Povodeň v Česku (2009)

Povodeň v Česku (2009)
Druh událostipovodeň
StátČeskoČesko Česko
MístoStřední Evropa
Datum23. června4. července 2009
Zemřelých14
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Povodeň v Česku roce 2009 následovala po sérii vytrvalých dešťů a bouřek nad střední Evropou a stala se třetí nejhorší katastrofou v novodobé historii České republiky. Povodeň probíhala mezi 23. červnem až 4. červencem 2009, a vyžádala si 14 lidských životů a škody přesahující 5,6 miliard korun.[1] Povodeň odstartovala nad jižními Čechami a postupně zasáhla většinu území České republiky. Povodeň způsobila tlaková níže se středem nad Balkánským poloostrovem, po jejímž okraji proudil teplý a vlhký vzduch od jihovýchodu, která způsobila vysoké srážkové úhrny.

Povodně v téže době působily problémy a vyžádaly si materiální škody a oběti v Polsku, Rakousku a na Slovensku.

Průběh povodně

Povodeň v Novém Jičíně

V pondělí 22. června meteorologové varovali před silným deštěm, který může zvedat hladiny zejména menších řek. V úterý 23. června ráno vytrvalý déšť zvedl hladiny jihočeských řek. Říčka Černá v Líčově na Českokrumlovsku vystoupala na třetí stupeň povodňové aktivity. Ještě ten den v podvečer hladiny jihočeských řek postupně kulminovaly. Před 17. hodinou byl v kraji vyhlášen 3. povodňový stupeň na pěti místech. 24. června vytrvalý déšť pokračoval a zpomalil tak pokles hladin řek. Na východě Česka během 24. června hladiny řek stoupaly, večer pak bylo oznámeno, že si záplavy večer v Novém Jičíně vyžádaly život jedné ženy.[2]

Vltava v Praze v úterý 30. června

25. června meteorologové varovali před deštěm a povodněmi hlavně na jihu a východě Česka, během dne pak policie potvrdila šest obětí na Novojičínsku. V pátek 26. června se kvůli vysoké hladině Vltavy uzavřela pražská Čertovka. Večerní bouře a přívalové deště pak působily problémy na jihu Čech, velká voda zde zasáhla 17 obcí. Hasiči přes noc zachránili 64 a evakuovali 150 osob. V dalších dnech pak povodně trápily hlavně jih Čech ale i Vysočinu.[3] Zvýšená hladina byla hlášená i na Vltavě v Praze. Na začátku července pak povodně postupně ustupovaly a situace se stabilizovala.

Následky

Následkem vytrvalých povodní zemřelo 14 lidí. Desítky domů bylo poškozených a škody byly vyčísleny na téměř 6 miliard korun.[1] Nejvíce byly postiženy hlavně jižní a východní Čechy.

Reference

  1. a b Škody po povodních přesáhnou 5,6 miliardy korun. dumfinanci.cz [online]. 2009-06-29 [cit. 2024-02-15]. Dostupné online. 
  2. PAVELEK, Ivan; KNESL, Adam. Ničila a zabíjela. Blesková povodeň před 10 lety změnila Novojičínsko [online]. Novojičínský Deník, 2019-06-27 [cit. 2024-02-15]. Dostupné online. 
  3. ČTK, Čeněk Třeček, Barbora Říhová, Lucie Formáčková, Petr Ježek, Ondřej Černý. Děčínsko zasáhla blesková povodeň, evakuovat pomáhal vrtulník. iDNES.cz [online]. 2009-07-04 [cit. 2024-02-15]. Dostupné online. 

Související články

  • Povodeň ve střední Evropě 2009

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
NovyJicin20090625-after1.jpg
Autor: Matthiasb, Licence: CC BY 3.0
Flash flood in Novy Jicin 2009-06-25, the morning after
Praha, Staré Město, Novotného lávka, Zvýšená hladina Vltavy.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Zvýšená hladina Vltavy v Praze na konci června 2009. Ke konci měsíce Června došlo k zvýšení hladiny několika řek, které se vlévají do Vltavy, hlavně v jižních Čechách, což vedlo k lokálním záplavám. V Praze zasedal krizový štáb a byla uzavřena vrata na vltavském rameni Čertovce