Portál:Včelařství


e

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Předmětem je chov včely medonosné. Výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička a včelí jed. Významným výstupem včelařské činnosti je též opylení rostlin. Včelaření se v Česku věnují z velké části malovčelaři ze záliby. Včelařství je však také profesionálním oborem realizovaným na včelích farmách.

e

Zajímavosti

Rojení včel
Včelí roj

V období časného léta se včelaři snaží zejména včelám podávat neustále čistou vodu, kterou potřebují jak při zpracovávání pylu a nektaru, tak i k vytváření optimálních klimatických podmínek uvnitř úlu. Dále také musí zabezpečit včelám dostatek prostoru pro jejich rozvoj, což činí zvětšováním úlu přidáváním tzv. nástavků, do kterých včely ukládají medné zásoby (medníky), ale i těch, v kterých se včely líhnou (plodiště). Tyto i další činnosti ve své podstatě, a ve správném načasování, vedou k omezení rojení, tedy dělení včelstev.

Načasování je přitom velice důležité, protože rozvoj včelstva je velice dynamický a v průběhu 14 dní může včelstvo zesílit natolik, že se prostě do úlu již nevejde. Matka pak omezí distribuci mateří látky, vznikne rojová nálada, dělnice připraví zvláštní buňky – matečníky (postýlky pro matky), stávající matka je zaklade a jakmile se první z nich narodí, stará matka s několika desítkami trubců a s několika tisíci včel-dělnic vylétne z úlu a usadí se na nějakém stromě, jak tomu většinou bývá.

Kuriozitami pak bývají roje usazené v komínech nebo na zemi v trávě či dokonce přímo v jiných, prázdných úlech. Pravidlem naopak bývá, že jakoby podle Murphyho zákonů se udělá v časném létě týden ošklivého počasí (kdy včelař nemůže do úlu vstoupit), v kterém dojde k přeplnění úlu a posléze při náznaku hezkého počasí k vyrojení. Nezazlívejte tedy včelařům, když vám na zahradu přiletí roj. Ba naopak je na to upozorněte a umožněte jim ke včelám přístup. Připraveni také buďte na to, že při sběru roje bude včelař nucen odstranit několik větviček s narašenými 3–4 jablky, ale díky včeličkám tam přece zůstanou desítky dalších.
e

Článek

Galleria.mellonella.mounted

Zavíječ voskový (Galleria mellonella Linaeus, 1758) je drobný motýl z rodu zavíječovitých. Jde o běžného škůdce ve včelařských provozech. Svým vývojem je vázán na prostředí včelího úlu. Enzymatická výbava jeho trávicí soustavy umožňuje trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Úryvek z článku Zavíječ voskový.
e

Obrázek

Včelí dílo s vajíčky a dospívajícími larvami
e

Fotogalerie

e

Téma měsíce

Cueva arana

Sběr medu zobrazují jeskynní malby ve Španělsku z konce starší doby kamenné. Nejznámější je skalní kresba objevená v Pavoučí jeskyni (Cueva de la Araña) v Bicorp u Valencie stará 12 tisíc let. V zemích Blízkého východu je doložen chov včel v hliněných džbánech už v období 5.000 let př. n. l. a takto se tam včely chovají dodnes.

Úryvek z článku Včelařství.
e

Nové

e

Články

e

Informace

Uvítáme když se i vy připojíte k tvorbě.

Stačí klepnout na tlačítko e.

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Včelařství}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
e

Související portály


Média použitá na této stránce

Apis mellifera flying.jpg
Autor: Muhammad Mahdi Karim, Licence: GFDL 1.2
12mm long Apis mellifera, Apis mellifera flying back to its hive carrying pollen in a pollen basket. Pictured in Dar es Salaam, Tanzania on a private facility.
Apis mellifera 2008.JPG
Autor: Reaperman, Licence: CC BY-SA 3.0
Včela medonosná (Apis mellifera).
Apis mellifera carnica worker honeycomb 2.jpg
Autor: Makro Freak bar.jpg Richard Bartz, Munich Makro Freak & Beemaster Hubert Seibring, Munich which gave me advice and a protection suite ;) My dog cashed 6 bee-sticks on the nose, i cashed 4., Licence: CC BY-SA 2.5
Description: The Carniolan honey bee (Apis mellifera carnica) is a subspecies of Western honey bee. It originates from Slovenia, but can now be found also in Austria, part of Hungary, Romania, Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Serbia.
Bee swarm on fallen tree02.jpg
Autor:


fir0002
flagstaffotos [at] gmail.com
Canon 20D + Sigma 150mm f/2.8
Sigma 150 macro.jpg
Sigma 150 macro02.jpg
Sigma 150 macro03.jpg
, Licence: GFDL 1.2
A large bee swarm on a fallen tree
Cueva arana.svg
Autor: Achillea, Licence: GPL
Mesolithic rock painting of a honey hunter harvesting honey and wax from a bees nest in a tree. At Cuevas de la Araña en Bicorp. (Dating around 8000 to 6000 BC)
Bienenwabe mit Eiern und Brut 5.jpg
Autor: Waugsberg (diskuse · příspěvky), Licence: CC BY-SA 3.0
Honeycomb of honey bees with eggs and larvae. The walls of the cells have been removed. The larvae (drones) are about 3 or 4 days old.
Apinae Bombus pascuorum.jpg
Autor: Richard Bartz, Munich Makro Freak, Licence: CC BY-SA 2.5
Čmeláci jsou létající hmyz (rod čmelák - Bombus, čeleď včelovití - Apidae). Podobně jako jejich příbuzné včely se živí nektarem a sbírají pyl pro výživu mladých jedinců. Tato stvoření jsou užitečná pro člověka i pro říši rostlin. Jsou větší a více chlupatí než jiné druhy čeledi včelovitých. Na obrázku vidíte čmeláka polního (Bombus pascuorum).
Cerana.jpg
Autor: Charles Lam, Licence: CC BY-SA 2.0
Apis cerana on flower
Bee in flower.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Gaint Honey Bee (Apis dorsata) on Tribulus terrestris W IMG 1020.jpg
Autor: J.M.Garg, Licence: CC BY 3.0
Gaint Honey Bee Apis dorsata on Tribulus terrestris- Puncture Vine, Caltrop, Yellow Vine, Goathead, Gokharu गोखरू (Hindi), Gokhru (Urdu), Gokhru kanta (Bengali), Cinnpalleru (Telugu), பல்லேரு முள்ளு palleru-mullu (Tamil), Nerinnii (Malayalam)- in Hyderabad, India.