Portál:Vatikán


e
Panoramatický pohled na baziliku sv.Petra a na svatopetrské náměstí
Stolec Sv. Petra odGiana Lorenza Berniniho
Portál Vatikán

Vatikán (Městský stát Vatikán, latinsky Status Civitatis Vaticanae) je ministát ležící uprostřed Říma na Apeninském poloostrově. Je nejmenším státem na světě o rozloze 0,44 km2, jeho hlavou je papež.

Státní znak
vatikánská vlajka

Vlajka Vatikánu

e

ZAJÍMAVOSTI

Víte že...

... Vatikán je nejmenším státem světa?
... na stavbě Baziliky svatého Petra se podíleli slavní umělci počínaje Michelangelem Buonarottim a Gianem Lorenzem Berninim konče?
... Vatikánská muzea jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě?

... Vatikán má vlastní banku, rádio, kuchyni, heliport a televizi?
e

OBRÁZEK

e

ČLÁNEK

Konstantinova donace (lat. Constitutum Constantini nebo Donatio Constantini ad Silvestrem I papam) je padělaná listina, vystavená údajně římským císařem Konstantinem I. Velikým, která papeži zaručovala Silvestru I. a jeho nástupcům nadvládu nad Římem, Itálií a celou západořímskou říší. Papežové používali tuto listinu k podpoře svých mocenských nároků v Itálii. Navíc bylo Římu přiřknuto nadřazené postavení nad ostatními patriarcháty v Konstantinopoli, Antiochii, Alexandrii a v Jeruzalému.

Padělek byl velmi nízké kvality, a tak budil skepsi již od 10. století. V 15. století dokázali dva učenci, německý teolog Mikuláš Kusánský a italský humanista Lorenzo Valla na základě jazykového rozboru, že listina nemohla vzniknout v roce 324. Katolická církev zpočátku vehementně popírala, že by se jednalo o falzum. Definitivně to uznala až v 19. století.


CELÝ ČLÁNEK

Archiv
e

PAPEŽ

Sv. Anaklét

Sv. Anaklét (Anacletus) byl třetí papež katolické církve. Jeho pontifikát je datován do let 78/79 - 90/91. Vedou se spory zda je totožný se svatým Klétem, zpravidla však jsou považováni svatý Klétus a svatý Anaklétus za tutéž osobu.

Narodil se v Římě a na biskupa byl vysvěcen svatým Petrem. Kromě toho, že vynikal učeností a svatým životem, se o něm více neví. Je mu připisováno rozdělení Říma na 25 okresů. Poprvé ve svých dopisech použil formule: Salutem et benedictionem apostolicam – trvalé součásti papežských listů. Křesťanským duchovním nařídil nosit krátké vlasy. Tradice mučednické smrti sv. Anakléta je nepotvrzená. Jeho ostatky jsou uchovávány v chrámu sv. Lina ve Vatikánu.

Svátek je slaven 7. dubna.


CELÝ ČLÁNEK
e

KATEGORIE

Vatikán
Dějiny Vatikánu
Doprava ve Vatikánu
Ekonomika Vatikánu
Vatikánská kultura
Lidé z Vatikánu
Náboženství ve Vatikánu
Ozbrojené síly Vatikánu
Památky Vatikánu
Vatikánská politika
Vatikánská společnost
Sport ve Vatikánu
Státní symboly Vatikánu
Stavby ve Vatikánu
Události ve Vatikánu
e

LATINA

Víte že…
e

INFORMACE

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vatikán ve Wikimedia Commons
e

SVATÝ TÝDNE

Sebastiano del Piombo: Mučení svaté Agáty

Svatá Agáta (cca 231, Catania či Palermo - cca 251, Catania), sicilská mučednice a svatá katolické církve, patronka tkalců, zvonařů, zlatníků, havířů, pasaček. Chrání před nádory prsu. Atributy:ňadra na tácu. Jako jedna z osmi žen je jmenována v římském kánonu při mši svaté.

Odmítla milostné návrhy římského prefekta jménem Quintianus, který ji obvinil z křesťanské víry a následně byla zavřena do nevěstince patřící ženě jménem Afrodisie. Ani zde její přesvědčení nezlomili a následně podstoupila mučení, mimo jiné jí během něho byla uříznuta obě prsa. Během mučení jim nezlomně odpověděla: "Železo a okovy připoutají mne ještě pevněji ke Kristu, oheň roznítí více mou lásku a blízká smrt vzbudí mou touhu po něm; Bůh, můj pomocník a ochránce, bude mým těšitelem." Je proto často ikonograficky znázorňována, jak na tácu nese svá uříznutá prsa. Nakonec ji její zhrzený nápadník odsoudil k smrti upálením, avšak Agáta byla zachráněna zázračným zemětřesením. Zemřela později na následky zranění ve vězení. CELÝ ČLÁNEK
e

Pata

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Vatikán}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.


Média použitá na této stránce

Flag of the Vatican City.svg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
Flag of the Vatican City.
Citta del Vaticano.svg
Autor: Francesco PIRANEO G., Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Vatican City (Città del Vaticano).
Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Saint Peter's Square.jpg
Autor: MarcusObal, Licence: CC BY-SA 3.0
A 360 degree panorama of Saint Peter's Square in the Vatican. Panorama stitched from 11 photos
Cathedrapetri+gloria.jpg
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licence: CC BY-SA 3.0
Bernini's "Gloria" surmounting the "Cathedra Petri", also by him. Saint Peter's Basilica, Vatican City.