Posvátná geometrie

Posvátná geometrie je nauka vycházející z klasické geometrie, ve které se dává filozofický význam některým tělesům a obrazcům, podobně jako např. numerologie dává vyšší významy číslům. Vyskytuje se v mnoha kulturách napříč historií a její metody můžeme nalézt v plánování a stavbách různých chrámů, mešit, kostelů, oltářů, posvátných studen nebo třeba návsí a také v duchovním umění. Má podobné historické základy jako numerologie, protože ve starověku se geometrie a aritmetika spojovaly v jeden celek a aritmetické zákonitosti byly vyznávány jen pokud měly oporu v geometrii. V dnešní době se posvátná geometrie dostává do populární kultury, hlavně díky hnutí New Age.

Posvátnou geometrii dnes najdeme také jako součást mandal – tzv. mandaly dle posvátné geometrie můžeme vytvořit pouze za pomoci kružítka. Stejně velké kružnice, které mají na svém obvodu středy dalších stejně velkých kružnic tvoří semeno, květ i strom života a jsou samy o sobě mandalou.[1] Ve vzniklé "síti" můžeme najít řadu obrazců, symbolů a zákonitostí, kterých využívá i moderní architektura. Semeno života je takto např. symbolem nejvyšší budovy světa Burdž Chalífy.

Historie

Pro některé je zakladatelem posvátné geometrie starověký filozof Platón, protože vybral 5 pravidelných mnohostěnů se shodnými stěnami, tzv. platónská tělesa a ke každému přiřadil po jednom živlu. Ještě do dob Johannese Keplera (16.17. století) mezi vědci přetrvávala víra v geometrickou podstatu světa. Z novověku můžeme zmínit např. Dr. Roberta Moona, amerického fyzika, chemika a technika zapleteného do projektu Manhattan, který se zasloužil o objevy v jaderné fyzice. Vytvořil tzv. Moonův model atomu, ve kterém vyvozuje prostorové rozložení částic v atomu a periodicitu prvků na základě Platónských těles.

Významné geometrické útvary

Mezi vyznavači posvátné geometrie se často mluví o několika geometrických útvarech, vyznačujících se vysokou symetrií, přičemž všechny ze sebe navzájem vyplývají. [2] Od nejjednoduššího lze vyjmenovat:

  • Bod (představuje počátek stvoření, „božskou jednotu“, prvotního ducha)
  • Kruh („rozšíření vědomí do všech směrů”)
  • Vesica piscis („rybí měchýř”) – Dvojice protínajících se kružnic se středy na svých obvodech, tzn. že centrála má délku poloměru jedné z nich (symbolizuje první dualitu a první den stvoření).
  • Semeno života – 7 kružnic vzešlých z Vesica piscis tak, že do něj přidáváme další kružnice tak, že jejich středy leží na průsečíku první kružnice a jakékoli další kružnice (Na každou kružnici připadá jeden den stvoření. Ve výsledku tedy Semeno života symbolizuje začátek stvoření – prvních 7 dní.).
  • Květ života – další expanzí (dokreslováním dalších kružnic na všechny průsečíky) vzniká stále větší obrazec. Je-li ohraničen kolem dokola tak, aby kompletních kružnic bylo vidět jen 19, vznikne Květ života. Tento útvar byl nalezen v mnoha kulturách v rámci duchovních praktik, ale i v rámci umění. Např. v Osirisově chrámu v Abydosu v Egyptě nebo v Indii, také v Číně, Izraeli, Japonsku či Mexiku. Podle New Age obsahuje Květ života fundamentální sdělení o povaze prostoru a času a může poskytnout jakési osvícení pro ty, kteří hluboce studovali posvátnou geometrii.[3]
  • Strom života – Spojením středů určitých kružnic vznikne Strom života, který je ústředním mystickým symbolem učení Kabaly.
  • Vejce života – Vybráním 13 středových kruhů Květu života lze získat základ pro 7 kružnic Vejce života, které připomíná embryo ve fázi rozdělení do 8 buněk. Je mu také dáván význam, protože spojením středů kružnic vznikne dvojrozměrnou projekci krychle – jednoho z platónských těles.
  • Ovoce života je dokončením Květu života, tj. dokreslením chybějících kružnic osekaných zmíněným ohraničením a následným vybráním všech dotýkajících se kružnic (kterých je 13), jejichž středy leží na takových přímkách, které dělí 360° na šestiny a protínají se v jednom bodě – středu celého obrazce.
  • Metatronova krychle je dvojrozměrná projekce tělesa, která vznikne vzájemným spojením všech středů kružnic se všemi v Ovoci života.

Význam Metatronovy krychle

Z Metatronovy krychle vyplývají všechna Platónská tělesa. Vybráním určitých úseček vznikne dvojrozměrné projekce zmíněných těles. Zleva: Metatronova krychle, dvojtý, tzv. „hvězdný“, čtyřstěn (Davidova hvězda), šestistěn (krychle), osmistěn, dvanáctistěn a dvacetistěn.

Posvátná geometrie v přírodě

Zastánci posvátné geometrie zdůrazňují, že v každé životní formě lze nalézt jednoduché geometrické vztahy, které jen dokazují geometrickou povahu vesmíru. Například včely vytvářejí plástve tak, že jejich buňky mají tvar pravidelných šestistěnů, schránky loděnek tvoří logaritmické spirály, růst rostlin dodržuje Lindenmayerův systém, sněhové vločky jsou formou fraktálu a lze nalézt mnoho dalších příkladů.[3]

Reference

  1. ŘEZÁČOVÁ LUKÁŠKOVÁ, Zuzana. Mandaly dle posvátné geometrie [online]. Dostupné online. 
  2. Mandala - cesta k sobě (e-book). Centrum Mandala [online]. [cit. 2020-01-21]. Dostupné online. 
  3. a b Melchizedek, Drunvalo: Prastaré tajemství květu života, Svazek 1; Light Technology Publishing (1999);

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Vesica Piscis.svg
The vesica piscis is a symbol made from two circles of the same radius, intersecting in such a way that the center of each circle lies on the circumference of the other. The name literally means the bladder of the fish in Latin. In the Christian tradition, is is a reference to Christ, as in ichthys. It is called a mandorla ("almond") in italian and known in the early Mesopotamia African and Asian civilizations.
Metatrons cube.svg
Metatron's Cube (an incomplete version that does not contain valid coordinates for the dodecahedron or icosahedron)
Egg-of-Life Stages.svg
Autor: Daniel M. Short, Licence: CC BY-SA 3.0
thumb|The JPEG source image of this image This is a depiction of the Egg of Life (a component of the Flower of Life). This image is based on, and is an SVG replacement for :Image:Egg-of-Life Stages.jpg by Wikipedia User:Sloth monkey.
Fruit-of-Life Stages 61-circles-to-13-circles.svg
Autor: Daniel M. Short, Licence: CC BY-SA 3.0
thumb|The JPEG source of this image This is a depiction of the Fruit of Life illustrating its delineation from the Flower of Life. There are 61 circles in the Flower of Life and 13 circles in the Fruit of Life. This image is based upon, and is a vector replacement for :Image:Fruit-of-Life Stages 61-circles-to-13-circles 800px.jpg by User:Sloth monkey.
Metatron solids.svg
Autor: MidnightLightning, Licence: CC BY-SA 3.0
Showing how basic platonic solids can be derived from Metatron's Cube
Flower-of-Life-small.svg
(c) Credit to the author, CC BY-SA 3.0
The PNG basis of this image

Small, clear image of the most common form of the "Flower of Life" hexagonal pattern (where the center of each circle is on the circumference of six surrounding circles of the same diameter), made up of 19 complete circles and 36 partial circular arcs, enclosed by a large circle.

This image is based upon, and is a vector replacement for Image:Flower-of-Life-small.png by User:AnonMoos.
Tree-of-Life Flower-of-Life Stage.svg
Autor: Fred the Oyster
, Licence: CC BY-SA 4.0
Illustration depiction the Tree of Life derived from the Flower of Life.
Seed-of-Life.svg
the Seed of Life (a component of the Flower of Life), created by user sloth monkey