Portál:Norsko


e

Norsko (zastarale Norvežsko, v místní jazykové verzi bokmål celým názvem Kongeriket Norge (Norské království), ve verzi nynorsk Kongeriket Noreg, v řeči národnostní menšiny Sámů Norka) je stát ve Skandinávii. Se svou rozlohou 323 758 kilometrů čtverečních zaujímá 8. místo v Evropě. Hlavním městem je Oslo se zhruba 911 000 obyvateli (tzv. Velké Oslo – Stor Oslo). Státním zřízením Norska je unitární stát a parlamentní monarchie. Sousedí se Švédskem na většině jihovýchodní hranice, s Finskem a s Ruskem na severovýchodě. S Ruskem vede spor o dělicí linii teritoriálních vod v Barentsově moři. Pod norskou suverenitu patří rovněž arktické souostroví Svalbard (Špicberky) a ostrov Jan Mayen v blízkosti Islandu. Administrativně dosud patří Norsku také ostrov Bouvetøya v jižním Atlantiku. Země si činí nárok i na Ostrov Petra I. v jižním Pacifiku a teritorium Země královny Maud (Dronning Maud Land) v Antarktidě.

e

Článek

Longyearbyen
Longyearbyen
Špicberky (norsky Svalbard) jsou norské ostrovy v Severním ledovém oceánu severně od evropské pevniny. Největším ostrovem v souostroví je Západní Špicberk, označování celého souostroví tímto jménem je ale značně rozšířené. Podle Špicberské dohody ze dne 9. února 1920 je souostroví pod přímou suverenitou Norska a podle zákona ze dne 17. června 1925 rovněž částí Norského království. Trvale obývané jsou pouze tři ostrovy: Západní Špicberk (Spitsbergen), Medvědí ostrov (Bjørnøya) a Hopen. Největším městem na ostrovech je Longyearbyen (na obrázku).
e

Zajímavosti

Továrna na výrobu těžké vody ve městě Rjukan.

Víte že:
...roku 1943 britská SOE úspěšně sabotovala německý jaderný program ve městě Rjukan? (na obrázku)
...Nobelova cena za mír se uděluje v norském Oslo?
...Erik Rudý, objevitel Grónska, byl vyhnán z Norska, protože se dopustil vraždy?
...Norsko a Dánsko byli v letech 1536–1814 spojené personální unii?

...hororová komedie Mrtvý sníh se odehrává v odlehlé chatě v kraji Finnmark?
e

Kultura

Rjukan je město v Norsku, administrativní centrum obce Tinn, ležící v kraji Vestfold og Telemark. Nachází se v údolí Vestfjorddalen mezi jezery Møsvatn a Tinnsjå na jihovýchodním okraji náhorní plošiny Hardangervidda. Pojmenováno bylo podle vodopádu Rjukanfossen („Kouřící vodopád“) ležícího západně od města. Status samostatného města obdrželo Rjukan v roce 1996. V současné době má přibližně 3500 obyvatel. Na začátku 20. století zde firma Norsk-Hydro Company zbudovala továrnu na výrobu umělých hnojiv (princip výroby spočíval v zachycování dusíku ze vzduchu). Během druhé světové války se ve městě nacházela německá továrna na těžkou vodu, která se stala cílem spojenecké operace Telemark. Továrna zde byla umístěna díky vodní elektrárně Vemork, která poblíž města vyráběla nadbytek elektrické energie. Od roku 2015 je Rjukan společně s nedalekým městem Notodden a celým údolím (hydroelektrárna včetně přívodních potrubí, rozvody elektrické energie, železniční trať, továrny, obce - vše vystavěno v 1. polovině 20. století) zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
e

Osobnost

Leif Eriksson, ve staré severštině Leifr Eiríksson, (někdy mezi 970 a 980 Island nebo Grónsko – cca 1020 neznámo kde) byl norský Viking, patrně první evropský objevitel Ameriky.

Byl synem Erika Rudého, který kolonizoval Island a Grónsko. Podle ság kolem roku 1000 koupil Leif loď od Bjarni Herjolfssona, a vydal se s dalšími mladíky najít zemi, kterou Herjolfsson na západě spatřil. Propátrali část pobřeží Severní Ameriky a přezimovali v zemi, kterou nazvali Vinland – Země pastvin (nebo také Země vína). Podle archeologických výzkumů se patrně jednalo o Newfoundland, v jehož severní části byla osada, odpovídající popisům ság, nalezena. Objevil ji v roce 1960 norský badatel Helge Ingstad u dnešního L'Anse aux Meadows.
e

Obrázek


Mys Kinnarodden nejsevernější bod pevninského Norska a potažmo Evropy.
e

Kategorie

Norsko
Kategorie Norska podle dělení
Dějiny Norska
Doprava v Norsku
Ekonomika Norska
Geografie Norska
Kříže ve Švédsku
Norská kultura
Norové
Organizace v Norsku
Pivovary v Norsku
Norská politika
Norské právo
Norské seznamy
Slavná zvířata z Norska
Norská společnost
Sport v Norsku
Státní symboly Norska
Stavby v Norsku
Turistika v Norsku
Věda a technika v Norsku
Norské vojenství
Vyhlídky v Norsku
Vzdělávání v Norsku
Zdravotnictví v Norsku
e

Norské wikipedie

K dispozici jsou také wikipedie ve variantách Nynorsk a Bokmål .
e

Články

  Nejlepší články: Norské mořeNorština
  Dobré články  
e

Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Norsko}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.

Logo Wikimedia Commons Galerie Norsko na Wikimedia Commons


Média použitá na této stránce

Longyearbyen panorama.JPG
The panorama of Longyearbyen, Svalbard (Spitsbergen)
Kinnarodden1000.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Polarbaer assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Das nördlichste Ende von Europas Festland auf der norwegischen Halbinsel Nordkinn: Der Fels Kinnarodden auf 71° 08' 01" n. Br. Foto: Thomas Bujack
P1000742Vemork.JPG
Autor: G.Lanting, Licence: CC BY 3.0
Waterkrachtcentrale Vemork in Rjukan
Viking at MN Capitol.jpg
Viking Leif Erikson by John K. Daniels, 1948-49, near the Minnesota State Capitol. Photo taken on June 22, 2005 by Mulad. Hereby released into the public domain.