Portál:Tibet

e

Vítejte na portálu Tibet


Státní znak Tibetu
Znak Tibetu
Vlajka Tibetu
Vlajka Tibetu

Tibet je historická oblast ve střední Asii. Díky vysoké nadmořské výšce, která dosahuje v průměru 4 900 metrů nad mořem, se Tibetu často říká „střecha světa“. Z velké části se rozkládá na Tibetské náhorní plošině, jeho tradičním etnikem jsou Tibeťané hovořící tibetským jazykem. Před vojenskou intervencí Čínskou lidovou republikou v roce 1959 byl Tibet několik desetiletí, mezi 1. březnem 1913 a 23. květnem 1951, fakticky nezávislým státem. Historický Tibet se skládal ze tří provincií – Amdo, Kham a Ü-Cang (která sama se skládá z regionů Ngari, Ü a Cang, je však někdy uváděna dohromady, jako jedna provincie Ü-Cang) a měl rozlohu okolo 2,5 milionů km². Tibetská kulturní oblast zasahuje i do Bhútánu a do severní Indie – zejména Ladaku, Sikkimu a severní část Arunáčalpradéše. …celý článek

Historie · demografie · geografie · kultura · politika · náboženství

Král Guši
Khan
Tibetský
trh
Požadované
území
Tibetské
umění
Samjanský
klášter
e

Vybraný článek

Klášter Sakja
Když v roce 1251 Künga Gjalchän zemřel, nedlouho po něm zemřel i Godan a novým mongolským chánem se stal Chubilaj (Kublaj-chán). Ten si opět vyžádal duchovního učitele z Tibetu. Vybral si Phagpu, vzdělaného muže mladého věku a opět představitel školy sakja. Phagpa se s Chubilajem dohodl, že jakmile se na chánově dvoře bude rozhodovat o záležitostech Tibetu, bude si žádáno Phagpovo stanovisko. Chubilaj Phagpu dokonce ustanovil světským i duchovním vládcem nejdříve centrálního Tibetu, později i Amda, Ü-Cangu a Khamu. Tím se jen upevnilo výsadní mocenské postavení školy sakjapa. Díky Phagpově přímém spojení se školou sakja se Chubilaj snažil potlačit další školy tibetského buddhismu a škola sakja postupně získala významné mocenské postavení. Hromadění bohatství a moci do rukou sakjapovců však velmi poškodilo dobrou pověst školy a později přivodilo i její pád. …celý článek …archiv článků
e

Vybraný obrázek

e

Lhasa

Palác Potála ve Lhase
Lhasa je tradiční hlavní město Tibetu, v současné době je hlavním městem Tibetské autonomní oblasti Čínské lidové republiky.


Ve Lhase se nachází palác Potála a Norbulingka, které tvoří součást kulturních památek světového dědictví. Podle sčítání lidu z roku 2004 zde žije okolo 257 400 lidí. Lhasa byla po mnoho staletí „zakázané město“ a její brány byly uzavřeny všem lidem ze Západu. V 19. století se do Lhasy marně snažil dostat např. Sven Hedin a Nikolaj Prževalskij. Naopak s úspěchem se na území města dostali Alexandra David-Néelová a Heinrich Harrer. Na počátku 20. století Lhasu načas obsadil britský expediční sbor vedený Francisem Younghusbandem v rámci Younghusbandovy expedice.

Lhasa je tradičním centrem tibetského buddhismu a do roku 1959 byla sídlem dalajlámů. Téměř polovina obyvatelstva Lhasy byli mniši. Obyvatelstvo Lhasy bylo v roce 1951 odhadováno na 25 000 a dalších 15 000 mnichů v žilo klášterech. Dnes má město okolo 250 tisíc obyvatel; velká část z nich jsou číňané, chanové nebo chuejové. …celý článek

e

Příbuzné zdroje

Kvalitní článek
Dějiny Tibetu
e

Osobnost

e

Zajímavosti

Víte, že…

…11.-13. prosince 2023 se v pražském kině Světozor koná 15. ročník tibetských filmů a filmů o Tibetu?

Tibeťané používají k oslovení dalajlámy výrazy: jižin norbu, gjälwa rinpočhe, kundün, gongsa čhenpo nebo kjabgön ?

…území Tibetu je v současné době kontrolováno vládou Čínské lidové republiky, což Ústřední tibetská správa považuje za nelegitimní vojenskou okupaci?

…v Tibetském národním povstání v roce 1959 se spojili buddhističtí mniši s podporovateli antikomunistické Tibetské pokrokové strany, kteří podporovali sjednocení Tibetu s Čínskou republikou?

Atíša je považován za jednu z klíčových postav tibetského buddhismu a zakladatele kadampy?

rakouský horolezec a cestovatel Heinrich Harrer napsal v roce 1953 úspěšnou knihu Sedm let v Tibetu, která byla předlohou pro stejnojmenný film?

…státním režimem v Tibetu byla do roku 1951 buddhistická teokratická volitelná absolutní monarchie?

e

Přehledy

e

Kategorie

Tibet
Čching-chaj
Dějiny Tibetu
Ekonomika Tibetu
Geografie Tibetu
Tibetská kultura
Náboženství v Tibetu
Narození v Tibetu
S’-čchuan
Stavby v Tibetu
Symboly Tibetu
Tibeťané
Tibetologie
Tibetská autonomní oblast
Tibetské buddhistické termíny
Tibetské hudební nástroje
Tibetština
Úmrtí v Tibetu
e

Informace

  • Příbuzné portály: Čína, Indie, Buddhismus, Politika
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Tibet}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.


Média použitá na této stránce

Potala.jpg
(c) I, Ondřej Žváček, CC BY 2.5
Pohled na palác Potála z úpatí Čagpori (Lhasa, Tibetská autonomní oblast, Čínská lidová republika).
Seattle - TibetFest 12.jpg
Autor: Joe Mabel, Licence: CC BY-SA 3.0
Tibetan crafts for sale, Center House, Seattle Center, Seattle, Washington during TibetFest (part of the Festál series of festivals at Seattle Center).
This picture was cropped and sharpened.
Tibet-claims.jpg
Autor: University of Texas Libraries , Licence: CC BY-SA 3.0
A map showing various claims of the extant of Tibet.
IMG 1884 Shigatse Tashilhunpo.jpg
(c) I, Luca Galuzzi, CC BY-SA 2.5
Monastero Tashilhunpo, Shigatse, Tibet
A grand view of Samye.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 2.0
Emblem of Tibet.svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Emblem of Tibet, used by the Tibetan Government in Exile.
  • The Emblem depicts a moon and sun over the Himalayas, two Tibetan snow lions supporting the eight fold Dharmacakra and the red and pink ribbon below reads: "bod gzhung dga' ldan pho brang phyogs les rnam rgyal" or "Tibetan Government, Gaden Palace, victorious in all directions".
Sakya Monastery, Sakya, Tibet.jpg
Sakya Monastery, Sakya, Tibet
MandalaSable2008-01.JPG
Premier jour de la réalisation d'un mandala de sable "Pour la paix dans le monde", par trois lamas du temple des Mille Bouddhas, à la Tour de la Liberté de Saint-Dié-des-Vosges, les 11, 12 et 13 avril 2008