Pouliční fotografie

Okamžik polibku při oslavě Dne vítězství, jak jej zachytil Victor Jorgensen
Giorgio Sommer: Mlékař, Luzern
Eugène Atget: Flašinetář, 1898
Alfred Stieglitz: Konečná (1892)
Carlo Naya: Pescatori, rybí trh, před 1882

Pouliční fotografie (anglicky street photography) je typ dokumentární fotografie, která zobrazuje věci a lidi v nekašírovaných a nearanžovaných situacích na veřejně přístupných místech jako ulice, parky, pláže, nákupní centra, politická shromáždění či jiné.

Popis

Pouliční fotografie používá techniky přímé fotografie, ve které ukazuje samotnou vizi něčeho, co by mohlo být nastavování zrcadla společnosti. Pouliční fotografie často směřuje k tomu být ironická, může držet odstup od předmětu snímku a často se koncentruje na jediný lidský okamžik, zachycen jako rozhodující nebo hluboce dojímavý okamžik. Na druhou stranu, mnoho pouličních fotografů jde opačnou cestou a naskýtá velmi konkrétní a krajně osobní vyobrazení toho kterého předmětu snímku, kterým dává divákovi vnitřní zkušenost z etap života, které jim mohou být tak blízké a povědomé. Ve 20. století pouliční fotografie poskytla příkladný a podrobný doklad „kultury ulice“ v Evropě a Severní Americe a menším měřítku jinde na světě.

Mnoho klasických prací pouliční fotografie bylo vytvořeno v období zhruba mezi lety 1890 a 1975, souběžně s příchodem přenosných fotoaparátů, zejména 35milimetrových přístrojů s hledáčky, mimo jiných například značky Leica, používaných Henri Cartier-Bressonem.

Historie

Známí fotografové

 • John Thomson – fotografie z Dálného východu z období viktoriánské Británie dávají zprávu o obyvatelích země a kultury v Číně a jihovýchodní Asii. V Londýně spolupracovali při výrobě měsíčníku Street Life in London v letech 1876 – 1877 s novinářem Adolphe Smithem. Jejich projekt dokumentoval textem a fotografiemi životy lidí z ulice Londýna a jednalo se o průkopnické využití sociální dokumentární fotografie ve fotožurnalistice. Série fotografií byla později vydávána v knižní formě v roce 1878 pod stejným názvem a je považována za klíčové dílo v historii dokumentární fotografie. Thomson je označován jako inovátor kombinace fotografie a tištěného slova.
Francie
 • Eugène Atget byl známý především svými fotografiemi dokumentujícími architekturu a pouliční scény Paříže.
Rusko
Další
 • Helen Levitt fotografovala obzvláště v New Yorku, a říkalo se jí nejvíce oslavovaná a nejméně známá fotografka své doby.[6]
 • Irakly Shanidze (* 1968 Gruzie) Hodně jeho snímků by se dalo popsat jako street'though, ale od klasické pouliční fotografie se odlišuje v tom, že klade větší důraz na surrealistické pojetí a představivost.
 • Roman Višniak (1897-1990, Rusko, USA)

České země

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Street photography na anglické Wikipedii.

 1. [1]
 2. [2]
 3. PEOPLES.RU. Карл Карлович Булла [online]. www.peoples.ru, 2006-02-06 [cit. 2010-09-01]. Dostupné online. (rusky) 
 4. CLUB.FOTO.RU. Классики фотоискусства. Карл Булла — Жизнь и творчество [online]. club.foto.ru [cit. 2010-09-01]. Dostupné online. (rusky) 
 5. AGENTRU.SPB.RU. Карл Булла – отец русского фоторепортажа [online]. agentru.spb.ru [cit. 2010-09-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-07. (rusky) 
 6. STRAUSS, David Levi. Helen Levitt: International Center for Photography - exhibition. Artforum. October 1997. Dostupné online. 
 7. [3]

Související články

Externí odkazy

anglicky

Média použitá na této stránce

Kissing the War Goodbye.jpg
"New York City celebrating the surrender of Japan. They threw anything and kissed anybody in Times Square."
 • National archive number 80-G-377094
 • Naval Historical Center #520697
Photo by Bulla 1902.jpg
Извозчики
Two women walking a great dane in High Park in Toronto.jpg
Two women walking a great dane in High Park in Toronto. Man on a bench watches as they walk by and two young boys playing baseball stop to look. Illustration for a Star Weekly ad. Toronto, Canada.
Meditation - Malmö-1983.jpg
(c) Foto: Jonn Leffmann, CC BY 3.0
En gammal man mediterar i Badhusparken. Malmö 1983.
MRO Yamuna River Delhi 2005.jpg
Autor: Manuel Rivera-Ortiz, Licence: CC BY-SA 3.0
City Dump, Yamuna River Slum, Delhi, India, 2005
The Terminal MET DP232977 (color corrected).jpg
Photograph of the old Post Office in New York City by Alfred Stieglitz.