Portál:Literatura/Kniha měsíce11
Busta Homéra uchovávaná v Britském muzeu |
Ilias (Ιλιάδα, ΙΛΙΑΣ; doslova „Ílijská“, ve smyslu „báseň o Íliu“) je starořecký hrdinský epos, jehož autorství je tradičně připisováno básníku Homérovi.
Je psaný časoměrným daktylským hexametrem, má 24 zpěvů a přes 15 tisíc veršů. Vznikl asi v polovině 8. století př. n. l. a zpracovává epizodu z okruhu pověstí o trojské válce. Epos Ilias časově předchází eposu Odysseia.
Odyssea je epická báseň psaná v daktylském hexametru, která navazuje na události vylíčené v eposu Illias. Odysseia vznikla po Illiadě a je tradičně připisovaná Homérovi, podle moderních výzkumů (především počítačové analýzy) se zdá, že je sice Illiadou silně ovlivněna, ale že byla napsána o 50 – 100 let později. Má asi 12 000 veršů.
Tento hrdinský epos obsahuje 24 zpěvů a je psán, stejně jako většina podobných řeckých děl daktylským hexametrem. Vliv tohoto díla na evropskou kulturu a na řeckou mytologii je značný, ale výrazně nižší než je tomu u Illias.
Média použitá na této stránce
Photograph taken of the bust of Homer in the British Museum, London.
Marble terminal bust of Homer. Roman copy of a lost Hellenistic original of the 2nd c. BC. From Baiae, Italy.
The so-called Hellenistic blind-type can be paralleled with figures of the Pergamon Altar, and the original of the type was perhaps created for the great library at Pergamon.