Portál:Literatura/Kniha měsíce08
R.U.R. (Karel Čapek) 1939 |
R.U.R. (zkratka z Rossumovi univerzální roboti) je vědeckofantastické drama o třech dějstvích Karla Čapka z roku 1920.
Autor zde varuje před případnými negativními vlivy techniky na lidstvo. Je ovlivněn svým zájmem o techniku, ale také obavami o budoucnost lidstva (destrukce za 1. světové války). V této hře poprvé zaznělo slovo robot, které Čapkovi poradil bratr Josef (Karel Čapek původně uvažoval o slově „labor“). Přeloženo bylo toto dílo do více než třiceti jazyků.
Roboti v Čapkově hře nejsou roboty v moderním smyslu. Jsou to biologičtí tvorové stvoření ve stejném stylu jako Frankensteinovo monstrum, jak o něm píše Mary Shelley. Jsou biologickými entitami, jejichž části se montují dohromady jako automobily.
V jistém smyslu se podobají nejmodernější koncepci živých forem stvořených člověkem (jako jsou Replikanti ve filmu Blade Runner nebo Cyloni v nové verzi seriálu Battlestar Galactica). V Čapkově době ale neexistovala žádná koncepce genetického inženýrství. Jeho roboti jsou biologické stroje, jsou sestaveni jako protiklad k tomu, že by rostli nebo se narodili.
Média použitá na této stránce
Color silkscreen poster for Federal Theatre Project presentation of "R.U.R. (Rossum's Universal Robots)" by Karel Čapek (1890-1935). "Marionette Theatre presents RUR. Remo Bufano director."