
Wikisource logo, no text variant
Map of Countries that do not recognize Christmas as Public Holiday.png
Autor: Nanib, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of countries that do not recognize Christmas on December 25 or January 7 as a public holiday.
Portal.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
Icon for Wikimedia project´s portals.
Christmasornaments.png
Autor: sheikh_tuhin, Licence: CC0
Three Christmas ornaments
Wikinews-logo.svg
Autor: Vektorizace: Simon 01:05, 2 August 2006 (UTC) Updated by Time3000 17 April 2007 to use official Wikinews colours and appear correctly on dark backgrounds. Originally uploaded by Simon., Licence: CC BY-SA 3.0
The Wikinews logo without text. This is a cropped version of Image:Wikinews-logo-en.png. Note that the Wikinews project itself is at Wikinews:Main Page.
Wikiquote-logo.svg
SVG version of the Wikiquote logo.