Portál:Stromy

e
Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části – kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna. Přesnou definici pojmu strom (nebo keř) není možné vymezit kvůli velké diverzitě rostlin. Někdy je proto výhodnější používat termín stromovitá forma. Různý způsob větvení dává každému druhu charakteristický tvar. Tento tvar může být dále ovlivněn prostředím, ve kterém daný strom roste (zda roste osamoceně nebo uvnitř porostu – lesa). Na povrchu stromu je kůra, která může mít různou podobu, od tenké několikamilimetrové, až po rozbrázděnou mnohavrstevnou kůru, která se postupně odlupuje. Takto rozbrázděná kůra se nazývá borka. Pod kůrou se nachází lýko, které je v podstatě jedinou živou částí kmene. Lýkem prochází sítkovice, které rozvádí organické látky po celé rostlině. Největší část kmene je vyplněna dřevem, což je v podstatě mrtvá hmota cév, skládající se z celulózyligninu. Mezi lýkem a dřevní částí se nalézá kambium, které se významně podílí na růstu kmene. celý článek »
e

Zajímavosti

  • První seznam památných stromů vypracoval a v roce 1899 vydal Jan Evangelista Chadt-Ševětínský, vrchní lesní správce u hlubockých Schwarzenbergů. Mimořádně významných stromů, jejich skupin a stromořadí, které byly za památné vyhlášeny postupem podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny (§ 46) je v ústředním seznamu evidováno cca 25 000.
  • První Den stromů novodobé historie se konal v malé španělské obci Villanueva roku 1805. V České republice bylo datum první oslavy svátku stromů stanoveno na 20. října 2000.
  • Českou anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství (od r.2000); jejím cílem je najít strom se zajímavým příběhem. Její vítěz je vyhlášen v říjnu na Den stromů a postupuje do ankety Evropský strom roku v dubnu následujícího roku. Další anketu Alej roku pořádá sdružení Arnika (od r.2011); vítězná alej je vyhlášena v lednu.
  • Mezi projekty podniku Lesy České republiky patří „Les ve škole - škola v lese“, jehož součástí je program Školní les do kapsy (od r.1999), a celostátní lesnická akce pro veřejnost „Den za obnovu lesa“ (od r.2020).
» Archiv «
e

Nové články

Listopad 2023

Jinan dvoulaločný na sídlišti MalešiceAlej ke křížiNaučná stezka Co praví les?Roklanský lesHluchovské stromořadíOdlesňování a změna klimatuJavor v zahradě Miks

Říjen 2023

Dub FranciszekJerlín v ObřístvíHrušeň u MrákotínaJedle pod OkrouhlíkemJiráskovy duby v HodkovičkáchJilm v Růžové ulici

Září 2023

Klen v Horních DomaslavicíchStrom Robina HoodaPark w Strzelcach OpolskichHabrovec virginskýDąb EichendorffaAleja ZajęczaTrzy DębyBřečťan popínavý č. 336Vojnínská lípaDub u RadechovaDub u Červeného HrádkuJasan u cestyDub u Nivského potokaSkupina dubů v ulici U dubuDub v Křižíkově uliciHlošina u Olejomlýnského parku v JirkověDub u střelnicePlatany u SPŠ v ChomutověKaštanovníky ve střelniciVikletická lípaSoběsukský akátSvatojosefský dub v SoběsukáchHeřmanický dubDrzewka Miast PartnerskichLužní les v LynguDub svaté AnnyLípa v ŠerchověLípy u kostela v BlatněLípy u kapličky v MálkověZelenská lípaAhníkovská lípaJelení smrkŠvédská lípaPrunéřovská lípaSkupina třmeňáckých dubůDub svatého KryštofaDub u PavlovaLouchovská lípaJavor u VolyněHorní úbočský smrkDolní úbočský smrkHorní hradecký dubDolní hradecký dubSkupina vamperských dubůRačetický dubVilémovský dubPodlesické lípyMašťovské podzámecké dubyLípa Bratra AlbertaTisy červené (Park Strzelce Opolskie)Lípa Bolka

» Archiv «
e

WikiProjekty

  • WikiProjekt Chráněná území/Památné stromy – podprojekt Památné stromy je zaměřen na tvorbu článků o památných a významných stromech.
  • WikiProjekt Fotografování/Požadované – projekt zaměřený na fotografování obsahuje mimo jiné i žádosti o fotografie památných stromů s query Wikidat na mapu.
e

Pomozte

Chybějící články

Zde se nacházejí články o stromech, které na této Wikipedii chybí, můžete buď sem připsat další článek a nebo se podívat na Požadované články (konkrétně se stromy nacházejí pod nadpisem Botanika)


TaxonyAkácie zkroucenáenLípa kavkazskáMoukeň ztepiláenPalma stinidlováenSkořicovník čínskýenSkořicovník japonskýen

Památné stromy a alejeDub DuninplDub FabrykantplDub na JehličnéDub u OmicHelštýnské lípyKlokotská alejLípa srdčitá u pomníku popravených partyzánůLípa ve Valašském MeziříčíLípa velkolistá na StránověLípy popravených vlastenců Stanislava Mikoláška, Miroslava Ondrašíka a Jana MazalaLípy u JaníkůMalíkova lípaPamátná alej u Rakovnického potokaPamátný strom u LibějovicSádecký dubSchwarzenberské duby u ZahájíStřítežský jasan Na PříčniciVáclavská lípa (Přední Ptákovice)Zborovické lípy
e

Informace

  • Z článků týkajících se obsahu portálu prosíme odkazujte na tento portál šablonou {{Portály|Stromy}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, vizte návod.
  • Udržuje: Alena Pokorná
e

Obrázek

Lišky se na Silvestra shromažďují u velkého, starého stromu enoki, aby vzdaly hold ve svatyni Óji Inari, sídle kultu Inari ve východním Japonsku (Kantō)
Utagawa Hirošige, 1857 (detail otisku)
» Archiv «
e

Kvalitní články

Ikona Nejlepšího článku Nejlepší články:

Ikona Dobrého článku Dobré články:

e

Kategorie

Stromy
Seznamy stromů
Aleje
Bonsaj
Stromy v Česku
Dendrologie
Dřevo
Hraniční stromy
Jehličnaté stromy
Lesy
Listnaté stromy
Okrasné stromy
Ovocné stromy
Památné stromy
Poškozené stromy
Rodové stromy
Stromy podle stupně ohrožení
Stromy roku
Stromy v náboženství
Stromy v umění
Významné stromy
Zaniklé stromy
Zdravé stromy pro zítřek
Znaky se stromy
e

Příbuzné portály

e

Wikimedia

e

Média použitá na této stránce

Novoroudenská lípa (06).jpg
Autor: Czeva, Licence: CC BY-SA 3.0
Novoroudenská lípa, lípa velkolistá (Tilia platyphyllos), památný strom č. 103153 dle AOPK, roste v Českých Budějovicích, v části Nové Roudné.
Hiroshige, New Year's Eve foxfires at the changing tree, Oji, 1857-crop.jpg
Detail of Utagawa Hiroshige's print "New Year's Eve Foxfires at the Changing Tree, Ōji" ca. 1857