Portál:Korea

upravit
Portál Korea
Korea, korejsky na severu Čoson (조선), na jihu Hanguk (한국), je historické území, obývané téměř výhradně etnickými Korejci, ve východní Asii na Korejském poloostrově a přilehlé pevnině, na severu ohraničené řekami Amnok (čínsky Ja-lu) a Tuman (Tchu-men). Dříve politicky jednotné území se po osvobození z japonské okupace v roce 1945 rozdělilo na dva státy – komunistickou Severní Koreu a demokratickou Jižní Koreu – s hranicí na úrovni 38. rovnoběžky. Ze západu poloostrov omývá Žluté moře, z východu Japonské moře.

Celý článek

Jižní Korea upravit
Korejská republika (zvuk Tehan minguk), je stát ve východní Asii, zaujímající jižní polovinu Korejského poloostrova. Jeho sousedem je Severní Korea. Počet obyvatel v roce 2013 přesahl 50 milionů. Největším a zároveň hlavním městem je Soul. Úředním jazykem je korejština. Jižní Korea je zřízením prezidentská republika s demokratickou formou vlády. Ačkoli po korejské válce patřila mezi nejchudší státy světa, od té doby její ekonomika zaznamenala rapidní růst a zařadila se mezi asijské tygry. Dnes je Jižní Korea plně vyspělým státem s ekonomikou světového významu a 15. nejvyšším HDP na světě.
Jižní Korea
Koreanistika
Kategorie Jižní Koreje podle dělení
Dějiny Jižní Koreje
Ekonomika Jižní Koreje
Geografie Jižní Koreje
Jihokorejci
Jihokorejská politika
Jihokorejská společnost
Jihokorejská kultura
Jihokorejské seznamy
Sport v Jižní Koreji
Státní symboly Jižní Koreje
Věda a technika v Jižní Koreji
Velvyslanci České republiky v Jižní Koreji
Jihokorejské vojenství
Vzdělávání v Jižní Koreji
Severní Korea upravit
Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR) je stát ve východní Asii na severní části Korejského poloostrova. Na severu sousedí převážně s Čínou a v nejsevernějším rohu poloostrova také 11,8 km s Ruskem. Na jihu poté vede nejpřísněji střežená hranice světa, podle 38. rovnoběžky, s Jižní Koreou. Hlavním městem je Pchjongjang. Zemi vládne komunistická Korejská strana práce vedená Kim Čong-unem, státní ideologií je Čučche. Severní Korea má třetí největší armádu na světě (cca 1,3 miliónů) a rozvinutý jaderný program.
Severní Korea
Koreanistika
Dějiny Severní Koreje
Doprava v Severní Koreji
Geografie Severní Koreje
Severokorejská kultura
Severokorejská politika
Severokorejci
Severokorejská společnost
Severokorejské seznamy
Státní symboly Severní Koreje
Stavby v Severní Koreji
Turistika v Severní Koreji
Věda a technika v Severní Koreji
Veřejná prostranství v Severní Koreji
Severokorejské vojenství
Vzdělávání v Severní Koreji
Článek upravit
Dějiny Koreje jsou, v moderním pojetí dějin, dějinami Koreje od pravěku přes rok 1948, kdy došlo k rozštěpení území Koreje mezi Korejskou republiku a Korejskou lidově demokratickou republiku, až do moderní doby.

V období od 1. století n. l. ovládla celý korejský poloostrov a Mandžusko tři království: Kogurjo, Silla a Pekče. Toto období se nazývá období tří království, trvalo od 57 př. n. l. do roku 668 a skončilo ovládnutím všech tří království Sillou v roce 676. Tím vznikla Sjednocená Silla. V roce 698 Te Čo-jong (král Ko) založil království Parhe v severní části bývalého království Kogurjo. Toto období koexistence Sjednocené Silly a Parhe se nazývá období severního a jižního státu a trvalo od roku 698 do roku 926.

V roce 1392 I Song-kje (Tchedžo Čosonský) založil dynastii Čoson po převratu v roce 1388. Král Sedžong Veliký provedl četné administrativní, sociální a ekonomické reformy a nechal vytvořit hangul, původní korejskou hláskovou abecedu, kterou Korejci používají dodnes.

Od 16. století čelila dynastie Čoson četným invazím, vnitřním rozbrojům a vzpourám a v pozdním 19. století její moc značně upadla. V roce 1897 vzniklo Korejské císařství, které ale trvalo pouhých 13 let, než bylo v roce 1910 okupováno po koloniích lačnícím Japonskem.

V roce 1919 se uskutečnilo nenásilné hnutí 1. března jako protest proti japonské okupaci a odpor trval až do osvobození v roce 1945. V roce 1948 se Korea rozdělila podle 38. rovnoběžky na komunistickou Severní Koreu a demokratickou Jižní Koreu. Napětí mezi oběma státy vyústilo v roce 1950 v korejskou válku, která měla na svědomí smrt milionů Korejců. Boje skončily v roce 1953 a bylo vytvořeno korejské demilitarizované pásmo, ale obě země jsou formálně stále ve válečném stavu. Obě země byly přijaty do OSN v roce 1991.
Archiv

Pomoc upravit
Články k rozšíření:

Lidská práva v Severní Koreji, Jižní Korea, Ekonomika Jižní Koreje, Kim Ir-sen, K-pop, NCT 127

Články k založení:
Geografie Severní Koreje, Geografie Jižní Koreje, Hallyu, Hapkido, Super Junior-T, Kim Hee-chul, Lee Soo-man, House of Yi, Taebaeksan, Baekdudaegan, Ssireum, Bulgogi, Instantní nudle, Čas v Jižní Koreji, Pungsan

Kategorie upravit
Korea
Koreanistika
Dějiny Koreje
Ekonomika Koreje
Jižní Korea
Korejci
Narození v Koreji
Korejské právo
Severní Korea
Korejská společnost
Životní prostředí v Koreji
Osobnost upravit

I Sun-sin (28. dubna 1545 - 16. prosince 1598, korejsky 이순신, posmrtné jméno 충무, Čchungmu) byl korejský admirál. V letech 1591-1598 během Imdžinské války vyhrál pro dynastii Čoson řadu významných námořních bitev.

Přestože neměl žádné formální vojenské vzdělání a jeho námořnictvo bylo nepočetné a špatně vybavené, jako jeden z mála námořních vojevůdců ve světové historii nebyl nikdy poražen v žádné bitvě, ačkoli jich vybojoval nejméně 23.

Za jeho největší úspěch je považována bitva u Mjongnjangu v roce 1597, kdy jeho loďstvo čítající pouhých 13 lodí na hlavu porazilo 333 lodí japonského námořnictva. Tato událost byla předlohou filmu Admirál: Bouřlivé proudy z roku 2014.

I zemřel v bitvě u Norjangu v roce 1598. Je považován za jednoho z největších Korejců a někteří historici ho přirovnávají ke korejskému Horatio Nelsonovi.

Informace upravit
  • Pokud chcete navrhnout zajímavost, článek či obrázek, který by se na portálu mohl objevit, pište své návrhy na Diskuse k portálu:Korea/Návrhy.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Korea}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Média použitá na této stránce

Yi Sun-sin 1.jpg
Autor: Brücke-Osteuropa, Licence: CC0
The Statue of Yi Sunsin, Sejongro, Jongrogu, Seoul, S.Korea
Crystal info.png
Autor: Everaldo Coelho, Licence: LGPL
Crystal icon.
Unification flag of Korea.svg
1882 version of the flag of Korea, based on the earliest surviving depiction of the flag, published in a U.S. Navy book Flags of Maritime Nations in July 1882.
Gyeongbokgung-GeunJeongJeon.jpg
(c) Blmtduddl from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0
KeunJeongJeon in Gyeongbokgung, Seoul.
Ko-Daehan Minguk.ogg
Autor: Iceager, Licence: CC BY-SA 3.0
"Daehan Minguk" in Korean by male voice.