Portmoneum

Portmoneum - Museum Josefa Váchala
Portmoneum
Portmoneum
Účel stavby

muzeum

Základní informace
Slohsymbolismus, expresionismus[p 1]
ArchitektJosef Váchal[p 1]
Výstavba1920–1924[p 1]
StavebníkJosef Portman
Další majiteléNárodní galerie v Praze
Ladislav Horáček
Současný majitelPardubický kraj
Poloha
AdresaT. Novákové 75, Litomyšl, ČeskoČesko Česko
UliceT. Novákové
Souřadnice
Portmoneum
Další informace
Rejstříkové číslo památky32901/6-4374 (PkMISSezObrWD)
Webwww.portmoneum.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portmoneum je dům v Litomyšli, v němž sídlí Museum Josefa Váchala. O vybudování muzea a záchranu Váchalových nástěnných maleb v domě se zasloužilo nakladatelství Paseka.

Historie

Původně šlo o dům úředníka a místního sběratele umění Josefa Portmana, který byl přítelem grafika a spisovatele Josefa Váchala. Roku 1920 si jej pozval do Litomyšle, aby mu dům vyzdobil. Ten rád vyhověl a postupně až do roku 1924 jej vymaloval svým osobitým stylem. Jeho nástěnné malby mají poměrně složitou strukturu, která odráží Váchalovo vidění světa. Dům sám pak ve svém Krvavém románu srovnal s pražským Rudolfinem a nazval jej Portmoneum, sídlo hraběte Portmona.[1]

Váchalo dílo ale postupem času chátralo, zvláště se na stavu domu podepsal požár v 70. letech,[2] a až roku 1990 se jej rozhodl zachránit Ladislav Horáček, majitel nově založeného nakladatelství Paseka. Z výtěžku dobře se prodávajícího Tarzana nakladatelství Portmanův dům koupilo od Národní galerie a angažovalo pražské restaurátory Jiřího Látala, Jaroslava Horálka a Jana Turského, technologa Ladislava Kryla a architekta Mikuláše Hulce. Těm se podařilo s využitím techniky transferu olejomalby zachránit, zároveň byl rekonstruován celý dům.[1] V důsledku této realizace byla v Litomyšli založena Škola restaurování a konzervačních technik, zárodek pozdější Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. 23. června 1993 se dům zpřístupnil veřejnosti a bylo v něm zřízeno Museum Josefa Váchala, které provozovalo nakladatelství Paseka.[3] Portmoneum je chráněno jako nemovitá kulturní památka.[4]

Po smrti Ladislava Horáčka prodali dědicové památku v roce 2016 Pardubickému kraji. Památka je ve správě Regionálního muzea v Litomyšli.[5]

Odkazy

Poznámky

  1. a b c Týká se vnitřní výzdoby, nikoliv vlastní stavby.

Reference

  1. a b Portmoneum – Museum Josefa Váchala [online]. Nakladatelství Paseka [cit. 2015-07-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-20. 
  2. Portmoneum – Museum Josefa Váchala [online]. Město Litomyšl [cit. 2015-07-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-24. 
  3. Váchalovo Portmoneum si připomíná dvacet let od svého založení. Lidovky.cz [online]. 2013-03-26 [cit. 2015-07-21]. Dostupné online. 
  4. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-07-21]. Identifikátor záznamu 144509 : městský dům - Portmoneum. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  5. Kraj převzal litomyšlské Portmoneum [online]. Pardubický kraj, 2016-11-02 [cit. 2016-11-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Litomyšl - Portmoneum 2.JPG
Autor: Michal Louč, Licence: CC BY 3.0
Litomyšl, Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala