Portál:Lotyšsko


e

Lotyšsko (lotyšsky Latvija), oficiálním názvem Lotyšská republika (lotyšsky Latvijas republika) je země v severní Evropě, prostřední z trojice pobaltských zemí, od 1. května 2004 členská země EU a NATO. Na severu sousedí s Estonskem, na východě s Ruskem, na jihovýchodě s Běloruskem a na jihu s Litvou. Západní pobřeží Lotyšska omývá Baltské moře.

e

ZAJÍMAVOSTI

Lotyšská vlajka
Lotyšská vlajka

Víte, že…

…Lotyšsku nepatří v Baltském moři jediný ostrov?

…v druhém největším městě Lotyšska Daugavpilsu tvoří Lotyši pouze 17,8 % obyvatelstva?

lotyšský lat byl před nahrazením eurem jednou z nejsilnějších měn Evropy, silnější než britská libra?

lotyština je jedním z nejarchaičtějších indoevropských jazyků a přitom v mnoha ohledech podobná jazykům slovanským?
e

PŘÍRODA

Národní park Ķemeri
Národní park Ķemeri
Národní park Ķemeri (lotyšsky: Ķemeru nacionālais parks) je třetím největším národním parkem v Lotyšsku, založeným v roce 1997. Většina parku se nachází na území regionu Zemgale, malá část také v Livonsku v rajónech měst Jūrmala, Jelgava, Riga a Tukums. Národní park má rozlohu 38 165 ha, z toho 1 954 ha v Rižském zálivu.
e

KULTURA

Kokles [ˈkuɔklɛs] je starobylý hudební nástroj původem z pobaltských zemí. První písemné zmínky o hráčích na kokles pocházejí z 15. století. Od baltských národů převzaly kokles v různých podobách okolní ugrofinské (estonské kannele, finské kantele, livská kāndla) a slovanské národy (ruské гусли [guslʲi]).

Kokles patří mezi drnkací strunné nástroje. Při hraní bývá zpravidla položen na klíně nebo na stolku. Pravou rukou se rozechvívají struny, levá ruka nežádoucí struny tlumí. V minulosti existovalo u tohoto nástroje mnoho různých ladění, převážně diatonických. Nejnižší struna plní obvykle basovou funkci a zní tak po celou dobu.
e

LIDÉ

Krišjānis Barons (31. října 1835 Strutele8. března 1923 Riga), v Lotyšsku známý také jako Dainu tēvs (Otec lidových písní), byl lotyšský spisovatel, sběratel lidových písní a představitel hnutí Jaunlatvieši (Mladí Lotyši). Je jedinou významnou osobností vyobrazenou na lotyšských bankovkách (100 latů).
e

OBRÁZEK

Pobřeží Baltského moře
Latvijas Universitāte - Lotyšská univerzita
e

JAZYKY

Lotyština (lotyšsky latviešu valoda) je indoevropský jazyk patřící do baltské větve. Je jediným úředním jazykem Lotyšska, kde jej používá asi 1,5 milionu (60 %) obyvatelstva jako mateřský jazyk; v zahraničí (Irsko, Austrálie, USA, Švédsko, Spojené království, Německo, Brazílie, Rusko) žije rodilých mluvčích dalších 150 000.
e

KATEGORIE

Lotyšsko
Kategorie Lotyšska podle dělení
Aleje v Lotyšsku
Dějiny Lotyšska
Doprava v Lotyšsku
Ekonomika Lotyšska
Geografie Lotyšska
Internet v Lotyšsku
Lotyšská kultura
Lázně v Lotyšsku
Lettonistika
Lotyši
Organizace v Lotyšsku
Památky v Lotyšsku
Památné stromy v Lotyšsku
Pohřbení v Lotyšsku
Lotyšská politika
Lotyšské právo
Lotyšské seznamy
Skalní útvary v Lotyšsku
Lotyšská společnost
Sport v Lotyšsku
Státní symboly Lotyšska
Stavby v Lotyšsku
Turistika v Lotyšsku
Věda a technika v Lotyšsku
Veřejná prostranství v Lotyšsku
Lotyšské vojenství
Vyhlídky v Lotyšsku
Vzdělávání v Lotyšsku
Životní prostředí v Lotyšsku
e

HISTORIE

Lesní bratři (est. metsavennad, lit. miško broliai, lot. meža brāļi) byli estonští, litevští a lotyšští protikomunističtí partyzáni aktivní v průběhu a po skončení druhé světové války. Název Lesní bratři se poprvé objevil už během revolučních událostí v Rusku v roce 1905. Lesní bratři podnikali ozbrojené akce proti Rudé armádě v období sovětské okupace těchto tří nezávislých pobaltských republik v letech 1940-1941, poté v období po německé okupaci opět od roku 1944 až do roku 1953. S tím jak se v tomto období stalinistické represe zintenzivňovaly rostl počet členů těchto skupin, využívajících silně zalesněnou krajinu jako přírodní základnu k odporu proti okupantům.
e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Lotyšsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Jakýkoliv článek týkající se Lotyšska může u konce obsahovat šablonu {{Commonscat|Latvia}}.

Média použitá na této stránce

Coat of Arms of Latvia.svg
Coat of arms of Latvia.
Pastmarka kokle.jpg
A kokles stamp by Latvijas Pasts (Latvian Post).
Lotyšská univerzita.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY-SA 2.5
Hlavní budova Lotyšské univerzity