Portál:Lidé

e
e

Vybraná osobnost

Přemysl Otakar I. (německy Ottokar I. Přemysl; asi 1155/1167?15. prosince 1230) byl český kníže (11921193 a 11971198) a třetí český král (11981230) z rodu Přemyslovců, první český král, kterému se podařilo dědičně zajistit královský titul i pro své potomky.

Narodil se jako nejstarší syn druhé manželky krále Vladislava II., Judity Durynské. V letech 11731179 pobýval ve vyhnanství, kde se oženil s Adlétou Míšeňskou. Po návratu z vyhnanství v roce 1179 zastupoval svého vládnoucího staršího bratra Bedřicha na Olomoucku ve funkci markraběte. V následných bojích o český trůn stál vždy na straně svého staršího bratra.

V letech 1192–1193 se poprvé stal českým knížetem, ale poté, co se dostal do sporu s pražským biskupem (a svým strýcem) Jindřichem Břetislavem i císařem Jindřichem VI., trávil léta 1193–1197 opět ve vyhnanství. Novým českým knížetem se stal pražský biskup Jindřich Břetislav. Po jeho smrti a po dohodě se svým mladším bratrem Vladislavem Jindřichem nastoupil Přemysl v roce 1197 podruhé na český trůn. Aktivně se zapojil do bojů o císařskou korunu mezi Štaufy a Welfy. Proslulou sérií změn svého stranictví během těchto bojů získal postupně Přemysl potvrzení dědičného královského titulu nejen od obou válčících stran (1198 Filip Švábský a 1203 Ota IV. Brunšvický), ale v roce 1204 i od papeže Inocence III. Přemyslova situace v této době byla komplikována rozchodem s první manželkou Adlétou a novým sňatkem s Konstancií. Za jistý vrchol Přemyslova snažení bývá tradičně vykládán zisk Zlaté buly sicilské, privilegia upravujícího poměr českých zemí k Říši a zaručujícího dědičnost českého královského titulu. Tento tradiční výklad a také význam Zlaté buly sicilské v nedávné době zpochybnil Martin Wihoda.

V dalších letech své vlády se Přemysl Otakar I. soustředil především na konsolidaci domácích poměrů a také na zajištění bezproblémového nástupnictví pro nejstaršího syna z druhého manželství Václava. Při dosahování svých cílů postupoval často nekompromisně a neváhal (často velmi tvrdě) odstraňovat překážky, které bránily jejich dosažení.
e

Kategorie

Lidé podle činnosti:

AktivistéArchitektiCestovateléDiplomatéDuchovníEkonomovéFilozofovéFotografovéGeografovéHerciHudebníciInženýřiKonstruktéřiKosmonautiLékařiLetciMnišiMystikovéNovinářiPanovníciPedagogovéPodnikateléPoliticiPovstalciPrávníciPsychologovéRežiséřiŘeholniceSpisovateléSportovciŠpióniTelevizní moderátořiTeologovéUmělciVědciVojáciVynálezciZdravotní sestryZločinci

Lidé podle národnosti:
AfghánciAlbánciAlžířanéAmeričanéArgentinciArméniAustralanéÁzerbájdžánciBangladéšanéBelgičanéBrazilciBritovéČešiČíňanéDánovéEkvádorciEgypťanéEtiopanéFilipínciFrancouziFinovéGhaňanéGruzínciChilanéIrovéIndiániIndonésanéIndovéIráčanéÍránciItalovéJamajčanéJaponciJihoafričanéJordánciKambodžanéKanaďanéKeňanéKolumbijciKorejciKubánciKurdovéLibanonciLibyjciMaďařiMalajsijciMaročanéMexičanéMongolovéNigerijciNizozemciNepálciNěmciNorovéNovozélanďanéPákistánciPalestinciPeruánciPoláciPortugalciRakušanéRomovéRumuniRusovéŘekovéSaúdští ArabovéSlováciSomálciSrbovéSyřanéŠpaněléŠvédovéŠvýcařiThajciTurciTunisanéUganďanéUkrajinciUruguayciUzbekovéVietnamciVenezuelciZimbabwanéŽidé

Lidé podle stavu:
DětiDvojiceFiktivní postavyLGBT lidéMigrantiMiliardářiMužiNeexistující lidéNezvěstní lidéNositelé oceněníObětiPřeživšíStoletí lidéSvatíVězniLidé podle zdravotního stavuŽeny

Žijící lidéMožná žijící lidéZesnulí
e

Dobré a nejlepší články

e

Obrázek


Rakouská císařovna Marie Terezie byla jedinou ženou na českém trůně. Je známá mimo jiné zavedením povinné školní docházky.
e

Kalendárium


Dnešní výročí najdete na odkazu, po kliknutí na dnešní datum, ve spodní části stránky.


e

S čím můžete pomoct

Uvítali bychom pomoc při aktualizaci Kalendária, optimální by bylo, kdyby se našlo pár wikipedistů, kteří by byli ochotni vyhledávat a aktualizovat výročí narození a úmrtí. Jak na to?

Chybějící biografie:
Jan KocínArnošt Lederer Tratnern

Návod: Jak na životopisy lidí z 19. století
e

O portálu

Pokud byste chtěli být nápomocní při zlepšování portálu, nebo měli nějaké nápady či připomínky, můžete napsat na diskusní stránku.


Média použitá na této stránce

Portal Lide left.png
Autor: Petr.noha, Licence: CC BY 3.0
Left part of the logo for cs
Portal Lide right.png
Autor: Petr.noha, Licence: CC BY 3.0
Right part of the logo on cs/Portál:Lidé
Marie-Thérèse d'Autriche (1717-1780), atelier d'Anton von Maron.jpg
Portrait en pied de Marie-Thérèse de Habsbourg, impératrice d'Autriche, en costume de veuve, présentant les couronnes de Bohème, de Hongrie, et la couronne impériale.
PremyslOtakarI Parleruvnahrobek.jpg
Autor: User:Acoma, Licence: CC BY 3.0
Přemysl Otakar I.
HotelCluny Portal.JPG
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0