Prérijní architektura
Prérijní architektura (anglicky Prairie School) byl architektonický styl na konci 19. století a na začátku 20. století. Nejčastější na Středozápadě Spojených států amerických. Termín, kterým je tento styl nazýván nebyl používán architekty kteří v tomto stylu navrhovali budovy (například architektka Marion Mhony Griffin používala frázi The Chicago Group – Chicagská skupina). Termín začal být používán až historikem H. Allen Brooksem, který byl jedním z prvních architektonických historiků, který začal psát o prérijní architektuře a jejích architektech. Prérijní architektura vznikla v Chicagu. Prérijní architektura byla rozvíjena v sympatii k ideálům a estetice Hnutí uměleckých řemesel. Tento styl reagoval na průmyslovou revoluci a masovou produkci tak, že podporoval ruční práci.
Charakteristika
Charakteristika tohoto stylu jsou horizontální (vodorovné) linie, ploché nebo valbové střechy s převislými okapy, okny shromážděnými ve vodorovných pruzích, integrace do krajiny, masivní konstrukce, surové materiály řemeslo a disciplína v používání ornamentů. [1][2] Vodorovné linie mají evokovat Severoamerické stepi, tedy prérie.
Architekti
Prérijní architektura je nejčastěji spojována s architekty Lousiem Sullivanem a Frankem Lloyd Wrightem. I přesto, že tento styl vznikl v Chicagu, se někteří architekti prérijní architektury odstěhovali, aby rozšířili vliv za Středozápad USA. Částečný seznam architektů prérijní architektury:
|
|
|
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prairie School na anglické Wikipedii.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu prérijní architektura na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Původně soubor načetl Jeff dean na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: Attribution
Harold C. Bradley House (ca. 1909) at 106 N. Prospect Avenue in Madison, Wisconsin. Designed in Prairie School style by Louis Sullivan with working drawings by Purcell, Elmslie, Feick. Contracts of record with Claude and Starck. Photo © by Jeff Dean.
Frank Lloyd Wright home in Oak Park, Illinois. Entrance to studio, looking southeast.
Autor: Původně soubor načetl Jeff dean na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: Attribution
Photo © by Jeff Dean.