Druhá světová válka (1. září1939 – 2. září1945) byl dosud největší ozbrojený konflikt v dějinách lidstva, který stál život asi 45 až 60 milionů lidí. Válka zasáhla prakticky celý svět, bojovalo se ve všech oceánech a do boje zasáhly státy všech obydlených kontinentů.
e
ČLÁNEK MĚSÍCE
Bitva o Británii (10. červenec1940 – 31. října 1940) představuje střetnutí mezi německou Luftwaffe a britskou Royal Air Force nad Británií a kanálem La Manche. Pro „Bitvu o Británii“ (Battle of Britain) se občas používá i pojmenování „Bitva o Anglii“. Jednalo se o první významné střetnutí v dějinách válek vybojované výhradně prostřednictvím leteckých sil. Smyslem této vzdušné bitvy, kterou rozpoutala německá strana, bylo zničit nebo alespoň výrazně oslabit Royal Air Force a získat tak jednoznačnou vzdušnou převahu nad kanálem La Manche a Británií, což německé velení považovalo za nutnou podmínku pro uskutečnění invaze do Anglie (viz Operace Seelöwe). Bez této převahy by tato akce byla příliš riskantní až neproveditelná.
Koncem října 1940 Němci pochopili, že nejsou schopni dosáhnout svého cíle a zničit britskou Royal Air Force, a začali omezovat své akce. V roce 1941 pak byla většina kapacit Luftwaffe převelena na jiná bojiště (do Středomoří a na východní frontu).
e
ZAJÍMAVOST MĚSÍCE
310. československá stíhací peruť RAF (anglicky: № 310 Fighter Squadron) byla jednou ze čtyř československých perutíRAF. 10. července 1940 vydalo britské ministerstvo letectví rozkaz k zformování No. 310 squadron. Bojeschopnou uznána 17. 8. 1940 v Duxfordu (Duxford Aerodrome) v hrabství Cambridge. Českým velitelem byl ustanoven mjr. Alexander Hess a britským spoluvelitelem S/L George Douglas Blackwood. První bojový vzlet se uskutečnil 26. srpna 1940 z Duxfordu proti náletu, který ohrožoval letiště 11. stíhací skupiny A/V/M Keitha Parka.
Jejím heslem bylo anglické: WE FIGHT TO REBUILD („Bojujeme za obnovu“).
V roce 1928 absolvoval jezdeckou školu v Hannoveru. V lednu 1943 byl povýšen na podplukovníka generálního štábu 10. obrněné divize, která se účastnila války v Africe. V dubnu 1943 byl těžce zraněn (při náletu přišel o oko, pravou paži a dva prsty na levé ruce). V polovině června 1944, poté, co se částečně zotavil ze svých zranění, se stal štábním důstojníkem velitelství Rezervní armády umístěného na Bendlerstrasse v Berlíně a k 1. červenci byl povýšen na plukovníka generálního štábu. Tato funkce mu umožnila účastnit se Hitlerových porad ve vůdcově hlavním stanu v Rastenburgu. 20. července1944 po šesté hodině ranní opustil Berlín a v 10:15 jeho letoun přistál ve městě Kętrzyn. Podařilo se mu umístit kufřík s bombou v konferenční místnosti a ve 12:42 se ozvala exploze. Stauffenberg, domnívaje se, že atentát byl úspěšný, se vrátil do Berlína, zde vedl pokus o převrat jako náčelník protihitlerovského povstaleckého štábu. Ačkoliv se zprvu vše dařilo, kvůli zanedbání správného muže (byl zde ponechán fanatický nacista) na pozici velitele tzv. Záložní armády, jež měla zajistit vládní okrsek v Berlíně, puč, zvaný Operace Valkýra, nevyšel. Schenk von Stauffenberg byl zatčen a zastřelen popravčí četou.
Barmské tažení – Bitva v Porúří – Filipínské tažení (1944–1945) – HMS Cossack (F03) – Seznam protinacistických organizací – Bitva u Prochorovky – Konvoj PQ 17
Každá zbraň která je vyrobena, každá válečná loď která je spuštěna, každá vypálená raketa znamená v důsledku okradení těch, co mají hlad a nejsou nakrmeni, co nemají co obléci a nejsou oblečeni.