Portál:Izrael



Portál Izrael Izraelská vlajka

פורטל ישראל‎ – بوابة إسرائيل
Zahrady Bahá'í v HaifěGalilejské jezeroZeď nářků v Jeruzalémě
Tento článek patří mezi nejlepší v české Wikipedii.
Tento článek patří mezi nejlepší v české Wikipedii.

Státní znak
Izraelská vlajka
Izraelská vlajka
Izraelská hymna Izraelská hymna

Pozice Izraele ve světě

Izrael (hebrejsky: יִשְרָאֵל, Jisra'el; arabsky: إسرائيل, Isrá'íl), oficiálně Stát Izrael (hebrejsky: מְדִינַת יִשְרָאֵל, zvuk Medinat Jisra'el; arabsky: دولة ,إسرائيل Daulat Isra'íl), je stát na Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie, kde leží při východním pobřeží Středozemního moře. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. K Izraeli přiléhá i Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy, tj. území částečně spravovaná Palestinskou autonomií – tato území jsou Izraelem okupována od šestidenní války v roce 1967. Izrael je se svou populací 7 337 500 obyvatel, z níž většinu (76 %) tvoří Židé, jediným židovským státem na světě. Je rovněž domovem izraelských Arabů, křesťanů, Drúzů a Samaritánů, stejně jako jiných náboženských a etnických menšin.

Moderní stát Izrael se odvolává na biblickou myšlenku Země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let. Po první světové válce ustanovila Společnost národů Britský mandát Palestina s cílem vytvořit „domovinu pro židovský lid“. V roce 1947 Organizace spojených národů schválila rozdělení Mandátu Palestina na dva státy – židovský a arabský. Přestože Liga arabských států tento plán odmítla, Izrael na jeho základě vyhlásil 14. května 1948 nezávislost a v následující vítězné válce o nezávislost rozšířil své hranice nad rámec plánu OSN na rozdělení Palestiny. Od té doby trvá mezi Izraelem a sousedícími arabskými zeměmi konflikt, který vyústil v několik válek a desetiletí násilí, trvající dodnes. Se dvěma sousedícími zeměmi (Egypt a Jordánsko) však Izrael už mírové smlouvy podepsal a nyní usiluje o dosažení dohod s Palestinci. (více...)

e

Kvalitní články

Ikona Nejlepšího článku Nejlepší články (7):

Ikona Dobrého článku Dobré články (28):

Ikona článku týdne Články týdne (13):

e

Měsíc únor v historii

e

Témata

e

Kategorie
Izrael
Dějiny Izraele
Doprava v Izraeli
Ekonomika Izraele
Geografie Izraele
Izraelci
Izraelská univerzitní města
Izraelské seznamy
Izraelská kultura
Izraelská politika
Izraelské právo
Izraelská společnost
Spolky v Izraeli
Sport v Izraeli
Státní symboly Izraele
Stavby v Izraeli
Turistika v Izraeli
Věda a technologie v Izraeli
Veřejná správa v Izraeli
Izraelské vojenství
Vzdělávání v Izraeli
Zahrady v Izraeli
Zdravotnictví v Izraeli
Životní prostředí v Izraeli

e

Pomozte

Je stále mnoho článků, které nám chybí, či které je třeba vylepšit. Možná sami o nějakém takovém víte. Neváhejte jej proto připsat do níže uvedeného seznamu.

Chybějící články
  • osoby: Dov Gruner (en), Avraham Biran (en), Jizhar Šaj, Asaf Zamir, Ja'akov Avitan, Deni Avdija
  • události: Biltmorská konference (en), Cherbourgský projekt (en), Bitva o Muniční vrch (en), Konference v Annapolis (en), Rogersův plán (en), Fajsal-Weizmannova dohoda (en)
  • města a místa: Údolí slz (en), Bílá mešita (Ramla) (en)
  • ostatní: Zim Integrated Shipping Services (en), INS Dakar (en), Forenzní institut Abú Kabír (en), Gešer (politická strana) (en), IDF Caterpillar D9 (en), Seznam členů dvacátého čtvrtého Knesetu (en)
Články k rozšíření a zkvalitnění

e

Informace
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Izrael}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Můžete se zapojit do WikiProjektu Izrael.
  • Chybí vám nějaký článek? Uveďte ho v diskusi nebo seznamu úkolů WikiProjektu; pokusíme se požadovaný článek zpracovat.

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Georgia (Pantone).svg
Georgian flag in Pantone MS.
Flag of Iran.svg
Flag of Iran. The tricolor flag was introduced in 1906, but after the Islamic Revolution of 1979 the Arabic words 'Allahu akbar' ('God is great'), written in the Kufic script of the Qur'an and repeated 22 times, were added to the red and green strips where they border the white central strip and in the middle is the emblem of Iran (which is a stylized Persian alphabet of the Arabic word Allah ("God")).
The official ISIRI standard (translation at FotW) gives two slightly different methods of construction for the flag: a compass-and-straightedge construction used for File:Flag of Iran (official).svg, and a "simplified" construction sheet with rational numbers used for this file.
He-Medinat Israel.ogg
"State of Israel" in Hebrew. Uploaded and Recorded by Itamar
Temple Mount Western Wall on Shabbat by David Shankbone.jpg
Autor: David Shankbone , Licence: CC BY-SA 3.0
Temple Mount and Western Wall during Shabbat
Clanektydne - 2.png
Autor: Původně soubor načetl Pete na projektu Wikipedie v jazyce čeština, Licence: CC BY-SA 3.0
Ikona pro Hlavní stranu české Wikipedie, upravena poloha obrázku vzhledem k pozadí - nejedná se o duplikát.
Haifa Shrine and Port.jpg
Autor: Michael Paul Gollmer de:Benutzer:Mipago, Licence: CC BY-SA 3.0
Haifa Shrine of the Bab and Port