Portál:Buddhismus/AKTUALITY/Starší

2009

konec srpna
tibetská exilová vládaTchaj-wan Tibetský dalajláma navštívil Tchaj-wan, aby se modlil za stovky oběti tajfunu Morakot a zároveň utěšil ty přeživší. ČLR, která považuje dalajlámu za separatistu a Tchaj-wan za své území, je ostře proti. Více na aktualně.cz
5. srpen
Mongolsko O víkendu mohli zájemci sledovat na internetových stránkách Gobi-treasure přímý přenos vyzvednutí posvátných předmětů ze zničeného mongolského buddhistického kláštera. „Poklad“ do tajného úkrytu v poušti schoval buddhistický mnich v době pronásledování buddhismu za komunistické nadvlády. Více na iDnes.cz
25. červenceDharma Wheel
buddhistétibetská exilová vláda Tohoto dne je v tibetském buddhismu slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Choe-kor Due-chen. Podle tibetské tradice sedm týdnů po dosáhnutí probuzení Buddha po prosbách bohů Indry a Brahmy poprvé obrátil kolem Dharmy. Svých pět prvních žáků učil Čtyři ušlechtilé pravdy. Přívrženci tibetského buddhismu věří, že všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy
1. března31. března
tibetská exilová vláda Občanské sdružení M.O.S.T. pořádá již osmý ročník Festivalu ProTibet. Kulturní akce tohoto ročníku festivalu se budou konat v Ostravě, Praze, Olomouci, Pardubicích, Opavě, Frýdku-Místku, Přerově a Poličce. Festival má za cíl upozornit na 50 let násilného obsazení Tibetu Čínou, porušování lidských práv, přiblížit himalájskou kulturu a život Tibeťanů v exilu a také nabídnout konkrétní pomoc Tibeťanům. Více na ProTibet.org.
27. března29. března
Česko V těchto dnech proběhla v České republice série přednášek Ole Nydahla. Více na bdc.cz
11. března
buddhistétibetská exilová vláda Tohoto dne je jeden ze čtyř největších buddhistických svátků. Poslední den, kdy Buddha ukazoval nadpřirozené schopnosti. Podle tradice tibetského buddhismu je tento den velice výjimečný, neboť se všechny naše činy násobí 10 000 000x. Více na Dharma-haven, také na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy.
10. března
tibetská exilová vláda V tento den uběhlo 50 let od Tibetského národního povstání, během nějž zemřelo desítky tisíc tibetských mnichů. Každoročně bývá celá událost připomínána vzpomínkovými akcemi, v Česku jej pořádá občanské sdružení Lungta.
3. ledna
Čína Na osmý den posledního – dvanáctého měsíce čínského lunárního kalendáře se vaří kaše „lapa“ (laba), což lze přeložit jako „kaše, vařená osmého mrazivého prosincového dne“. Letos svátek připadl na sobotu. Zvyk vaření a rozdávání kaše „lapa“ pramení z příběhu o Buddhovi Šákjamunim, zakladateli buddhismu. Říká se, že po velmi těžkém a únavném dni Šákjamuni usedl vysílením na břehu řeky. Pomohla mu kolemjdoucí pastýřka a nabídla mu misku rýžové kaše, s fazolemi, divokým ovocem a mlékem. Jídlo bylo natolik výživné, že indický princ po sedmi dnech dosáhl osvícení a stal se Buddhou. Více na China Radio International (čeština)

2008

6. prosince
Francietibetská exilová vláda V polském Gdaňsku se neoficiálně sešli francouzský prezident Nicolas Sarkozy a Tändzin Gjamccho. Dalajláma prezidenta ujistil, že „nesměřuje k odtržení Tibetu od Číny, ale usiluje o dodržování lidských práv.“ Čínská strana setkání ostře kritizovala. Více na iHned.cz
29. listopadu4. prosince
Českotibetská exilová vláda Do České republiky zavítal současný dalajláma Tändzin Gjamccho. Mimo jiné se sešel s bývalým prezidentem Václavem Havlem, ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem a premiérem Mirkem Topolánkem. Pražské Kongresovém centrum bylo na jeho přednášce vyprodáno.Více na Aktuálně.cz
25. listopadu
Čína V Číně nalezli pravděpodobně kousek Buddhovy lebky. Kost prvního učitele buddhismu objevili v Nan-ťingu pod tisíc let starou miniaturou pagody. Pagoda byla vsazena do kovové schrány, která byla objevena poblíž bývalého chrámu v Nan-ťingu letos v srpnu. Podle archeologů je pagoda jednou z 84 tisíc podobných, které nechal vyrobit indický císař Ašóka v 2. století př. n. l. k uchování Buddhových ostatků. Více na Novinky.cz
19. listopadu
buddhistétibetská exilová vláda V tibetském buddhismu je slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Lha-bab Due-chen. Podle tibetské tradice se v tento den všechny činy a skutky cítících bytostí násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy a encyklopedii Nationmaster
2.4. listopadu
Česko V Brně probíhá neobvyklý duchovně zaměřený filmový festival Buddhové na Flédě. Ve dnech 2. - 4. listopadu se ve zmíněném klubu Fléda budou promítat hrané i dokumentární filmy o buddhismu. Více na Novinky.cz.
20.27. října
Českotibetská exilová vláda V rámci týdne tibetské kultury Prahu navštívili mniši z tibetského kláštera Tašilhünpo. Veřejnosti předvedli tradiční rituální tanec tibetského buddhismu zvaný čham, na Novoměstské radnici vyrobili mandalu, která skončila ve Vltavě. Více na Tibet čeky.
25. září - čtvrtek
Česko O menší skandál se ve Sněmovně postarala trojice zástupců Strany zelených, kteří krátce po příchodu delegace čínských poslanců, kteří zavítali na jednání českého parlamentu, rozvinuli mezi poslaneckými lavicemi tibetskou vlajku. Číňané ihned nato Sněmovnu opustili. Podle zelených jde pouze o projev vedoucí k dodržování sněmovního usnesení. Více na Novinky.cz.
27. srpna - středa
Česko V Praze 4 by už brzy mohl vyrůst buddhistický chrám, jeho výstavbu plánuje do tří let vietnamská komunita. Pozemek už je vybrán a teď se sbírají peníze - částečně přichází podpora i ze zahraničí, ale většinou je dává dohromady česká vietnamská komunita. Více na ČT24.
22. srpna - pátek
Francietibetská exilová vláda Tibetský duchovní vůdce dalajláma dnes na jihu Francie slavnostně otevřel velký buddhistický chrám. Svatostánek Lerab Ling nedaleko města Montpellier je postaven v typicky tibetském stylu a jde o jeden z vůbec největších buddhistických chrámů v Evropě. Uvnitř je sedmimetrová pozlacená socha Buddhy. Dalajláma jej slavnostně inauguroval za přítomnosti první dámy Francie Carly Bruniové. Více na Aktuálně.cz.
5. srpnaDharma Wheel
buddhistétibetská exilová vláda Tohoto dne je v tibetském buddhismu slaven jeden ze čtyř největších svátků buddhismu zvaný Choe-kor Due-chen. Podle tibetské tradice sedm týdnů po dosáhnutí probuzení Buddha po prosbách bohů Indry a Brahmy poprvé obrátil kolem Dharmy. Svých pět prvních žáků učil Čtyři ušlechtilé pravdy. Přívrženci tibetského buddhismu věří, že všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy
18. června- středa
buddhistétibetská exilová vláda Tohoto dne o červnovém úplňku je v tibetském buddhismu slaveno výročí Buddhova narození, probuzení a odchodu do parinibbány. Jedná se zároveň o jeden ze čtyř největších svátku buddhismu zvaný Sa-dhe Due-chen, podle tibetské tradice všechny naše činy a skutky se v tomto dni násobí 10 000 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy, tibetinfo, svátek Saga Dawa (anglicky)
23. května
tibetská exilová vláda Redaktoři německého týdeníku Spiegel v exilovém sídle dalajlamy v indické Dharamsale pořídili rozhovor se čtrnáctým dalajlamou a vůdcem Tibeťanů Tändzinem Gjamcchem. Dalajlama hovořil o důvodech, proč nepodporuje protesty proti štafetě s olympijskou pochodní, o povstání ve svém rodném Tibetu, i o návrzích na kompromis s Pekingem. Překlad rozhovoru byl publikován na iDnes.cz.
19. května nebo 20. května
buddhisté O květnovém úplňku (respektive v den měsíčního úplňku šestého lunárního měsíce) je tradičně slaveno výročí Buddhova narození, probuzení a odchodu do parinibbány (vésakh), jelikož k těmto událostem došlo vždy v tento den. Podle buddhistického kalendáře, který je používán v théravádových zemích (Srí Lanka, Barma, Thajsko, Laos, Kambodža) připadá letos vésakh na 19. května, i když v Evropě by měl být teoreticky slaven 20. května, jelikož úplněk tu je až tento den.
13. května15. května
Thajsko V Thajsku se slaví Songkran - thajský nový rok. Součástí oslav nového roku je i návštěva buddhistických klášterů, obdarování buddhistických mnichů nebo umývání sošek Buddhy.
13. května – úterý
Myanmar Buddhistické kláštery v Barmě se staly útočištěm mnoha obyvatel, kteří v důsledku řádění cyklonu Nargis přišli o své domovy. Mniši poskytují uprchlíkům přístřeší, stravu a duchovní útěchu. Vojenský režim, který je sám neschopný následky katastrofy řešit, se však snaží tuto pomoc omezit. Mnoha klášterům byla stanovena lhůta, do kdy musí uprchlíci klášter opustit a to i přesto, že nemají kam jít. Vojenský režim se obává, že shromažďování tak velkého množství zoufalých lidí na jednom místě by mohlo vést k opakovaní loňských zářijových protivládních demonstrací. Více na The Buddhist Channel (anglicky)
11. května – neděle
Uplynulo přesně 1140 let od vydání nejstarší dochované ručně tištěné knihy světa. Jedná se o Diamantovou sútru, významný text mahájánového buddhismu, která je napsána čínsky. Informace na konci téměř pět metrů dlouhého svitku udávají, že jej zhotovil jistý Wang Ťie 11. května 868. Literární památku nesmírné hodnoty uchovává ve svých sbírkách Britská knihovna v Londýně. Více na ČeskéNoviny.cz
8. května – čtvrtek
Myanmar Stovky buddhistických mnichů, kteří pomáhají odklízet trosky, jsou k vidění na ulicích v Rangúnu v Myanmaru, kde řádil cyklonu Nargis, který minulý týden připravil o život nejméně 23.000 lidí. „Nyní se spoléháme na mnichy, že vyčistí cesty,“ říká žena středního věku žijící v sousedství. „Samozřejmě doufáme, že dorazí úřady, ale zatím se neukázaly. Tito mniši přišli po bouřce, aby pomohli lidem vyčistit ulice a odstranit stromy,“ říká pod podmínkou anonymity. Více na The Buddhist Channel (anglicky)
2. května - pátek
tibetská exilová vládaČína Nejvyšší duchovní představitel Tibetu dalajlama, který žije v indickém exilu, vyslal do Číny dva své vyslance vyjednávat o možnostech řešení situace v Tibetu. Zmocněnci přijedou do Číny v sobotu, aby zahájili „neformální rozhovory s představiteli čínského vedení“, praví se v oficiálním prohlášení zveřejněném na internetu. „Během své krátké návštěvy projednají naléhavá témata týkající se nynější krize v oblastech obývaných Tibeťany.“ Více na ČeskéNoviny.cz
20. dubna - neděle
tibetská exilová vládaČínaEvropská unie Po protičínských protestech minulých týdnů vyšli tento víkend do ulic v evropských městech čínští aktivisté na protest proti politizaci letní olympiády v Pekingu. Tisíce Číňanů žijících v Evropě, studentů a aktivistů kritizovaly i západní média za podle nich zaujaté informování o Číně a o Tibetu. V Číně se šíří výzvy k bojkotu francouzského zboží. Více na Lidovky.cz
13. dubna - neděle
tibetská exilová vládaČína Podle tiskové agentury Nová Čína včera čínská policie zatkla 8 buddhistických mnichů, kteří měli 23. března zaútočit na vládní budovu v Tibetu. Více na Novinky.cz.
9. dubna - středa
Česko Tohoto dne uplynulo přesně 55 let od úmrtí akademika Vincence Lesného, který byl významným českým vědcem, indologem. Vincenc Lesný napsal mnoho prací, ať už krátké studie či rozsáhlá pojednání k tématu indologie. Nejčastěji citována je v současné době jeho kniha Buddhismus: Buddha a buddhismus pálijského kánonu, vydaná v r. 1921. Buddhu Lesný chápal nikoliv jako spasitele či světce nebo reformátora, ale jako učitele, který uvádí znovu zákon, tj. dharmu, která byla zapomenuta a které nebylo dbáno. Více na Pozitivní noviny.
9. dubna - středa
Spojené státy americkéFlagkarmapa Jeden z nejvýznamnějších představitelů tibetského buddhismu 17. karmapa Ogyen Trinley Dordže letos uskuteční svou vůbec první cestu po Spojených státech. Začíná 15. května v New Yorku a končí 2. června v Seattlu. Více na kagyuoffice. Religion News (anglicky).
5. dubna - sobota
tibetská exilová vládaČína Nepokoje v Tibetu pokračují. Podle tibetské exilové vlády si včerejší pochod buddhistických mnichů za propuštění dvou vězňů vyžádal až osm mrtvých. Čínská strana však počet mrtvých odmítá. Více na Aktuálně.cz.
4. dubna - pátek
tibetská exilová vládaČína Čína oznámila, že od 1. května znovu otevře Tibet pro turisty. Cizinci se budou moci do regionu vrátit po více než šesti týdnech karantény, kterou na Tibet uvalily čínské úřady po rozsáhlých nepokojích a střetech mezi policií a patrioty. Více na Aktuálně.cz.
1. dubna - úterý
Českotibetská exilová vláda Poslanecká sněmovna České republiky schválila průlomovou rezoluci k situaci v Tibetu. Vyzvala k takovému politickému řešení práv tibetského lidu, které by reflektovalo zájmy a přání Tibeťanů a jejich kulturní a náboženskou svébytnost. Mimo jiné také uvedla, že trvá na propuštění a rehabilitaci všech, kteří byli potrestáni za prosazování svých politických názorů či náboženského vyznání. Více na Týden.cz.
30. března - neděle
Česko Na zpravodajském serveru ČeskéNoviny.cz bylo zveřejněno video o prvním českém buddhistickém chrámu ve Varnsdorfu. Video můžete zhlédnout zde.
29. března - sobota
tibetská exilová vládaIndie Na tiskové konferenci v indické metropoli Dillí dalajláma označil čínskou vládní politiku za „demografickou agresi“ ohrožující tibetskou kulturu. Do Tibetu se podle něj stěhuje stále více etnických Číňanů, což exilový duchovní vůdce Tibeťanů nazval „formou kulturní genocidy“. Rovněž vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo vyřešit krizi v Tibetu. Více na ČeskéNoviny.cz.
28. března - pátek
tibetská exilová vládaČína Čína ustoupila a pustila do Tibetu zahraniční diplomaty, kteří mohou navštívit tibetskou metropoli Lhasu, která byla před dvěma týdny středem protičínských nepokojů. Dvoudenní cestu, která začala v pátek, zorganizovaly čínské úřady. Avšak skupina buddhistických mnichů narušila tiskovou konferenci a obvinila Čínu z porušování náboženské svobody a z falšování informací o nepokojích v Tibetu. Více na Novinky.cz.
26. března - středa
tibetská exilová vládaČína Situace v tibetských klášterech, které při nedávných nepokojích obklíčily čínské jednotky, je údajně kritická. Mniši prý trpí hladem, mají nedostatek vody a léků. Exilová vláda tvrdí, že v klášteře Ramočhe ve Lhase jeden mnich zemřel hlady. Čínská vláda chce v klášterech posílit „vlasteneckou výchovu“. Více na ČT24.
18. března - úterý
tibetská exilová vláda Tibetský dalajláma dnes připustil možnost své rezignace, pokud násilí v Tibetu bude i nadále pokračovat. Reagoval tak na výtky čínského premiéra Wena Ťia-paa, který jej obvinil z organizování násilných protestů. Více na Novinky.cz a Idnes.cz.
16. března - neděle
tibetská exilová vláda V Tibetu již několikátý den pokračují demonstrace proti čínské okupaci, které si vyžádaly již kolem 80 lidských životů. Dalájláma i pančhenláma tyto násilné demonstrace odsoudili jako neslučitelné s buddhistickou naukou. Více na Novinky.cz.
10. března - pondělí
Českotibetská exilová vláda Rekordních 335 českých měst, obcí a krajů podpoří akci „Vlajka pro Tibet“. Česká republika si tak připomene již 49. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Více na Zpravodajstvi.ecn.cz.
7. března - pátek
Indie V indickém Sárnáthu se uskuteční třídenní národní konference na téma „Buddhismus a světová kultura“. Konferenci organizuje Ústřední institut pro vyšší tibetská studia. Více na Deccan Herald.
3. března - pondělí
Českotibetská exilová vláda Dnes začíná festival Pro Tibet 2008. Festival se bude konat v Ostravě, Pardubicích, Praze, Frýdku-Místku, Opavě, Novém Jičíně, Orlové a Přerově. Přehled akcí zde.
21. února - čtvrtek
Thajsko Dnes, tedy v den úplňku třetího lunárního měsíce, se v Thajsku slaví buddhistický a zároveň i státní svátek jménem Makha Bucha. Podle théravádové tradice se tohoto dne za časů Buddhy shromáždilo 1250 buddhistických mnichů z různých míst před Buddhou, aby mu projevili úctu. Každý tak učinil z vlastní iniciativy a bez předešlé domluvy, přičemž všichni byli arahaté a osobně ordinováni Buddhou. Buddha při této příležitosti pronesl rozpravu o základních principech a praxi buddhismu. V tento den Thajci ráno navštěvují kláštery, aby vykonali záslužné činy, poslechli si duchovní rozpravy a účastnili se tzv. průvodu Wian Tian se zapálenými svíčkami kolem chrámu.
21. února - čtvrtek
buddhistétibetská exilová vláda Chötrul Düchen - jeden ze čtyř největších buddhistických svátků. Poslední den, kdy Buddha ukazoval nadpřirozené schopnosti. Podle tradice tibetského buddhismu je tento den velice výjimečný, neboť se všechny naše činy násobí 10 000 000x. Více na Dharma-haven.
16. února - sobota
Thajsko V thajské provincii Pattani bylo pět obžalovaných odsouzeno k doživotnímu trestu odnětí svobody. V roce 2005 v této jižní převážně muslimské části Thajska zapálili buddhistický klášter a upálili buddhistického mnicha s dvěma chlapci, kteří v klášteře pobývali. Více na Bangkok Post.
14. února - čtvrtek
tibetská exilová vláda Dnes není jen sv. Valentýna, ale podle tradice tibetského buddhismu také den Buddhy medicíny. Podle této tradice jsou v prvním lunárním měsíci Nového roku všechny naše činy znásobeny 100 000x. Více na oficiálních stránkách Tibetského lékařského a astrologického institutu Jeho Svatosti dalajlámy, další informace anglická wiki a Sútra Buddhy medicíny.
12. února - úterý
Rakousko Vláda rakouské spolkové země Korutany schválila návrh novely zákona o schvalování staveb, která upřesňuje zásadu nenarušování vzhledu obcí „budovami zvláštních rozměrů“. Podle médií má nový zákon zabránit výstavbě mešit a zejména minaretů vedle nich. Avšak přijetí novely paradoxně ohrožuje v prvé řadě výstavbu chrámu a centra tibetského buddhismu v Hüttenbergu, proti němuž dosud nebyly vážnější námitky. Nyní bude muset být projekt znovu posouzen. Více na Týden.cz.
10. února - neděle
Indietibetská exilová vláda Klášter Dehra Dun, Himaláje, severní Indie. Dnes v noci z 9. na 10. února odešla do paranirvány jeho svatost - 11. Mindrolling Trichen rinpoče, hlava a přední učitel školy Ňingmapa tibetského buddhismu. Více na Mindrolling.com a Tibetanaltar.
7. února
tibetská exilová vláda Losar - tibetský Nový rok. Začíná rok pozemské myši 2135. Tohoto dne a dalších 15. dnů ukazoval Buddha podle tradice nadpřirozené schopnosti. Více na anglické wiki.
3. února – neděle
Indie V indické Bódhgáji, posvátném místě Buddhova probuzení, se rozpoutala korupční aféra. Místní mniši tvrdí, že z darů turistů, které mají financovat provoz a opravy chrámu Mahábódhi v Bódhgáji, se záhadně vypařily tisíce dolarů. Někdo také uřezal část posvátného stromu, který je potomkem stromu, pod nímž Buddha dosáhl probuzení, a prodal jej do Thajska. Podle mnichů chybí i některé ze starodávných náboženských relikvií. Více na Aktuálně.cz, Hospodářské noviny a Reuters.
30. ledna – středa
Spojené státy americké Nejvyšší soud amerického státu Connecticut zamítl žalobu kambodžských buddhistických mnichů, kteří se dovolávali práva postavit buddhistický chrám ve městě Newtown v Connecticutu. Kambodžská buddhistická společnost Connecticutu zamýšlela vystavět chrám a společenskou halu na svém vlastním pozemku. Avšak jejich žádost byla zamítnuta úřadem územního plánování z důvodu narušení klidných poměrů v sousedství a nevhodnosti stavby asijského stylu v dosavadní zástavbě. Společnost se odvolala, ale Nejvyšší soud nesouhlasil s jejím argumentem, že město Newtown svým rozhodnutím porušilo zákonem chráněnou náboženskou svobodu. Více na The Buddhist Channel.
28. ledna – pondělí
Spojené království Následník britského trůnu princ Charles se nezúčastní slavnostního zahájení olympijských her v Pekingu. Jeho kancelář oznámila, že bude hry na protest proti porušování lidských práv a situaci v Tibetu bojkotovat. Více na Aktuálně.cz.
18. ledna – pátek
Indie V Deonaru, na předměstí Mumbaje, zemřel další buddhistický mnich. Mnich pravděpodobně spáchal sebevraždu požitím jedu. Přestože v dopise, který mnich zanechal, nikoho ze své smrti neobvinil, bylo v tamější oblasti rozmístěno více policejních jednotek, jelikož k události došlo krátce po pravděpodobném zavraždění mnicha Bante Mahathery (viz níže). Více na The Buddhist Channel.
16. ledna – středa
Česko V Čechách byl slavnostně otevřen první buddhistický chrám. Sdružení s názvem Vietnamský klub sympatizantů s buddhismem v EU vybudoval chrám v severočeském Varnsdorfu, kde žije početná vietnamská komunita. Chrám je přístupný nejen buddhistickým věřícím, ale i široké veřejnosti. Více na czech.cz, www.varnsdorf.cz a The Buddhist Channel.
10. ledna – čtvrtek
Indie V Mumbaji byly zatčeny čtyři osoby podezřelé z vraždy 75letého buddhistického mnicha. Mnich byl nalezen oběšený v Deonaru na předměstí Mumbaje v domě, kde žil. Poté, co policie prohlásila, že se jedná o sebevraždu, zvedla se v Deonaru a Mumbaji vlna protestů a násilností, jelikož mnohé indicie naznačovaly, že se jedná o vraždu. Policie následně přehodnotila důkazy a zatkla majitele stavební firmy spolu s dalšími podezřelými osobami, jelikož důkazy naznačují, že k vraždě mohlo dojít z důvodu mnichova odporu vůči stavbě nové mnohopatrové budovy v místě jeho bydliště.Více na Sahara Samay a The Buddhist Channe.
7. ledna – pondělí
Vietnam Vietnamský buddhistický film Duyen Tran Thoat Tuc (Leave Love of Dust) byl uvolněn pro vietnamský festival Tet (lunární nový rok). DVD bude vydáno během oslavy Vésakhu, která se pod záštitou OSN bude letos konat právě ve Vietnamu. Hlavní dějovou osu filmu tvoří příběh mladé vietnamské dívky, která se během cesty po Indii dozví od buddhistického mnicha příběh ze své minulého života. Film produkovala hočiminská společnost Senafilm z finanční podporou buddhistů z domova i zahraničí. Náklady na film činily 250 tisíc dolarů. Jedná se o nejnákladnější vietnamský film o buddhismu a všechen zisk z prodeje bude předán na dobročinné účely, jak prohlásil místopředseda Vietnamské buddhistické sanghy. Více na VietNamNet.

2007

27. prosince – čtvrtek
Vietnam Vietnamská buddhistická škola Čistá země byla vietnamskou vládou oficiálně uznána za nezávislou a legální náboženskou organizaci. Tato buddhistická škola má ve Vietnamu kolem 1,5 miliónu přívrženců. Předseda vietnamské Vládní komise pro náboženské záležitosti prohlásil, že toto rozhodnutí je ukázkou toho, že strana i vláda respektují svobodu vyznání a náboženství. Více na The Buddhist Channel.
19. prosince – středa
ČeskoKatolický kněz, farářka Československé církve husitské, rabín, členové Islámské nadace v Praze a opat zenové školy Kwan Um dnes přijeli do příbramského gymnázia, kde se uskutečnila akce s názvem Podoby světového náboženství. Více na ChrisNet.cz.
17. prosince – pondělí
KambodžaV Phnompenhu, hlavním městě Kambodže, došlo k násilnému střetu policie se 40 buddhistickými mnichy. Policie se pokusila mnichům zabránit, aby na vietnamskou ambasádu předali petici požadující propuštění mnicha Tima Sakhorna, jenž byl před pěti měsíci ve Vietnamu uvězněn na základě podezření z organizováni proti-vietnamského odporu na původně kambodžském území, které bylo v roce 1978 připojeno k Vietnamu. Kambodžská policie tvrdí, že násilí vyprovokovali jako první mniši, ti naopak prohlašují, že policie zaútočila na jejich pokojný průvod. Více na AFP.
9. prosince – neděle
ČínaPodle prohlášení nevládní organizace Tibet Watch se náboženský útlak v Číně v posledních letech zhoršil. Čínský komunistický režim se například snaží donutit tibetské mnichy, aby se zřekli svého duchovního vůdce dalajlámy. Více na iHNed.cz.
6. prosince – čtvrtek
tibetská exilová vládaTibetský duchovní vůdce dalajláma naznačil, že by jeho nástupcem mohla být i žena. „Jestliže se žena projeví jako vhodnější, mohl by se láma znovuzrodit v této formě,“ řekl dalajláma reportérům v Miláně, kam přicestoval ve středu na soukromou návštěvu. Více na The Buddhist Channel.
29. listopadu – čtvrtek
MyanmarV 16:00 byl na příkaz barmské vojenské junty uzavřen známý klášter Maggin v Rangúnu. V klášteře kromě mnichů bydleli také HIV pozitivní pacienti, kteří do Rangúnu přišli kvůli léčení. Více na The Buddhist Channel.
29. listopadu – čtvrtek
Vatikántibetská exilová vláda Italský deník La Repubblica informoval o tom, že papež Benedikt XVI. nepřijme 14. dalajlámu během jeho prosincové návštěvy v Itálii. Vatikán si nechce rozházet vztahy s Pekingem v době, kdy je na cestě ke kompromisu ohledně vysvěcení čínských biskupů. Více na Aktuálně.cz.
28. listopadu – středa
ČínaNa prohlášení 14. dalajlámy ohledně uspořádání referenda o nástupnickém systému dalajlámů reagovala čínská vláda s rozhořčením. Čínské ministerstvo zahraničí k tomu opět poznamenalo: „Dalajlámovo prohlášení je nehorázným porušením náboženských praktik a starobylých procedur.“ Rozhořčení čínské vlády je pochopitelné, bude-li totiž vůdce tibetského lidu vybrán pomocí referenda, zmaří se tak plány Číny na ovlivnění výběru dalajlámova převtělence. Více na The Herald.
27. listopadu – úterý
tibetská exilová vláda Dalajláma se vyjádřil, že by před jeho smrtí mohlo být uspořádáno referendum ohledně tradičního nástupnictví dalajlámů v tibetském buddhismu. Referendum by pravděpodobně probíhalo mezi všemi tradičními přívrženci tibetského buddhismu žijícími podél Himalájí a v Mongolsku. Více na The Buddhist Channel.
26. listopadu – pondělí
tibetská exilová vládaTibetská exilová vláda v Dharamsale podpořila 14. dalajlámu, který během návštěvy Japonska naznačil, že by před svou smrtí mohl jmenovat nástupce. Při návštěvě Tokia dalajláma prohlásil, že Tibeťané nepřijmou nástupce, kterého po jeho smrti vybere Čína (viz Novinky.cz). Premiér tibetské exilové vlády mimo jiné k dalajlámovu prohlášení poznamenal: „Aby udržel tradici dalajlámu neporušenou a neznečištěnou, musí současný dalajláma přijmout odpovídající rozhodnutí, aby tak nedával příležitost úřadům Čínské lidové republiky zasahovat do rozpoznávání převtělenců.“ Současnou čínskou politiku ovlivňování výběru převtělenců podtrhl fakt, že 1. září nabyl účinnosti právní předpis, který prohlašuje tibetské převtělence „žijících Buddhů“, jež nezískali souhlas čínské vlády, za nezákonné a neplatné. Více na TopNews.in(anglicky).
25. listopadu – neděle
IndiePřes 5000 lidí přijalo veřejně buddhismus na náboženské ceremonii konané v oblasti Lalitpur, která je součástí indického státu Uttarpradéš. Více na NetIndia123(anglicky).
23. listopadu – pátek
ČínaJižní Korea Představitelé čínského buddhismu převezli 1,88 m vysokou sochu bódhisattvy Kšitigarbhy do Jižní Koreje. Ceremonie se účastnilo více než 4000 jihokorejských buddhistů. Darování sochy u příležitosti patnáctého výročí navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi má posílit jejich vzájemné vztahy. Socha bódhisattvy se vztahuje ke korejskému princi, který v době dynastie Tchang přicestoval do čínské provincie An-chuej, aby se tu věnoval buddhistické praxi. V Číně byl korejský princ považován právě ze vtělení bódhisattvy Kšitigarbhy. Více na People's Daily Online(anglicky).
23. listopadu – pátek
Čína Čínská vláda obvinila dalajlámu z nedodržování tibetských náboženských rituálů a starobylých zvyklostí. Dalajláma naznačil, že by před svou smrtí mohl jmenovat nástupce namísto spoléhání se na tradiční výběr převtělence. Z dosavadní politiky čínské vlády je zcela zřejmé, že se bude snažit ovlivnit výběr převtělence tak, aby v čele tibetského lidu stála osoba loajální vůči čínské politice. V této souvislosti čínská vláda začíná paradoxně vystupovat jako obránce tibetských náboženských hodnot. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí prohlásil: „Převtělování žijícího Buddhy je jedinečným způsobem nástupnictví v tibetském buddhismu a následuje téměř kompletní náboženské rituály a starobylé zvyklosti... Dalajlámovo prohlášení jasně porušilo náboženské rituály a starobylé zvyklosti.“ Více na The Independent(anglicky).
19. listopadu – pondělí
Bangladéš Skončilo čtyřdenní pásmo dokumentárních filmů švýcarského katolického teologa Hanse Künga, které bylo promítáno v Goethe Institutu v Bangladéši. Pásmo zahrnovalo dokumenty o kmenových náboženstvích, hinduismu, čínském náboženství, judaismu, křesťanství, islámu a buddhismu. Teolog Hans Küng ve svém dokumentárním pásmu demonstruje, že mír nemůže být dosažen bez lepšího porozumění světovým náboženstvím a že k dosažení tohoto cíle je důležitý dialog mezi stoupenci jednotlivých náboženství. Více na The Daily Star(anglicky) a Goethe-Institut in Bangladesh(anglicky).
18. listopadu – neděle
Malajsie V neděli 18.11. skončila dvoudenní 5. Celosvětová buddhistická konference (5th Global Conference on Buddhism), která se konala v Malajsii. Společně ji pravidelně pořádají tři malajsijské buddhistické organizace (Buddhist Gem Fellowship, Buddhist Missionary Society Malaysia a Young Buddhist Association of Malaysia). Hlavní téma bylo "Přeměna mysli - Jak vytvořit štěstí v našich životech". Přednášející reprezentovali významné osobnosti z hlavních buddhistických škol a z mnoho zemí jako USA, Austrálie, Kanada, Thajsko, Singapur a Malajsie (ct. Adžán Brahmavamsó, ct. Heng Sure, ct. Robina Courtin, ct. Shi Ming Yi, ct. Mahinda, ct. Aggačitta, Dr. Jan Chozen Bays, Dr. Thupten Jinpa, Dr. Tan Eng Kong a Danai Chanchaochai). Více na The Buddhist Channel(anglicky).
16. listopadu – pátek
Myanmar Dle tvrzení zmocněnce OSN Paula Sergia Pinheria myanmarská militantní vláda přiznala, že nejméně 15 lidí bylo zabito při zářijovém potlačení největších pro-demokratických protestů za posledních 20 let.
14. listopadu – středa
Japonskotibetská exilová vládaJeho svatost 14. dalajláma ve středu ráno přicestoval do Japonska na devítidenní návštěvu na základě pozvání japonských buddhistických skupin.
7. listopadu – středa
Thajsko Ozbrojený konflikt mezi thajskou armádou a muslimskými separatisty ze tří jižních převážně muslimských thajských provincií se předcházející týden znovu rozhořel poté, co bomby nastražené v restauracích a barech zabily buddhistického státního úředníka a zranily několik dalších osob.
1. listopadu – čtvrtek
Čína Další odhalená svědectví přímých svědků potvrzují, že Tibeťané žijící v Tibetské autonomní oblasti se 28. září pokusili zabránit demolici dvoumetrové sochy Guru Rinpočeho (Padmasambhavy) u hory Kailás. Přibližně 20 Tibeťanů vytvořilo kolem sochy lidský štít, dokud nebyli rozehnáni. Poté čínské úřady nechaly sochu zdemolovat.

Média použitá na této stránce

Deleatur.svg
Deleatur - korektorská značka označující požadavek na vymazání písmenka.

Domnívám se, že samotný symbol není chráněn, neboť je to mezinárodně známý korektorský symbol.

Obrázek jako takový jsem dělal já sám.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Thailand.svg
The national flag of Kingdom of Thailand since September 2017; there are total of 3 colours:
  • Red represents the blood spilt to protect Thailand’s independence and often more simply described as representing the nation.
  • White represents the religion of Buddhism, the predominant religion of the nation
  • Blue represents the monarchy of the nation, which is recognised as the centre of Thai hearts.
Flag of Vatican.svg
The Flag of Vatican City State, as per the 2023 w:en:Fundamental Law of Vatican City State, reproducing Annex A which contains the official depiction of this version. See 2023 Fundamental Law of Vatican City State, art. 23, n. 1.
This 2023 flag is very similar to the flag used in the 1929 Fundamental Law of Vatican City State, see here, p. 35. Thus, it is in the public domain.
Flag of the Vatican City (2023–present).svg
The Flag of Vatican City State, as per the 2023 w:en:Fundamental Law of Vatican City State, reproducing Annex A which contains the official depiction of this version. See 2023 Fundamental Law of Vatican City State, art. 23, n. 1.
This 2023 flag is very similar to the flag used in the 1929 Fundamental Law of Vatican City State, see here, p. 35. Thus, it is in the public domain.
Flag of Malaysia.svg
Flag of Malaysia – Jalur Gemilang (Stripes of Glory)
Flag of Buddhism.svg
Flag of Buddhism. Blazon: Paly Azure, Or, Gules, Argent, Orange, barry Azure, Or, Gules, Argent, Orange.