Průsmyk Valparola

Průsmyk Valparola
Valparola Pass
Passo di Valparola
Ju de Valparola
Ju de Valparora
Pohled na východ: Opevnění Tre Sassi. Na horizontu Averau.
Pohled na východ: Opevnění Tre Sassi. Na horizontu Averau.
Základní informace
SvětadílEvropa
PohoříAlpy
Dolomity
Průjezdnostsilnice Strada provinciale 24
Výška sedla2192 m n. m.
Poloha
 severozápadjihovýchod
StátItálieItálie Itálie
ProvincieBelluno
MěstoBadiaCortina d'Ampezzo
PovodíAdižePiava
Valparola
Valparola
Souřadnice46°32′0″ s. š., 11°59′0″ v. d.

Průsmyk Valparola (italsky Passo di Valparola, ladinsky Ju de Valparola nebo Ju de Valparora, německy Valparolapass) je průsmyk v italských Alpách u hranice s Jižním Tyrolskem. U průsmyku se nachází jezero Valparola a několik kilometrů jihovýchodně průsmyk Passo di Falzarego.

Průsmyk Valparola tvoří rozvodí mezi přítoky do Jaderského moře, a to:

  • Severozápadní svah: Říčka Gadera protékající údolím Val Badia ústící do Rienzy (něm. Rienz), ta ústí do řeky Isarco (něm. Eisack) u Brixenu, která dále ústí do Adiže.
  • Jihovýchodní svah: povodí Piavy.

Historie

Až do 1. světové války patřil průsmyk Tyrolsku. Několik kilometrů východně procházela hranice s Itálií. Tím se průsmyk stal součástí fronty v Dolomitech, kterou Rakousko ze strategických důvodů poněkud posunulo za svou státní hranici. V průsmyku stojí stará rakouská pevnost Tre Sassi. Brzy po začátku 1. světové války byla částečně zničena italskou dělostřelbou. Přitom přišlo o život několik rakouských vojáků. Jako válečnou lest nechali Rakušané pevnost zevnitř osvětlenou, aby vzbudili dojem, že je nadále bojeschopná. Z toho důvodu byla Italy nadále postřelována. Dnes je z pevnosti muzeum.

Dříve vedla přes průsmyk pouze hipostezka, která byla později přebudována na silnici strada provinciale č. 24 pokračující za průsmykem údolím Val Badia v provincii Bolzano jako strada provinciale č. 37.

Název

Své jméno nese průsmyk po železárnách, které se kdysi v jeho blízkosti nacházely. Valporola je volný latinský překlad alpská železářská pec. Pozůstatky těchto pecí, které byly v provozu ještě v 16. století, měly být patrné ještě v roce 1860. Člověk doby kamenné již průsmyk znal, jak dokazuje několik nálezů. Lze předpokládat, že metalurgie zde sahala až do doby železné.[1]

Modrý kámen je vidět při pravém okraji pod vrcholem.

Modrý kámen

Velký kámen[2] byl před několika lety modře natřen a stal se turistickou atrakcí.

Pohled směrem na severoseverozápad s vrcholem Cima Cunturines

Odkazy

Reference

  1. Bruns,S: Geschichte der alpinen Passübergänge. Band 3, 1.vydání. Mnichov 2010. ISBN = 978-3-88675-273-7
  2. „Blauer Stein (Modrý kámen) am Valparolapass“ na Panoramio.. www.panoramio.com [online]. [cit. 2013-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-12-27. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Alps location map.png
Autor: Lencer, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of the Alps
Red Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Valparolasee.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Alex1011 assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Italian Alps, province of Belluno: Passo Valparola, ladin Ju de Valparola, Valparolapass (until the first world war part of Tyrol). Picture taken 2003, September. With lake Valparola and Rifugio Valparola. Photograph taken in direction NNW.
Valparolapass.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Alex1011 assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5
Italian Alps, province of Belluno: Passo Valparola, ladin Ju de Valparola, Valparolapass (until the first world war part of Tyrol). Picture taken 2003, September. With old Austrian fort of Tre Sassi. The mountain in the background is the Averau.
BlauerSteinValp.JPG
Autor: Alex1011, Licence: CC BY-SA 3.0
Valparola Pass with "blue stone" at right hand side of picture below peak of mountain.