Poustevnický kámen

Poustevnický kámen
Poustevnický kámen aneb Skalní hrad Sloup
Poustevnický kámen aneb Skalní hrad Sloup
Vrchol318 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříRalská pahorkatina / Zákupská pahorkatina / Cvikovská pahorkatina / Velenická pahorkatina / Lasvická část[1]
Souřadnice
Poustevnický kámen
Poustevnický kámen
Horninapískovec
PovodíPloučnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poustevnický kámen (Einsiedlerstein) je skalní, pískovcový suk vysoký zhruba 35 metrů a dlouhý 100 m. Nachází se na jižním okraji obce Sloup v Čechách na Českolipsku v Libereckém kraji. Skalní masiv je obecně znám pod tradičním pojmenováním jako skalní hrad Sloup.

Historie

Po zániku hradu, který stál na skále, zde byli po roce 1679 z vůle majitele panství usídleni poustevníci, kteří zde přebývali přes 100 let. Poustevníci postupně do skály vysekali řadu místností, kapli a další prostory. V roce 1785 byly poustevny v důsledku církevních reforem císaře Josefa II. úředně zrušeny. Majitel panství z rodu Kinských poté lokalitu nechal upravit jako výletní sídlo. V roce 1953 byl tzv. skalní hrad Sloup prohlášen kulturní památkou.[2]

Geomorfologické začlenění

Poustevnický kámen (318 m n. m.) je spolu s nedalekými Svojkovskými skalami a kopcem Slavíčkem řazen do Cvikovské pahorkatiny (součást Ralské, resp. Zákupské pahorkatiny). Vody odtud stékají k Dobranovskému potoku, který patří do povodí řeky Ploučnice.

Přístup ke skále a hradu

Silnice od Pihelu do obce Sloup vede přímo kolem hradu a ten je dobře dosažitelný auty i autobusy. Vede tudy cyklotrasa i dvě turistické trasy: červená mezinárodní E10 a modrá trasa z České Lípy na Cvikov[3][4] obě určené pro pěší turisty. Z vyhlídkové terasy je pěkný výhled na obce Sloup i Janov, město Nový Bor a panorama Lužických hor.

Odkazy

Reference

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  2. PEŠA, Vladimír. České hrady. Praha: Argo, 2002. ISBN 80-7203-434-0. Kapitola Sloup, s. 130. 
  3. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Lužické hory a Ještědský hřbet. Praha: Olympia, 1987. Kapitola Z podhůří do kraje, s. 95. 
  4. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa ., 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Sloup, skalní hrad - rybník1.JPG
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Sloup, skalní hrad