Portál:Čína

Vítejte upravit


Čína (čínsky v českém přepisu Čung-kuo, pchin-jinem Zhōngguó, znaky zjednodušené 中国, tradiční 中國; doslova „Říše středu“) je geografická oblast a historické území v Asii ovládané v současné době převážně Čínskou lidovou republikou (ČLR). Spolu s Čínskou republikou na Tchaj-wanu se obě dvě země od přelomu 40. a 50. let minulého století pokládají za právoplatného nástupce původní „jednotné“ Číny a uznávají existenci pouze jedné jediné Číny. Pokračování článku…

Zajímavosti upravit
Víte, že…

tygři čínští jsou v přírodě zřejmě vyhubení a jednou z mála nadějí na přežití je jejich odchov v rezervaci v Jihoafrické republice?
…v čínském městě Ta-tchang se každoročně vyrobí třetina světové produkce ponožek, a proto se mu přezdívá Ponožkové město?
…v 60. letech 15. století v horách na severozápadě čínské provincie Chu-kuang žilo nezávisle na státu na 2 miliony ilegálních přistěhovalců, kteří se bouřili v Ťing-siangském povstání?
…podle tradiční tibetské legendy Tibeťané pocházejí ze svazku opice a skalní démonky?

Článek upravit
Ukázka opevnění ruských sídel na Sibiři v 17. století

Druhé obléhání Albazinu v letech 16861687 bylo jednou z epizod boje o Poamuří mezi Ruskem a mandžuskou říší Čching v rámci rusko-čchingského konfliktu táhnoucího se od počátku 50. do konce 80. let 17. století.

Albazinském ostrohu, sídlu stejnojmenného vojevodství a hlavní opoře ruské moci na Amuru, byl oddíl ruských kozáků vedený vojevodou Alexejem Tolbuzinem s ruskými rolníky, lovci a řemeslníky v červnu 1685 obležen čchingskou armádou vojevůdce Langtana. Kvůli převaze nepřítele se Rusové po dvou týdnech vzdali. Čchingové se však neočekávaně stáhli a po několika týdnech byl Albazin Rusy znovuobsazen. Namísto na Sibiři běžné palisády ho tentokrát Rusové opevnili zemními valy, odolnými vůči dělostřelectvu, a soustředili v něm silnou posádku, více než 800 mužů. V létě 1686 Čchingové reagovali novým obležením. Rusové se tentokrát úporně bránili, odolali několika útokům a naopak při výpadech poškodili nepřátelské vojsko. S příchodem zimy a kvůli vyčerpání obou stran boje ztratily na intenzitě a v prosinci 1686, po uzavření příměří mezi Ruskem a říší Čching, ustaly úplně. Obléhatelé pak umožnili obráncům doplnění zásob.

Obě strany měly značné ztráty, Rusů padlo kolem stovky, pětinásobek zemřel na kurděje, bojeschopných zůstalo pouze několik málo desítek. Na čchingské straně zahynulo dva a půl tisíce vojáků a mnoho z doprovodného personálu. Čchingská armáda se v polovině května 1687 stáhla od města na několik kilometrů a začátkem srpna odplula. Rusové tak zadrželi čchingskou ofenzívu a posílili svoji pozici na mírových jednáních. Podle Něrčinské mírové smlouvy z roku 1689 však region připadl Čchingům a Rusům nezbylo než jej vyklidit.
Pokračování článku...

Obrázek upravit
Pagody na jezeře Šan-chu ve městě Kuej-lin
Prolog upravit

Obsah upravit
Čína
Čínská lidová republika
Čínská republika
Kategorie Číny podle dělení
Číňané
Dějiny Číny
Doprava v Číně
Ekonomika Číny
Geografie Číny
Čínská kultura
Čínská politika
Čínské seznamy
Sinologie
Slavná zvířata z Číny
Čínská společnost
Sport v Číně
Stavby v Číně
Věda a technika v Číně
Veřejná správa v Číně
Čínské vojenství
Životní prostředí v Číně
Portál Čína
Kvalitní články upravit
Nejlepší články Nejlepší články:

Čeng CheČeng-teDějiny TibetuChu Cung-sienChu Čeng-jenChung-č’Chung-wuChung-wuovy reformyJung-leKonference v Cun-iLoďstvo Čeng CheaPlavby Čeng CheaPovstání An Lu-šanaPovstání rudých turbanůMingská ekonomikaMingská správaRusko-čchingská válkaŘíše MingSeznam mingských císařůSungská správaŤia-ťingWan-liZápisky historika

Dobré články Dobré články:

An Lu-šanČáp východníČcheng-chuaDruhé obléhání AlbazinuHovoryJing-cungKuo-c’-ťienLešanský BuddhaMingská kulturaPiráti wo-kchou v éře Ťia-ťingPovstání knížete z NingŘíše TchangS’-ma ČchienSüan-teSü ŤieSün-fuŠkeblice asijskáWang Jang-ming

O Portálu upravit
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Čína}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. nad šablonou {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Do krátkých pahýlů o Číně se mj. vkládá šablona {{Pahýl}}

Média použitá na této stránce

Symbol list class.svg
A symbol for list-class articles.
Home.svg
Autor: Wilfredor, Licence: CC0
Home icon
Gtk-dialog-question.svg
Autor: Rocket000 (original icon by David Vignoni), Licence: LGPL
A "?" to match File:Gtk-dialog-info.svg.
Wooden architecture in Irkutsk 05 - seseg h.jpg
Autor: seseg_h from Berlin, Germany, Licence: CC BY-SA 2.0
Jižní stěna ilimského ostrohu s věží, z roku 1667. Muzeum dřevěné architektury Talcy u Irkutska.
Czportal china.png
Autor:

Bernard Goldbach

  • derivative work: Vaclav Svejcar (xwinus)
, Licence: CC BY 2.0
Header for new Czech China Portal
Clipboard.svg
(c) Tkgd2007, GPL
Clipboard with pencil.