Poustevna svatého Savvatije (Solovecký klášter)

Poustevna svatého Savvatije
Савватиевский скит
Lokalita
StátRuskoRusko Rusko
KrajArchangelská oblast
MístoSolovecké ostrovy
Solovecký ostrov
Souřadnice
Poustevna sv. Savvatije
Poustevna sv. Savvatije
Poloha poustevny na Soloveckých ostrovech
Základní informace
Založení15. stol.
Zrušení1920
Obnovení1994
Mateřský klášterSolovecký klášter
Odkazy
Kód památky2910188000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poustevna svatého Savvatije (rusky Савватиевский скит) je jedna z pousteven Soloveckého kláštera, založená podle tradice Savvatijem a Germanem Soloveckými. Situována je v severní části Soloveckého ostrova, na břehu Dlouhého jezera, nedaleko Borové zátoky Bílého moře. Ve 20. a 30. letech 20. století se zde nacházela jedna z poboček Soloveckého tábora zvláštního určení.

Historie

Podle legend položili základy současné poustevny svatí Savvatij a German Solovečtí, kteří připluli na ostrov roku 1429 a prvních 6 let prožili právě zde. Místo mělo výhodnou polohu na břehu jezera, poblíž moře, nedaleko od Sekirného vrchu. Řeholníci si zde zřídili cely a později dřevěnou kapli, do níž umístili přivezenou ikonu Boží Matky Odigitrije.

Zpočátku zde žili jenom poustevníci, kteří hledali absolutní samotu. Změny přišly až v polovině 18. století, kdy byla stará kaple zrekonstruována, vznikly nové dřevěné cely, zvonice a přístaviště na jezeře. V 19. století v poustevně také přebývali poutníci, kteří pomáhali kosit louky a lovit ryby pro klášter. V té době byly vymýceny další lesy, aby byly rozšířeny louky, vznikly nové obytné budovy, ubytovna pro poutníky, ruská sauna z valounů, kamenná zvonice.

K největšímu stavebnímu rozmachu došlo na konci 19. století za představeného Porfirije. Na připomínku ostřelování Soloveckého kláštera Angličany roku 1864 vznikl mezi lety 1858-1860 nový chrám zasvěcený Smolenské ikoně Boží Matky (projekt archangelského guberniálního architekta A. P. Šachlarjeva). Ikonostas nového chrámu obsahoval ikonu, kterou měl údajně roku 1543 přivést na ostrov svatý Savvatij Solovecký. V letech 1886-1890 potom byla mistry z Velikého Usťugu postavena dvoupatrová cihlová budova cel.

Rekonstrukce objektů (2013)

Na počátku 20. století v poustevně trvale žilo 8 bratrů, každý den byly slouženy svaté liturgie a ranní a večerní bohoslužby. V létě navštěvovalo poustevnu množství poutníků.

Po bolševické revoluci vzniknul na souostroví Solovecký tábor zvláštního určení. Budovy poustevny sv. Savvatije sloužily do roku 1925 jako vězení pro politické vězně: menševiky a esery. Když byli tito převezeni na pevninu, na místě bývalé poustevny byla zřízena obyčejná táborová pobočka. Během 2. světové války byla na ostrovech umístěna škola plavčíků sovětského námořnictva. V budovách někdejší poustevny byl umístěn štáb, učebny a ubytovací kapacity pro velitele a vyučující. Po válce zde byla ubytovna pro dělníky pracující pro Učební oddíl Severní flotily. V 70. a 80. letech došlo k několika neúspěšným pokusům zřídit v objektech rekreační středisko.

Současnost

První mniši se do poustevny začali vracet od roku 1994, aby se zde modlili a rozjímali, později se bratři usadili nastálo. V souvislosti s tím byly založeny zahrady a postaveny skleníky, které zásobují klášter zeleninou. Dlouhodobě probíhají práce na obnově objektů poustevny. Na místě někdejší kaple sv. Savvatije byl vztyčen roku 2002 poklonný kříž, mezi lety 2005-2009 byla provedena restaurace chrámu Smolenské ikony Boží Matky Odigitrije.[1]

Galerie

Reference

  1. Соловки — Савватиевский скит. Спасо-Преображенский Соловецкий ставропигиальный мужской монастырь [online]. [cit. 2017-10-25]. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Савватиевский скит na ruské Wikipedii.

Média použitá na této stránce

Outline Map of Solovetsky Islands.svg
Autor: Gandvik, Licence: CC0
Outline Map of Solovetsky Islands
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Orthodox church pictogram.svg
Autor: Andriy Makukha, Licence: CC0
Orthodox church pictogram. Based on Flag of Bila Cerkva.svg.
Set01-church.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.0
Symbol: Church, chapel, monastery
Pont.svg
(c) User Bilou on [http://fr.wikipedia.org fr.wikipedia}, CC BY-SA 2.5
Petit logo pour le modèle Viaduc. Créé par moi-même
City locator 3.svg
City locator; level 3
Green pog.svg
Shiny green button/marker widget.
In Savvatievo.St.Sabbatius scete.jpg
Autor: Vitold Muratov, Licence: CC BY-SA 3.0
Большой Соловецкий остров. Савватиевский скит:Церковь в честь иконы Смоленской Божией Матери Одигитрии (Шахларев 1860) и келейный корпус (1863)
Saint Savvaty Skete drone 3.jpg
Autor: Trasprd, Licence: CC BY-SA 4.0
Letecký snímek poustevny
Solovki Cherepanov 1884 14 crop.jpg
Савватиева пустынь.
Saint Savvaty Skete drone 1.jpg
Autor: Trasprd, Licence: CC BY-SA 4.0
Letecký snímek poustevny
Solovki album 1900 11.jpg
Вид Савватиевской пустыни.
Соловки.Савватиево.jpg
Autor: Витольд Муратов, Licence: CC BY-SA 3.0
Соловки.Савватиево
St.Sabbatius scete. View from Secirnaja Mount-.jpg
Autor: Vitold Muratov, Licence: CC BY-SA 3.0
Большой Соловецкий остров. Савватиевский скит.
Leicinger Solovki 54.jpg
Соловецкий остров. Савватиевский скит.
Leicinger Solovki 53.jpg
Соловецкий остров. Савватиевский скит. Строительство братского корпуса. Церковь Смоленской Божией Матери.