Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčnéheterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa).
Vybraný článek(e)Liškoun pelagický při výskoku z vody (Kostarika)
Liškoun pelagický (Alopias pelagicus) je druh liškounovitéhožraloka, který se vyskytuje v tropických až subtropických vodách Tichého a Indického oceánu. Podobně jako ostatní liškouni, i liškoun pelagický má extrémně protažený horní lalok ocasní ploutve, který slouží k omračování kořisti, kterou představují menší druhy ryb a desetiramenatců. Liškoun pelagický obývá otevřené epipelagické vody (od vodní hladiny do cirka 200 m), avšak občas připlouvá i blíže k pobřeží v oblastech úzkých kontinentálních šelfů nebo čisticích stanic ryb, kde se zbavuje parazitů. Jedná se o nejmenšího z liškounů, dospělci dosahují typicky délky kolem 3 m, přičemž takřka polovinu z této délky zabírá ocas.
Stejně jako ostatní obrouni je liškoun pelagický vejcoživorodý. Samice v každé ze dvou děloh vyprodukuje větší schránku s plodným vajíčkem a malým žloutkovým váčkem. Embryo se nejdříve živí váčkem a později schránkami s neplodnými vajíčky, které samice průběžně produkuje a vypouští do dělohy. Mláďata při narození dosahují takřka poloviční délky samice. Jedná se o ohrožený druh, jelikož je cíleně i nechtěně loven komerčními rybáři v neudržitelných počtech. Vedle masa k přímé lidské spotřebě se z liškouna zpracovávají i ploutve na polévku, z jater se extrahuje olej a kůže se využívá v oděvním průmyslu. Více…
Zajímavosti(e)Víte, že…
… vršenka jednopohlavní má nejmenší genom mezi strunatci?
… trnohřbet obrněný si pro vydávané zvuky vysloužil anglické jméno „stará manželka“ („old wife“)?
… v červnu 2010 uprchli z olomoucké zoologické zahrady makakové červenolící Šimpy a Tatin?
… kostižerky se živí tukem z koster uhynulých velryb a povrch kostí narušují pomocí protonové pumpy?
Na základě výsledků Great Backyard Bird Count z února 2025 bylo během této několikadenní akce pozorováno 8 078 druhů ptáků ve více než 217 státech nebo regionech celého světa. birdcount.org
Březnové číslo Nature Ecology & Evolution přineslo studii věnující se evoluci ďasů (Lophiiformes), kteří se navzdory životu v náročných podmínkách hlubokého moře rozrůznili do rozmanitých forem. Nature Ecology & Evolution 9(3)
Studie publikovaná v časopise Science informovala o rapidním poklesu populací motýlů v USA během let 2000 a 2020, s úbytkem o více než 10 % u dvou třetin studovaných druhů. Science 387(6738)