Průplav Rýn–Mohan–Dunaj

Mapa kanálu Rýn–Mohan–Dunaj
Projekty na spojení Rýna, Mohanu a Dunaje
Převýšení trasy kanálu
© Rolf Krahl / CC BY 4.0 (via Wikimedia Commons)
Tlačná sestava odpovídající třídě Vb na průplavu Rýn–Mohan–Dunaj u Kelhaimu.

Průplav Rýn–Mohan–Dunaj (známý i jako kanál Mohan–Dunaj, nebo kanál Rýn-Dunaj německy Rhein-Main-Donau-Kanal nebo také RMD-Kanal, Europakanal či Neuer Kanal) spojuje řeky Mohan a Dunaj od Bamberku přes Norimberk až do Kelheimu. Tato splavná vodní cesta spojuje Severní moře s Černým mořem.

Stavba moderního průplavu přes evropské rozvodí mezi Bamberkem a Norimberkem byla zahájena v roce 1960, tato část byla uvedena do provozu v roce 1972, poslední úsek byl splavněn v roce 1992. Průplav je dlouhý 171 km a jeho 16 zdymadel pomáhá lodím překonat výškový rozdíl 175 metrů. Jedenáct z nich od Bamberku zvedá hladinu z úrovně 230,9 metrů do nejvyššího bodu o nadmořské výšce 406 metrů. Pět zdymadel v dunajské části snižuje hladinu na úroveň 336,2 metrů.

Průplav je trapézového průřezu, šířka při vodní hladině je 55 m, hloubka čtyři metry. Kanálem mohou plout plavidla o ponoru do 2,7 metru, maximálně 11,45 metru široká a 190 metrů dlouhá. Některé úseky průplavu jsou vedeny v nadzemním, většinou mostním korytě, na způsob akvaduktu. Takovýchto úseků je 5, ocelové vodní mosty jsou na trase 3. V průběhu toku je kanál přemostěn celkem 115 mosty, dálničními, silničními, železničními nebo lávkami pro pěší.

V roce 2005 bylo průplavem přepraveno 6,24 milionů tun zboží, o rok dříve to bylo 7,59 milionů tun. V těchto letech zde plulo ročně 5280 (6467) plavidel. Celkové náklady na stavbu překročily 4,7 miliardy marek.

Pozitiva

Zlepšení hydrologické bilance v Horním Bavorsku[1] – na žádost německého ministerstva pro rozvoj území a životního prostředí byla původně projektovaná neutrální vodohospodářská bilance změněna tak, že pomocí přečerpávání vody průplavem je v suchých obdobích navyšován průtok v tocích na rýnské straně rozvodí, čímž je v severní části Bavorska zajištěno zavlažování a zdroje pitné vody v suchých obdobích. Zajímavostí je, že voda čerpaná průplavem do vrcholové zdrže je při přepouštění sestupnou částí průplavu využita ve vodních elektrárnách u plavebních stupňů k výrobě elektrické energie. Protože severní část Bavorska leží v nižší nadmořské výšce než Dunaj při vyústění průplavu, je vyrobené energie více než kolik se jí spotřebuje na čerpání.

Zlepšení hydrologické bilance pomocí přečerpávání vody průplavem tak produkuje ekologicky "čistou" elektrickou energii "pouze" za cenu migrace nepůvodních druhů do jiného povodí.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Main-Donau-Kanal na německé Wikipedii.

  1. Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe a zajištění vodohospodářské bilance. www.casopisstavebnictvi.cz [online]. [cit. 2009-01-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-12. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Panorama altmuehltal6.jpg
Autor: Pahu, Licence: CC BY-SA 3.0
Altmuehltal Bavaria - Picture from Burg Prunn. Im Bild links das Naturschutzgebiet und Naturwaldreservat Klamm und Kastlhäng, rechts das Naturschutzgebiet um Schloß Prunn.
Main-Donau-Kanal Schleuse Kriegenbrunn.jpg
© Rolf Krahl / CC BY 4.0 (via Wikimedia Commons)
Main-Donau-Kanal, Schleuse Kriegenbrunn bei Erlangen
Bundesarchiv B 145 Bild-F024760-0002, Main-Donau-Kanal, Schleusenbau.jpg
(c) Bundesarchiv, B 145 Bild-F024760-0002 / Gathmann, Jens / CC-BY-SA 3.0
Pro dokumentární účely německý Spolkový archiv často ponechal původní popisky obrázků, které mohou být chybné, neobjektivní, zastaralé nebo politicky extrémní.
Main-Donau-Kanal-Fahrt der RMD mit Verkehrsminister Leber
Großbaustelle Sparschleuse Hausen
Main-donal-kanal-bruecke-zenntal-flexdorf-atzenhof-v-w.jpg
Autor: Keichwa na projektu Wikipedie v jazyce němčina, Licence: CC BY-SA 3.0
;Beschreibung
Main-Donau-Kanal, Brücke über das Zenntal bei Flexdorf/Atzenhof (Fürth (2003-11-23), v W
Quelle
Fotographie November 2003
Fotograph
--Keichwa
Copyright Status
GNU Freie Dokumentationslizenz
Im Vordergrund eine Leitplanke
Möhrendorf Kanal.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Verbindung main donau.png
(c) I, LordMP, CC BY-SA 3.0
Übersichtskarte über die verschiedenen Projekte zur Verbindung von Main und Donau
Altmühl Kelheim 02.jpg
© Rolf Krahl / CC BY 4.0 (via Wikimedia Commons)
Altmühl bei Kelheim, Blick von der Befreiungshalle
Fuerth europakanal.jpg
Autor: Magnus Gertkemper, Licence: CC BY-SA 3.0
Europakanal bei Fürth
Main-Donau-Kanal bei Nbg.JPG
Autor: L.Kenzel, Licence: CC BY-SA 3.0
Das Passagierschiff AMADANTE, auf dem Main-Donau-Kanal bei Nürnberg (Neukatzwang)