Průrva Ploučnice

Průrva Ploučnice
Průrva Ploučnice je oblíbenou vodáckou atrakcí
Průrva Ploučnice je oblíbenou vodáckou atrakcí

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Identifikátory
Kód památky12823/5-5826 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tunel

Průrva Ploučnice (zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra) je umělý vodní tunel, kterým protéká řeka Ploučnice. Nachází se v okrese Česká Lípa mezi Stráží pod Ralskem a Novinami pod Ralskem v Ralské pahorkatině. Při dostatečně vysoké hladině vody je využívána vodáky.

Popis místa

Říčka, která přitéká od Stráže mezi loukami, zde vtéká do soutěsky mezi strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50 metrech se stáčí vpravo a vtéká do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů. Poté se asi na 10 metrů vynoří na povrch v rokli a pokračuje druhou, 41 metrů dlouhou chodbou. Tunely byly zhotoveny ručně krumpáčem a mají výšku i šířku 3,5–4 m. Ve stěnách jsou patrné otvory sloužící k zapuštění pěti dřevěných jezů a uzávěr. Na konci padá voda asi metrovým stupněm do tůně pod skalní stěnou.

Vznik

Pravděpodobně v 16. století se uskutečnil pokus o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu železného hamru v Novinách pod Ralskem. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno sypanou zemní hrází a řeka byla svedena do rozšířené skalní rokle zvané Pekelný jícen. Tunel skalním masivem prorazili primitivním způsobem, jen krumpáči a lopatami.[1] Okolní skály, tvořené pískovci svrchního turonu, však dobře propouští vodu, proto se nádrž nikdy nenaplnila a vodu do hamru museli přivádět náhonem od Stráže. Z hamru pod přepadem se nedochovalo nic. Na jeho místě pak stávala budova mechanické přádelny, ale ani ta již neexistuje.[2]

Jiné využití

V 19. století tudy místní mlynář vozil při světle loučí návštěvníky, které toto vodní dílo uchvátilo. Nyní je místo známé především mezi vodáky, jimž splouvání Ploučnice zpestřuje.

Průrvu mohou spatřit turisté i dnes, a to z červeně značené trasy vedoucí od Stráže na vrchol hory Ralsko a do Mimoně. Po nedaleké silnici přes obec Noviny vedou cyklotrasy č. 241 a 3007.[3]

Filmaři zdejší lokalitu využili při natáčení pohádkových filmů Z pekla štěstí 2[4] a Princezna a písař.


Později se stala oblíbeným místem turistů jakož to skokánek kvůli větší hloubce přímo pod výtokem z Průrvy. Ovšem hloubka se podle hladiny řeky měří proto se skákat z Průrvy nedoporučuje.

Chráněná památka

Průrva Ploučnice byla 17. prosince 1997 prohlášena Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. RŮŽIČKA, Jiří. Českolipsko do kapsy. [s.l.]: KMa, s.r.o, 2007. ISBN 978-80-7309-488-1. Kapitola Průrva Ploučnice, s. 127. 
  2. TOUŠLOVÁ, Iveta; PODHORSKÝ, Marek; MARŠÁL, Josef. Toulavá kamera 2. Praha: freytag&berndt, 2005. ISBN 80-7316-233-4. Kapitola Průrva Ploučnice, s. 98. 
  3. Mapa KČT 15, Máchův kraj, 4. vydání. Praha: Trasa s. r. o., 2008. ISBN 978-80-7324-168-1. 
  4. Michael Polák. Českolipsko jako pohádková země. Kde se natáčelo?. Českolipský deník [online]. 2013-12-25 [cit. 2013-12-26]. Dostupné online. 
  5. Českolipsko do kapsy , str. 129

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Prurva ploucnice 2.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Průrva Ploučnice
Prurva ploucnice 1.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Průrva Ploučnice
Prurva ploucnice 4.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Průrva Ploučnice
Ploučnice.jpg
Autor: Květuše Blahoutová Pokorná, Licence: CC BY-SA 4.0
Ploučnice - průrva Pohled v tunelu
Prurva ploucnice 5.jpg
Autor: RadekS, Licence: CC BY-SA 3.0
Průrva Ploučnice