Porta Balkanica

Porta Balkanica
Datum založeníprosinec 2009
Jazykčeština, slovenština, angličtina
Periodicitaodborný časopis, půlročník
FormátB5 (od roku 2011)
Země původuČeskoČesko Česko
Sídlo redakceArna Nováka 1
Brno 602 00
Klíčové osoby
MajitelPorta Balkanica, o. s.
VydavatelPorta Balkanica
Odkazy
ISSN1804-2449
WebOficiální stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Časopis Porta Balkanica s podtitulem Časopis věnovaný zemím Balkánu a jihovýchodní Evropy je jediný[zdroj?!] balkanistický časopis v České republice a na Slovensku.

Zaměření

Porta Balkanica se věnuje dvanácti zemím: Slovinsku, Chorvatsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Černé Hoře, Kosovu, Albánii, Severní Makedonii, Řecku, Bulharsku, Rumunsku a Turecku. Přináší odborné články v celém spektru humanitních věd (filologie, historie, politologie, etnologie, literární věda, lingvistika, religionistika, sociologie, hudební a filmová věda), z jejichž poznatků těží balkanistika jako interdisciplinární věda. Stejně tak je ale v časopisu vyhrazen i jistý prostor pro reportáže, překlady beletrie, recenze, eseje a také přehled nově vydaných publikací a souhrn dění na Balkáně za uplynulé období.

Historie

Vydavatelem časopisu Porta Balkanica je stejnojmenné občanské sdružení se sídlem v Brně. Iniciativa založení časopisu vzešla z prostředí studentů, absolventů a některých pedagogů balkanistiky a jihoslovanských filologií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. První číslo časopisu vyšlo v prosinci 2009, od roku 2011 procházejí všechny původní vědecké články nezávislým recenzním řízením.

Cíle

Porta Balkanica si klade za cíl přispět k racionálnímu a kritickému myšlení o Balkánu a jihovýchodní Evropě. Směřuje k hledání vzájemných vztahů mezi jednotlivými národy a především o dialog odborníků, kteří se jimi zabývají. V roce 2014 byl časopis zařazen na Seznam recenzovaných neimpaktovaných periodik v ČR.[zdroj?!]

Složení mezinárodní redakční rady

Předsedou mezinárodní redakční rady časopisu Porta Balkanica je od roku 2010 český balkanista doc. PhDr. Václav Štěpánek, Ph.D. (Masarykova univerzita, Brno). Dalšími členy rady jsou Ao. Univ.-Prof. Dr. Gero Fischer (Institut für Slawistik, Universität Wien – Rakousko), PhDr. Ján Jankovič, CSc. (Ústav svetovej literatúry Slovenskej akadémie vied, Bratislava – Slovensko), dr. Lindita Rugova (Fakulteti i Filologjisë, Universiteti i Prishtinës, Prishtina – Kosovo), prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (Ústav českých dějin, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Praha – ČR) a dr. Slobodan Selinić (Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd – Srbsko).

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“