Postfordismus
Postfordismus je způsob fungování firmy vzniklý z fordismu, přičemž se od něho odlišuje několika znaky.[1]
Popis
Období postfordismu přišlo v období po hospodářské krizi na počátku 70. let 20. století.[2] V postfordistickém fungování firmy jsou využity moderní technologie a vysoce kvalifikovaní pracovníci, kteří získali svoje dovednosti zejména vykonáváním dané činností v dané firmě. Kvalifikace pracovníků je spojena s vysokými náklady, výsledky práce a využívání pracovní doby není snadno monitorovatelné. Vysokými mzdami si takové firmy snaží udržet svoje zaměstnance a motivuje je tím k vyšší efektivitě a brání tím jejich odchodu do jiných firem.[3]
Kritika
Francouzský ekonom Aglietta tvrdí, že zvýšená flexibilita, jenž je spojována s novými formami postfordistické regulace, se vyskytovala již v období fordismu, proto se tedy jedná pouze o neofordismus.[4]
Znaky postfordismu
- Menší zájem o produkty masové produkce
- Větší zájem o specializované výrobky vyšší kvality
- Kratší produkční doba pro specializované výrobky
- Nové technologie
- Kvalifikovaní pracovníci
- Otevřenější profesní struktura
- Decentralizace práce[1]
Odkazy
Reference
- ↑ a b Postfordismus [online]. Česko: wikisofia.cz, rev. 2013 [cit. 2018-12-05]. Dostupné online.
- ↑ PAVLÍNEK, Petr. Vybrané teoretické interpretace současné transformace kapitalismu [online]. USA: Sociologický časopis, 1997 [cit. 2018-12-05]. Dostupné online.
- ↑ Postfordismus a teorie efektivnostních mezd [online]. Česko: mises.cz, rev. 2013 [cit. 2018-12-05]. Dostupné online.
- ↑ BLAŽEK, Jiří; UHLÍŘ, David. Teorie regionálního rozvoje [online]. Praha: Karolinum Press, 2011 [cit. 2018-12-05]. Dostupné online.
Související články
Média použitá na této stránce
Portrait of Henry Ford (ca. 1919)