Portál:Star Trek/Článek/Připravované

Leden

Borgové

Borgové jsou společenství, vyskytující se ve sci-fi příbězích Star Treku. Jedná se o kolektivní inteligenci s myslí jedince podřízenou společné mysli kolektivu. V seriálu se poprvé objevili na jaře roku 1989 v epizodě „Kdo je Q“ seriálu Star Trek: Nová generace, od té doby se stali protivníky Federace, objevili se v jednom filmu a mnohých dalších epizodách. Používání pojmů Borg a Borgové v televizním dabingu se řídí pravidlem, že sami Borgové o sobě mluví v jednotném čísle a všichni ostatní používají termín Borgové (jako u ostatních ras).

Členové společenstva, označovaní jako drones (nepříliš přesný překlad: vojáci) jsou kyborgové, napůl organičtí zástupci různých ras, napůl stroje. Jejich tělesná teplota je patrně vyšší než lidí, jelikož prostředí na jejich lodích je udržováno na 39,1 °C. Borgové pocházejí z kvadrantu Delta. Své řady rozšiřují asimiliací jiných ras ve své členy, zpravidla proti jejich vůli. Asimilací se rozumí přizpůsobení a implantace biomechanických součástí, především nanosond, do těla humanoida. Borgové jsou největšími nepřáteli Spojené federace planet ve 24. století. Za jejich představitele lze považovat královnu.

Únor

Star Trek: Film (v anglickém originále Star Trek: The Motion Picture, zkratkou ST:TMP) je americký film režiséra Roberta Wise, první celovečerní snímek natočený studiem Paramount Pictures na motivy televizního sci-fi seriálu Star Trek z druhé poloviny 60. let 20. století. Do kin byl uveden roku 1979 a celosvětově vydělal 139 milionů dolarů. Po deseti letech od ukončení vysílání seriálu se zde představila původní posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod velením Jamese Kirka.

Děj filmu se odehrává v první polovině 70. let 23. století, jeho začátek je určen hvězdným datem 7410.2. Monitorovací stanice Hvězdné flotily Epsilon IX zjišťuje nepřátelskou sílu skrytou v obrovském energetickém oblaku, která míří vesmírem k Zemi. Na Zemi podstupuje hvězdná loď USS Enterprise (NCC-1701) kompletní, rok a půl trvající přestavbu a modernizaci a její dřívější kapitán James T. Kirk působí po povýšení na admirála na velitelství Hvězdné flotily v San Franciscu jako náčelník operačního oddělení. Kirk, který argumentuje svými zkušenostmi, převezme velení Enterprise, přičemž jejího velícího důstojníka, kapitána Willarda Deckera, dočasně degraduje na prvního důstojníka v hodnosti komandéra. K posádce se cestou k vetřelci přidá i komandér Spock, jenž převezme místo vědeckého důstojníka.

Březen

USS Enterprise s registračním číslem NCC-1701-D (běžně označovaná jako Enterprise-D) je fiktivní hvězdná loď účinkující v příbězích ze světa Star Treku. Je to pátá loď tohoto jména ve Hvězdné flotile, již od svého zařazení do služby byla vlajkovou lodí Spojené federace planet. Příběhy Enterprise-D byly natočeny jako seriál Star Trek: Nová generace, jednorázově se objevila v epizodách „Poslání“ seriálu Star Trek: Stanice Deep Space Nine a „Toto jsou cesty…“ seriálu Star Trek: Enterprise; velkou roli tato loď hrála ve filmu Star Trek: Generace.

Jedná se o loď třídy Galaxy určenou pro dlouholeté mise, takže se na palubě nacházeli i rodinní příslušníci posádky. Enterprise-D byla vypuštěna roku 2363 a zničena v roce 2371 po klingonském útoku u planety Veridian III.

Duben

Gulliverovi chráněnci je román americké spisovatelky Keith Shareeové ze světa Star Treku. Svými postavami i dějem náleží k televiznímu seriálu Star Trek: Nová generace. Originál knihy, z něhož byl pořízen český překlad, má anglický název Star Trek The Next Generation Gulliver's Fugitives a pochází z roku 1990.

V příběhu je kosmická loď Enterprise-D cestující vesmírem ve 24. století. Na její palubě žije tisíc lidí. Kapitánem lodi je Jean-Luc Picard, pomáhají mu na velitelském můstku první důstojník William Riker, android Dat, lodní poradkyně Deanna Troi, slepý poručík šéfinženýr Geordi La Forge a klingonský šéf bezpečnosti Worf. Děj se odehrává převážně na planetě Výspa (Ramport), osídlenou kdysi lidmi ze Země. Enterprise se sem dostává při pátrání po ztracené kosmické lodi Huxley. Na planetě se moci chopila Myšlenková policie, která za pomoci vyspělé techniky likviduje v společnosti veškeré myšlenky spojené s představivostí, fantasií, obyvatelům vymývá mozky a nahrává jim pouze povolený rozsah myšlenek a znalostí.

Květen

Jean-Luc Picard je kapitán hvězdné lodi USS Enterprise (NCC-1701-D) v televizním seriálu Star Trek: Nová generace i navazujících celovečerních filmech a knihách. Tvůrce Star Treku, Gene Roddenberry, dal jméno postavě kapitána podle švýcarských vědců 20. století, bratrů Augusta a Jeana Picardových. Seriálový představitel kapitána Jeana-Luca Picarda, Patrick Stewart, měl původně hrát roli androida Data.

Jean-Luc se narodil Mauriceovi a Yvette Picardovým v La Barre ve Francii 13. července 2305. Již odmalička snil o přijetí do Hvězdné flotily. Po přijetí na Akademii Flotily se začal zajímat o archeologii, která se stala jeho zálibou po zbytek života. Šlo však o mladého, temperamentního a především ctižádostivého kadeta Akademie a tak krátce po absolvování se zapletl do šarvátky s Nausikánci, při které byl zasažen dýkou do srdce. Následkem toho mu bylo implantováno srdce umělé. Picard byl roku 2363 přidělen na loď USS Stargazer jako první důstojník a posléze se stal kapitánem. Později byl převelen, opět jako kapitán, na vlajkovou loď FederaceEnterprise-D, kde po jeho boku slouží jako první důstojník William Riker a android Dat jako druhý důstojník. Spolu s dalšími členy posádky se vydávají na vědecké mise za účelem poznávat neobjevený vesmír.

Červen

Star Trek (pro rozlišení běžně označovaný jako Star Trek: The Original Series, zkratkou ST:TOS, česky často toska) je první televizní seriál ze světa Star Trek. Byl natočen ve studiích Desilu Productions a vysílán v letech 19661969 televizí NBC, vzniklo celkem 80 dílů ve třech řadách. Dvě epizody získaly prestižní ocenění Hugo. Tvůrcem seriálu je televizní scenárista Gene Roddenberry, válečný veterán, který se účastnil bojů v Pacifiku a který od mládí rád snil o cestování vesmírem a o možnostech čekajících ve vzdálených galaxiích.

Pilotní díl s názvem „Klec“ se začal natáčet koncem roku 1964. V únoru 1965 byl předložen vedení NBC, kde ho zhlédli a zavrhli; zdál se jim příliš intelektuální a navíc se nelíbil satansky vypadající Spock. První epizoda byla na obrazovkách uvedena ve čtvrtek 8. září 1966 v půl deváté večer. Nešlo však o pilotní díl, ale o epizodu „Past na muže“. Seriál zpočátku nebyl příliš úspěšný a po každé odvysílané sezóně televizní společnost chtěla další natáčení ukončit. Opravdu poslední byla nakonec třetí řada. Později se však ukázalo, že si Star Trek našel mnoho fanoušků, a původně vlažně přijatý seriál se stal východiskem dalších pěti seriálů a 11 celovečerních filmů.

Červenec

Chakotay je postava ze seriálu Star Trek: Vesmírná loď Voyager. Působil nejprve jako makistský velitel, a poté jako první důstojník na lodi Federace USS Voyager. Roli Chakotaye ztvárnil herec Robert Beltran.

Chakotay se narodil v roce 2329. Vyrůstal po boku svého otce Kolopaka, jenž studoval nejmenovaný americký domorodý kmen. Snil však o kariéře v Hvězdné flotile, což se mu nakonec podařilo, s podporou kapitána Hikaru Sulua. Akademii Hvězdné flotily Chakotay navštěvoval mezi lety 2344 a 2348. Volný čas zde trávil provozováním boxu. Během své služby u Hvězdné flotily Chakotay pracoval jako taktický instruktor Flotily s hodností nadporučíka.

V roce 2370 byla Chakotayova domovská planeta, nacházející se v demilitarizované zóně, postoupena Cardassianům v rámci smlouvy mezi Federací a Cardassijskou unií.

Srpen

Star Trek je sci-fi film z roku 2009, režírovaný J. J. Abramsem a natočený společností Paramount Pictures. Jedná se o jedenáctý film z prostředí Star Treku; jeho příběh se však chronologicky do doby prvního, dnes již klasického seriálu z let 1966–1969, s prostým označením Star Trek. Film vypráví příběh Jamese T. Kirka (Chris Pine) a Spocka (Zachary Quinto) v době, kdy studovali na Akademii Hvězdné flotily, a poté na palubě lodi USS Enterprise bojovali proti Romulanovi jménem Nero, který hrozil zničením Spojené federace planet. Příběh o cestování časem vytváří novou alternativní realitu, čímž se tvůrci mohli vyhnout souvislostem, které byly v průběhu existence celého předchozího díla Star Treku ustanoveny.

Září

Ve Star Treku se kromě vesmírných lodí a stanic velká část děje odehrává také na fiktivních exoplanetách. Na rozdíl od jiných science fiction, standardní pohony hvězdných lodí ve světě Star Treku dovolují cestovat lidem jen omezeně, v rámci naší galaxie (warp pohon). Existují však i další druhy pohonu, které dovolují cestovat v rámci naší galaxie mnohem rychleji a ve větším měřítku (transwarp pohon).

Mléčná dráha je ve Star Treku dělena na čtyři stejné kvadranty; alfa, beta, gama a delta. Majoritní postavení v kvadrantu alfa má Spojená federace planet, a její centrum, Země.

Říjen

Warp pohon, nebo také warpový pohon (anglicky: warp drive), je technologie vesmírných lodí v univerzu Star Trek. Byl vyvinut pro cestování nadsvětelnou rychlostí vyšší než hyper rychlost a kromě jiného i díky vyšší bezpečnosti než je tomu právě u hyperpohonu. Hlavní rozdíl je, že hyperpohon využívá hyperprostor, který leží ve vyšší energetické hladině časoprostorového kontinua než je tomu u normálního prostoru. U hyperpohonu je zapotřebí vysoké množství energie na štíty, které udržují během hyperprostorového skoku stabilní strukturální integritu celé lodě. Oproti tomu warp používá subprostorový transport, stejně jako transwarp pohon a kde integrita lodi je držena už samotným gravimetrickým polem.

Primární složkou metody warpového pohonu ve Star Treku je gravimetrické pole tunelového přesunu, běžněji nazývanou jako warpové jádro. Reaktor čerpá energii uvolněnou anihilací hmoty a antihmoty (resp. anihilací C a H neutrin a antineutrin), která poskytuje potřebné množství energie pro napájení warpového pohonu. Warpová jádra slouží kromě jiného i jako elektrárny (energetické zdroje) pro další primární lodní systémy vesmírných lodí.

Listopad

Star Trek II: Khanův hněv (v anglickém originále Star Trek II: The Wrath of Khan) je americký sci-fi film od studia Paramount Pictures a režiséra Nicholase Meyera, druhý na motivy prostředí Star Treku. Do kin byl uveden roku 1982 a celosvětově vydělal 97 milionů dolarů. Scénář volně navazuje na epizodu „Vesmírné sémě“ (1967) původního seriálu Star Trek.

Samotné natáčení proběhlo mezi 9. listopadem 1981 a 29. lednem 1982. Lodě byly filmovány na modrém pozadí, pouštní povrch planety Ceti Alpha V byl vytvořen postavením scény přibližně 7,6 m nad zemí. Podlahu zde tvořily dřevěné desky, přes které byl nasypán obarvený písek. Spockova smrt byla natočena během tří dnů, během nichž nebyli do studia vpuštěni žádní návštěvníci. Testovací publikum nereagovalo dobře na Spockovu smrt a temné ukončení celého filmu, proto producent Harve Bennett nechal doplnit záběry na Spockovu rakev v džungli na nově vzniklé planetě (natočeno v zarostlém rohu sanfranciského Golden Gate Parku s doplněným dýmem) a Nimoyův závěrečný monolog. Sám Leonard Nimoy neměl o této závěrečné scéně ani tušení, dokud neviděl celý snímek.

Prosinec

Star Trek (v angličtině doslova „Hvězdné putování“, ale nepřekládá se) je jeden z nejpopulárnějších a nejúspěšnějších televizních sci-fi seriálů, na který navazují také filmy, knihy a počítačové hry. Prostředí Star Treku vytvořil scenárista a producent Gene Roddenberry.

První startrekovský seriál, označovaný nyní pro rozlišení jako The Original Series (doslovně Původní série) vznikl roku 1966 a čítal 3 sezóny. Představil divákům kapitána Jamese Kirka s jeho posádkou, kterak prozkoumávají vesmír na palubě hvězdné lodi USS Enterprise. Jejich příběhy pokračovaly v animovaném seriálu a šesti celovečerních filmech. Dále byly postupně natočeny další tři hrané seriály, Star Trek: Nová generace, Star Trek: Stanice Deep Space Nine a Star Trek: Vesmírná loď Voyager, které byly zasazeny do období přibližně 100 let po událostech z původního seriálu. Z Nové generace vycházejí i další čtyři celovečerní filmy. Poslední seriál s názvem Star Trek: Enterprise má naopak děj situovaný do období 100 let před prvním seriálem. Nejnovější „restart“ univerza, jedenáctý film nazvaný prostě Star Trek, vytváří alternativní časovou linii s posádkou kapitána Kirka.

Star Trek se stal pojmem, který získal mnoho ocenění, jmenovitě 31 cen Emmy, několik cen BAFTA, ale především dal vzniknout široké základně fanoušků, označované jako trekkies, mezi které se počítá např. Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldbergová.

Média použitá na této stránce

Borg dockingstation.jpg
Autor: Marcin Wichary, Licence: CC BY 2.0
star trek borg docking station