Portál:Slovensko

Slovensko (celým jménem Slovenská republika) je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě. Slovensko hraničí s Českem (252 km) a Rakouskem (91 km) na západě, s Maďarskem (677 km) na jihu, s Ukrajinou (97 km) na východě a s Polskem (444 km) na severu. Slovensko je členskou zemí Evropské unie.

Slovensko je sice Česku země blízká, avšak její dějiny se mnohdy neshodují s těmi českými. Na rozdíl od Česka bylo Slovensko po tisíc let pod útlakem Maďarska. Až ve 20. století se Slovensko opět spojilo se zeměmi koruny české a vzniklo Československo, které se rozpadlo roku 1993 a od té doby je Slovensko nezávislým evropským státem.


Článek měsíce:
e
Obrázek měsíce:
e
Milan Rastislav Štefánik

Generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik (21. července 1880 Košariská4. května 1919 Ivanka pri Dunaji) byl slovenský politik, generál francouzské armády a také astronom.

V letech 19141918 organizoval československé legie v Srbsku, Rumunsku, Rusku, Itálii. Byl členem Národní rady v Paříži a posléze československým ministrem války. Je spolu s Tomášem Garriguem Masarykem a Edvardem Benešem považován za zakladatele Československa. Zahynul při letecké katastrofě při návratu do vlasti.

Vojenský pilot
Začátek války Štefánika nepřekvapil, protože ho předvídal už několik roků. Ve válce viděl hlavně možnost osamostatnění Slováků, které hned od začátku spojoval i s Čechy. Vzhledem ke svému špatnému zdravotnímu stavu však nemohl hned odejít na frontu a dostal se na ni až začátkem roku 1915. Nastoupil do vojenské letecké školy v Chartres a 11. května získal diplom pilota a hodnost desátníka. V hodnosti podporučíka nastoupil na frontu, kde dělal průzkumné lety. I jako letec měl neustále na zřeteli osamostatnění Čechů a Slováků a pokoušel se o vytvoření česko-slovenské dobrovolnické jednotky. V srpnu 1915 mu bylo vzhledem k jeho bojovým úspěchům a průkopnické práci v oblasti vojenské meteorologie nabídnuto místo velitele meteorologické služby francouzské armády. Štefánik to však odmítl a místo toho opět požádal o přeložení do Srbska. Začátkem září 1915 ho poslali na srbskou frontu, kde toto své snažení ještě víc rozvíjel. Při evakuaci z letiště v Niši však s letadlem havaroval a na útěku ho opět přepadla žaludeční choroba. Život mu tehdy zachránili přátelé Raoul Labry a Michael Bourdon, kteří ho dopravili do Říma, do tamní Nemocnice královny matky. Tam Štefánik poznal paní Claire de Jouvenel, která mu horlivě pomáhala i v jeho boji za osamostatnění Slovenska.

Celý článek

Vrátna dolina
Vrátna dolina

Pohled na Tiesňavy, skalní útvar Mních v středu.


Zajímavosti:
e
Víte, že…
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny Váh
Přečerpávací vodní elektrárna Čierny Váh



Historie a společnost:
e
Věda a kultura:
e
Historie:
Politika:
Ekonomika:
Viz také kategorie Dějiny Slovenska, Ekonomika Slovenska a Slovenská politika
Věda:
Kultura:
Hudba:
Viz také kategorie Věda a technika na Slovensku a Slovenská kultura
Geografie:
e
Města:
e
Geomorfologie:
Chráněná území:
Vodstvo:
Viz také kategorii Geografie Slovenska
Územní členění:
Města:
Viz také kategorii Města na Slovensku


Informace:
e
Příbuzné portály:
e
Šablony:
e
Pomoci můžete například rozšiřováním článků označených jako {{Pahýl}}, přímo správou portálu nebo vybíráním nejlepších článků a obrázků s tematikou Slovenska.

Správci portálu jsou Jan Kovář BK a Mario7, na které se můžete obrátit s jakýmikoliv dotazy či připomínkami.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Slovensko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Média použitá na této stránce

Portál Slovensko.png
Autor: Honza Groh, Licence: CC BY 3.0
Fotografie Spišského hradu pro český portál Slovensko
Nuvola Slovakian flag.svg
Vlajka Slovenska.
Milan Rastislav Štefánik.jpg
Ph. Dr. Milan Rastislav Štefánik, generál, místopredsada Čs. Národní rady v Paríži a první ministr valky Čs. republiky.
Vrátna dolina 3 MF1.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licence: CC BY-SA 3.0
Vrátna dolina
PVE Čierny Váh 1.JPG
Autor: Achernar.sk, Licence: CC0
PVE Čierny Váh, horná aj dolná nádrž, fotografia z lietadla.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“