Portál:Kadaň/Článek

Leden

Pohled na sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice v Kadani je barokní sakrální památka postavená ke slávě Boží v letech 1753 až 1755. Jeho hlavním účelem byla okázalá oslava katolické církve a víry, částečně vyvolaná pocitem vděčnosti za ukončení moru. Morový sloup dominuje středu hlavního kadaňského náměstí – Mírovém náměstí – v Kadaňské památkové rezervaci.

První restaurátorské práce byly na sloupu proveden v roce 1959. V následujícím roce proběhl první průzkum v rámci přípravy pro vyhlášení památkové rezervace v Kadani. Na restaurátorských pracích v polovině minulého století se podíleli Qido Adamec, Jana Adamcová a Vladimír Bartuněk. Teprve v letech 1998 až 2000 došlo k dalšímu velkému zásahu na vzhledu sloupu zásluhou restaurátora Ivana Hamáčka.
Celý článek...

Únor

Katova ulička

Katova ulička je unikátní architektonicko-urbanistický prvek městského opevnění v Kadani a nejužší pojmenovaná ulice v České republice. Ulička je chráněna jako kulturní památka.

Jedna z kadaňských pověstí vypráví o rouhavé jeptišce z magdalenitského kláštera v Želině u Kadaně, která byla za trest zazděna právě v Katově uličce. V pozdních nočních hodinách se tu prý zjevuje společně s duchem kata Ignáce, pomáhá pocestným a trestá pobudy a výtržníky.
Celý článek...

Březen

Pohled na klášter alžbětinek

Klášter alžbětinek v Kadani s přilehlým kostelem svaté Rodiny je barokní stavba bývalého kláštera, která se nachází v památkové rezervaci na Špitálském předměstí v Kadani. Byl postavený v letech 1748–1755 za podpory hraběnky Karolíny ze Schönkirchenu. Celý areál je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Celý klášterní komplex je v dnešní době prázdný a zatím pro něj nebylo nalezeno žádné využití. Po roce 1989 prošel rozsáhlou rekonstrukcí za přispění města Kadaně. Klášterní budova je majetkem pražských alžbětinek, konkrétně konventu na Slupi.
Celý článek...

Duben

Hrad od jihovýchodu

Kadaňský hrad je původně gotický královský hrad v Kadani v Ústeckém kraji. Je chráněn jako kulturní památka České republiky a typologicky se řadí mezi středoevropské kastely. Hrad v Kadani leží ve významné strategické poloze na rulové skále nad řekou Ohří.

Opevnění středověkého města navazuje z obou stran přímo na hrad. Nad řekou stojí třípodlažní podsklepená tři křídla kasáren upravených za vlády Marie Terezie. Z původního hradu se zachovala severovýchodní věž, která má nyní obnovenou valbovou střechu. Severní křídlo je dvoupodlažní a je prolomeno pozdně gotickou vstupní branou.
Celý článek...

Květen

Löschnerovo náměstí

Löschnerovo náměstí (v minulosti označováno jako Masarykovo náměstí nebo Gymnaziální náměstí) je jedno z aktuálně tří náměstí nacházejících se v Kadani. Nachází se nedaleko historického jádra města na spojnici ulic Kpt. Jaroše, Boženy Němcové a Na Příkopě a nedaleko Chrámu svaté Anny. Náměstí má přibližně obdélníkový tvar.

V letech 2014 a 2015 proběhla generální rekonstrukce celého náměstí podle projektu pražského ateliéru Uhlík architekti vedeného Petrem Uhlíkem. Realizace nové stavby obdržela v soutěži Stavba roku 2015 prestižní Cenu Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování za veřejný prostor.
Celý článek...

Červen

Kostel Povýšení svatého Kříže

Děkanský kostel Povýšení svatého Kříže je hlavní katolický chrám města Kadaně a celého někdejšího kadaňského děkanátu, v jádře gotická stavba s řadou barokních úprav a jedna z nejdůležitějších architektonických památek kadaňské památkové rezervace. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Během rekonstrukce v 19. století byl kostel uveden do současné podoby. Z původní gotické stavby se dodnes dochovala jen chrámová předsíň s gotickým vchodovým portálem a krouženou klenbou.
Celý článek...

Červenec

Havraní skála

Želinský meandr je přírodní památka a evropsky významná lokalita východně od města Kadaň v okrese Chomutov. Předmětem ochrany je údolí řeky Ohře. Řeka je zde hluboce zaříznutá v údolí, ve kterém vytvořila skalnatý meandr, který představuje poslední ukázku původního charakteru řeky v jejím středním toku. V celém údolí je mimořádná druhová rozmanitost vlivem výrazně rozdílného působení různých ekologických faktorů. Vyskytují se zde různá přírodní stanoviště např. bahnité břehy řeky, evropská suchá vřesoviště nebo kontinentální opadavé křoviny, které obývá celá řada zvláště chráněných nebo ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Celý článek...

Srpen

Kovová plastika Maxipsa Fíka

Nábřeží Maxipsa Fíka je pěší a cyklistická promenáda nacházející se ve městě Kadani na levém břehu řeky Ohře. Celé nábřeží je propojeno pěšími i pojízdnými komunikacemi, které jsou opatřeny různorodými povrchy od mlatových cest, štětových dlažeb, pražcových chodníčků až po klasické kamenné dlažby. Asfaltové povrchy jsou na cyklostezce.

Maxipes Fík se pojí s Kadaní hlavně místem, kde se celá pohádka odehrává – v Ahníkově. Tato obec se nacházela zhruba 5 km severovýchodním směrem od Kadaně. Kromě samotného místa se ke Kadani pojí i autor pohádky, spisovatel Rudolf Čechura, který je Ahníkovským rodákem a mimo jiné pobýval mnoho let i v Kadani.
Celý článek...

Září

Bystřický můstek

Bystřický můstek je zrekonstruovaný středověký kamenný obloukový můstek na Špitálském předměstí v Kadani. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.

Kamenný obloukový můstek klenoucí se nad původním korytem Bystřice vznikl již ve středověku, jako důležitá součást silnice vedoucí z města kolem špitálního kostela Stětí svatého Jana Křtitele k brodu a později k mostu přes řeku Ohři. První zmínka o Bystřickém můstku se nachází v testamentu kadaňského měšťana a bečváře Thömela Keyßera z roku 1474, který odkázal dvě kopy grošů na jeho opravu.
Celý článek...

Říjen

Panorama města Kadaně (1602)

Kadaňský mír je významná církevně-politická událost z dob reformace. Výsledkem byla mírová smlouva podepsaná roku 1534 králem Ferdinandem I. Habsburským, kardinálem Albrechtem Braniborským, saským kurfiřtem Johannem Fridrichem a saským vévodou Georgem Bradatým.
[[|Celý článek...]]

Listopad

Pohled z náměstí

Kadaňská radnice s přiléhající bílou věží je gotická stavba nacházející se v Kadaňské památkové rezervaci na Mírovém náměstí. První písemná zmínka k radnici se objevuje v polovině 14. století, ale stavba samotné radniční věže se uskutečnila až na začátku 16. století. Věž měří celkem 53,75 metru a je unikátem mezi radničními věžemi v Čechách i na Moravě. Celý komplex přilehlých budov je dnes sídlem Městského úřadu Kadaň, úřadu starosty města Kadaň a Galerie Josefa Lieslera.
Celý článek...

Prosinec

Pohled z boku

Kostel Stětí svatého Jana Křtitele je původně raně gotický kostel, později barokně upravený nacházející se v kadaňské památkové rezervaci na Špitálském předměstí v Kadani. V současnosti vlastní kostel Římskokatolická farnost děkanství Kadaň a v nájmu ho má město Kadaň. Kostelík se využívá zejména pro kulturní akce pořádané ZUŠ Klementa Slavického v Kadani a organizací Kulturní zařízení Kadaň, která zajišťuje pořádání kulturních akcí ve městě.
Celý článek...

Média použitá na této stránce

Kadan-Church.jpg
Autor: User:Kolossos, Licence: CC BY-SA 3.0
Kirche am Marktplatz von Kadaň
Kadaň - silniční most.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
PP Želinský meandr - Havraní skála.jpg
Autor: Petr Kinšt, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní památka Želinský meandr - Havraní skála
Kadaň - Katovská fortna (2).jpg
Autor: Lukáš Kalista, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Radniční věž v Kadani.jpg
Autor: KZK Kadaň, Licence: CC BY-SA 4.0
Radniční věž v Kadani
Kadaň, Maxipes Fík (1).jpg
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Kadaň, okres Chomutov. Plastika Maxipsa Fíka na nábřeží řeky Ohře.
Hrad Kadaň.jpg
Autor: Ondřej Kořínek, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Veduta - Jan Willenberg 1602.jpg
Jan Willenberg: veduta města Kadaně, detail
Kadaň, Löschnerovo náměstí (1).JPG
Autor: Palickap, Licence: CC BY-SA 4.0
Kadaň, okres Chomutov, Česká republika. Löschnerovo náměstí.