Portál:Vatikán


e
Stolec Sv. Petra odGiana Lorenza Berniniho
Portál Vatikán

Vatikán (Městský stát Vatikán, latinsky Status Civitatis Vaticanae) je ministát ležící uprostřed Říma na Apeninském poloostrově. Je nejmenším státem na světě o rozloze 0,44 km2, jeho hlavou je papež.

Státní znak
vatikánská vlajka

Vlajka Vatikánu

e

ZAJÍMAVOSTI

Víte že...

... Vatikán je nejmenším státem světa?
... na stavbě Baziliky svatého Petra se podíleli slavní umělci počínaje Michelangelem Buonarottim a Gianem Lorenzem Berninim konče?
... Vatikánská muzea jsou jedním z největších komplexů uměleckých sbírek na světě?

... Vatikán má vlastní banku, rádio, kuchyni, heliport a televizi?
e

OBRÁZEK

Citta del Vaticano.svg
Archiv
e

ČLÁNEK

Konstantinova donace (lat. Constitutum Constantini nebo Donatio Constantini ad Silvestrem I papam) je padělaná listina, vystavená údajně římským císařem Konstantinem I. Velikým, která papeži zaručovala Silvestru I. a jeho nástupcům nadvládu nad Římem, Itálií a celou západořímskou říší. Papežové používali tuto listinu k podpoře svých mocenských nároků v Itálii. Navíc bylo Římu přiřknuto nadřazené postavení nad ostatními patriarcháty v Konstantinopoli, Antiochii, Alexandrii a v Jeruzalému.

Padělek byl velmi nízké kvality, a tak budil skepsi již od 10. století. V 15. století dokázali dva učenci, německý teolog Mikuláš Kusánský a italský humanista Lorenzo Valla na základě jazykového rozboru, že listina nemohla vzniknout v roce 324. Katolická církev zpočátku vehementně popírala, že by se jednalo o falzum. Definitivně to uznala až v 19. století.


CELÝ ČLÁNEK

Archiv
e

PAPEŽ

Sv. Anaklét

Sv. Anaklét (Anacletus) byl třetí papež katolické církve. Jeho pontifikát je datován do let 78/79 - 90/91. Vedou se spory zda je totožný se svatým Klétem, zpravidla však jsou považováni svatý Klétus a svatý Anaklétus za tutéž osobu.

Narodil se v Římě a na biskupa byl vysvěcen svatým Petrem. Kromě toho, že vynikal učeností a svatým životem, se o něm více neví. Je mu připisováno rozdělení Říma na 25 okresů. Poprvé ve svých dopisech použil formule: Salutem et benedictionem apostolicam – trvalé součásti papežských listů. Křesťanským duchovním nařídil nosit krátké vlasy. Tradice mučednické smrti sv. Anakléta je nepotvrzená. Jeho ostatky jsou uchovávány v chrámu sv. Lina ve Vatikánu.

Svátek je slaven 7. dubna.


CELÝ ČLÁNEK
e

KATEGORIE

Vatikán
Dějiny Vatikánu
Doprava ve Vatikánu
Ekonomika Vatikánu
Vatikánská kultura
Lidé z Vatikánu
Náboženství ve Vatikánu
Ozbrojené síly Vatikánu
Památky Vatikánu
Vatikánská politika
Vatikánská společnost
Sport ve Vatikánu
Státní symboly Vatikánu
Stavby ve Vatikánu
Události ve Vatikánu
e

LATINA

Víte že…
e

INFORMACE

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vatikán ve Wikimedia Commons
e

SVATÝ TÝDNE

Sebastiano del Piombo: Mučení svaté Agáty

Svatá Agáta (cca 231, Catania či Palermo - cca 251, Catania), sicilská mučednice a svatá katolické církve, patronka tkalců, zvonařů, zlatníků, havířů, pasaček. Chrání před nádory prsu. Atributy:ňadra na tácu. Jako jedna z osmi žen je jmenována v římském kánonu při mši svaté.

Odmítla milostné návrhy římského prefekta jménem Quintianus, který ji obvinil z křesťanské víry a následně byla zavřena do nevěstince patřící ženě jménem Afrodisie. Ani zde její přesvědčení nezlomili a následně podstoupila mučení, mimo jiné jí během něho byla uříznuta obě prsa. Během mučení jim nezlomně odpověděla: "Železo a okovy připoutají mne ještě pevněji ke Kristu, oheň roznítí více mou lásku a blízká smrt vzbudí mou touhu po něm; Bůh, můj pomocník a ochránce, bude mým těšitelem." Je proto často ikonograficky znázorňována, jak na tácu nese svá uříznutá prsa. Nakonec ji její zhrzený nápadník odsoudil k smrti upálením, avšak Agáta byla zachráněna zázračným zemětřesením. Zemřela později na následky zranění ve vězení. CELÝ ČLÁNEK
e

Pata

  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Vatikán}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.


Média použitá na této stránce

Emblem of the Papacy SE.svg
Emblem of the Papacy: Triple Tiara and Keys
Flag of the Vatican City.svg
Autor: NeznámýUnknown author, Licence: CC0
Flag of the Vatican City.
Citta del Vaticano.svg
Autor: Francesco PIRANEO G., Licence: CC BY-SA 3.0
Map of Vatican City (Città del Vaticano).
Saint Peter's Square.jpg
Autor: MarcusObal, Licence: CC BY-SA 3.0
A 360 degree panorama of Saint Peter's Square in the Vatican. Panorama stitched from 11 photos
Cathedrapetri+gloria.jpg
Autor: Ricardo André Frantz (User:Tetraktys), Licence: CC BY-SA 3.0
Bernini's "Gloria" surmounting the "Cathedra Petri", also by him. Saint Peter's Basilica, Vatican City.