Portál:Washington

Flag of Washington.svg
e

Washington (výslovnost výslovnost [ˈwɒʃɪŋtən]IPA) je stát na severozápadě Spojených států amerických. Kromě názvu nemá nic společného s hlavním městem USA, kterým je Washington, D. C. Název státu je poctou prvnímu prezidentovi USA.

Téměř 60 % populace státu žije v metropolitní oblasti Seattle, která je centrem dopravy, obchodu a průmyslu a také domovem světoznámé umělecké scény. Zbytek státu se skládá z hlubokých deštných lesů na západě, pohoří uprostřed, na severozápadě a na dálném jihozápadě a polopouští, které na východě tvoří výtečné podmínky pro zemědělství.

Celý článek

e

Článek

Most přes Tacomskou úžinu.

Tacoma Narrows Bridge je dvojitý visutý most, který přemosťuje státní silnici Washington State Route 16 přes Tacomskou úžinu, jednu z částí Pugetova zálivu v okrese Pierce v americkém státě Washington, kde spojuje město Tacoma s obcemi na Kitsapově poloostrově. Jméno mostu je známo v souvislosti s původním mostem, jenž byl na místě postaven v červenci 1940, ale o čtyři měsíce později se zřítil v důsledku aeroelastického chvění. Místo něj byl postaven roku 1950 most nový, který stále stojí a přes úžinu přemosťuje na západ směřující pruhy dálnice.

Celý článek
e

Město

Záliv obklopující město

Gig Harbor je část Pugetova zálivu a město, jenž leží na jejím pobřeží, v okrese Pierce, v americkém státě Washington. V roce 2010 zde žilo 7 126 obyvatel.

Jedná se o jedno z několika měst, jenž se prohlašují „bránou na Olympijský poloostrov“. Díky snadnému přístupu k několika státním parkům a svému historickému pobřeží se také stalo populární turistickou destinací. Město se nachází na silnici Washington State Route 16, jenž jej spojuje s mezistátní dálnicí Interstate 5 prostřednictvím mostu Tacoma Narrows Bridge. Nedávno zde byl realizován projekt zdvojení tohoto mostu, díky čemuž lze odsud do Tacomy dorazit za pouhých pět minut a do Seattlu za necelou hodinu.

Celý článek
e

Doprava

Stevensův průsmyk, kterým silnice prochází.

U.S. Route 2 je jedna ze státních dálnic ve Spojených státech, jejíž západní segment začíná v Everettu ve státě Washington a končí na Horním Michiganském poloostrově. Ve Washingtonu silnice začíná na křižovatce s Washington State Route 529 v centru Everettu. 525,23 kilometru slouží ve státě jako hlavní komunikace. Někde je silnice venkovskou dvouproudovkou, ve městech a jejich okolí pak má proudy čtyři. Část úseku je zároveň také částí mezistátní Interstate 90. Nejvýchodnějším městem na silnici ve Washingtonu je Newport na hranici s Idahem, kam dále silnice pokračuje.

Celý článek
e

Dědictví

Kovářská dílna uvnitř pevnosti.


Fort Vancouver je americká národní historická památka ve státech Washington a Oregon. Památka se skládá ze dvou částí, ve Washingtonu to je pevnost Fort Vancouver a v Oregonu to je bývalá rezidence Johna McLoughlina. V roce 1940 byly obě části rozděleně jmenovány národními památníky. Fort Vancouver se stala národní historickou památkou v roce 1961 a rezidence Johna McLoughlin k ni byla přidána v roce 2003.


Celý článek
e

Obrázek

e

Chráněná území

Národní park Mount Rainier je národní park ve Spojených státech amerických, ve státě Washington a v okresech Pierce a Lewis. Stal se jedním z nejdříve vyhlášených národních parků v USA, byl totiž založen 2. března 1899 jako pátý v pořadí. Do parku patří celá hora Mount Rainier, 4 392 metrů vysoký stratovulkán. Hora se zvedá nad okolní krajinou místy 490 metrů, někde také 4 300 metrů a je také nejvyšším bodem Kaskádového pohoří. Okolo ní se vyskytují údolí, vodopády, lučiny, starobylé lesy a 26 ledovců. Často je vrchol vulkánu zahalený v mracích, které zde každý rok vyprazdňují mnoho deště a sněhu a schovávají ho před zraky návštěvníků parku.


Celý článek
e

Kategorie

Washington
Arcidiecéze Seattle
Botanické zahrady ve Washingtonu
Dějiny Washingtonu
Doprava ve Washingtonu
Geografie Washingtonu
Kultura ve Washingtonu
Lidé z Washingtonu
Okresy ve Washingtonu
Politika Washingtonu
Regiony Washingtonu
Sport ve Washingtonu
Stavby ve Washingtonu
Symboly Washingtonu
Školy ve Washingtonu
Turistické trasy ve Washingtonu
e

Fauna a flora

Jedle plstnatoplodá.

Jedle plstnatoplodá (Abies lasiocarpa) je druh jedle ze západu Severní Ameriky vyskytující se v horách Yukonu, Britské Kolumbie, Alberty, jihovýchodní Aljašky, Washingtonu, Oregonu, Idaha, západní Montany, Wyomingu, Utahu, Colorada, Nového Mexika, Arizony a severozápadní Kalifornie. Nachází se ve velkých nadmořských výškách, na severu svého rozšíření mezi 300 a 900 metry nad mořem, na jihu mezi 2 400 a 3 650 metry nad mořem, většinou na úrovni nebo těsně pod úrovní hranice lesa.

Celý článek
e
Portál byl založen 7. listopadu 2010 uživatelem Lightning 563.


Média použitá na této stránce

Fort Vancouver 03.jpg
Autor: Glenn Scofield Williams from USA, Licence: CC BY 2.0
The Blacksmith Shop is where a lot of the Oregon country's useful metal items were created, not only the items needed to run the huge and bustling fort, but items for sale and trade to colonists and local Indians. The Indian Trade Shop & Dispensary (long building on the right) included a doctor's office, residence and small hospital as well as the trading store for local Indians who, for their furs, were able to purchase knives, gunpowder, blankets and other goods. Fort Vancouver National Historic Site, Washington
Abies lasiocarpa 7458.jpg
Autor: Walter Siegmund (talk), Licence: CC BY 2.5
Subalpine Fir with Crystal Lake and glacier smoothed rock bluffs behind. Pt. 6796' is right of center. Subalpinue zone
Gig Harbor.jpg
Autor: Ken Lund from Reno, NV, USA, Licence: CC BY-SA 2.0
Gig Harbor, Washington
En-us-Washington.ogg
(c) I, EncycloPetey, CC BY-SA 3.0
Pronunciation of the term in US English
Tacoma Narrows Bridge 2009.jpg
Tacoma Narrows Bridge seen from the south (Tacoma Side). Left: new bridge from 2007, right: old bridge from 1950.
Stevens Pass Signs 2700px.jpg
Autor: Photo (c)2007 Derek Ramsey (Ram-Man), Licence: CC BY-SA 2.5

Photograph of the sign indicating Stevens Pass.

Camera and Exposure Details:
Camera: Nikon Coolpix 8700
Lens: Nikon Zoom Nikkor ED 8.9-71.2mm 1:2.8-4.2
Exposure: 17.8mm (70mm in 35mm equivalent) f/5.2 @ 1/190 s. (50 ISO)
Chelan pano-03 30 05-600px.jpg
Autor: Původně soubor načetl Codedelectron na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: Copyrighted free use
Category:Lakes of Washington a Panorama of Lake Chelan that I had taken from the 'South Shore', off Highway 97 as it passes through Chelan. Chelan is spelled in the original indian as 'Tsillian'.