Portál:Evropská unie


e
EU

Evropská unie (EU) je mezinárodní společenství, které od posledního rozšíření v roce 2013 tvoří 28 členských zemí s celkem 506 miliony obyvatel (přibližně 7,5 % světové populace). EU byla vytvořena v roce 1992 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější pod názvem Maastrichtská smlouva, která navazovala na předchozí evropské integrační aktivity, sahající do 50. let 20. století.

Mezi základní principy Evropské unie patří přenesení některých pravomocí národních států na Evropská společenství. EU má však pouze ty pravomoci, které jí byly svěřeny jednotlivými členskými státy. Její způsob rozhodování je ve světovém měřítku unikátní, proto je Evropská unie považována za organizaci sui generis (tj. svého druhu, mající zvláštní charakter).

e

Členské státy

e

Obrázek

Poměry vzdáleností na vlajce Evropské unie.
e

Zajímavosti

Víte, že…
  • v EU žije přes 500 milionů obyvatel, tedy kolem 7,5 % světové populace?
  • státy usilují o vybudování společné evropské armády, která by v budoucnu zajistila bezpečnost celého světadílu?
e

Instituce

e

Kategorie

Evropská unie
Evropská unie v roce 2022
Evropská unie v roce 2024
Dějiny Evropské unie
Demografie Evropské unie
Ekonomika Evropské unie
Geografie Evropské unie
Orgány Evropské unie
Panevropská unie
Politika Evropské unie
Právo Evropské unie
Seznamy Evropské unie
Symboly Evropské unie
Úřední jazyky Evropské unie
Vzdělávání v Evropské unii
Zahraniční vztahy Evropské unie
e

Pomozte

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Evropská unie}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
e

Kvalitní články

e

Měna

Euro (symbol €, měnový kód ISO 4217: EUR) je měna eurozóny a po americkém dolaru (USD) druhý nejdůležitější reprezentant ve světovém měnovém systému. Měnová politika eurozóny je prováděna Evropskou centrální bankou ve Frankfurtu nad Mohanem.

Euro je oficiálním platidlem v 18 z 28 států Evropské unie (těchto 17 států tvoří eurozónu) a v šesti dalších zemích mimo EU.

Historie eura

Euro začalo v devizové (virtuální) podobě platit 1. ledna 1999, přičemž ve valutové podobě bylo zavedeno do oběhu 1. ledna 2002 a tak nahradilo dříve platné měny používané ve státech eurozóny.

Porovnání s USD

Euro svého historicky nejsilnějšího kurzu, který představoval 1,5990 amerického dolaru za euro, dosáhlo na devizovém trhu 15. července 2008, svůj největší propad pak zaznamenalo 26. října 2000 při kurzu 0,8252 USD za euro. Průměrný kurz v období od zavedení eura 1. ledna 1999 do 31. prosince 2008 činil 1,11 USD za euro. Průměrný kurz v roce 2007 byl 1,37 amerického dolaru za euro, v roce 2008 pak 1,46 USD za euro.

e

WIKIPORTÁLY


Zakladatel: Jan Geier
Správce: Pasingr

Média použitá na této stránce

Flag of Belgium.svg

Belgická vlajka

This is the national flag of Belgium, according to the Official Guide to Belgian Protocol. It has a 13:15 aspect ratio, though it is rarely seen in this ratio.

Its colours are defined as Pantone black, Pantone yellow 115, and Pantone red 032; also given as CMYK 0,0,0,100; 0,8.5,79,0; and 0,94,87,0.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Finland.svg
Finská vlajka
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Slovenia Flag.svg
Autor: Professorsolo2015, Licence: CC BY-SA 4.0
Flag of Slovenia
EU Flag specification.svg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
EU Portal logo.png
Autor: Zdeněk Drgáč, Licence: CC BY-SA 4.0
It's banner for Czech European Union portal