Pražská brána (Tábor)

Pražská brána
Fotografie západní strany Pražské brány táborského fotografa Ignáce Šechtla (okolo roku 1880)
Fotografie západní strany Pražské brány táborského fotografa Ignáce Šechtla (okolo roku 1880)
Základní informace
Pojmenováno poPraha
Poloha
AdresaTábor, ČeskoČesko Česko
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pražská brána (též Nová brána) je zaniklá městská brána v Táboře v jižních Čechách. Vznikla v první polovině 15. století spolu s městským opevněním jakožto hlavní z městských bran, tedy opevněných vstupů do města. V 19. století potom došlo k její demolici, její poslední zbytky byly odstraněny v květnu 1884.

Historie

15. století

Nákres komplexu Pražské brány od historika J. Janouška (Hrady, zámky a tvrze království českého, Díl IV, 1885)

Tábor, město založené husitskými souvěrci roku 1420, bylo vybudováno na pahorkatině pod dříve stojícím hradem Kotnov. Z důvodu rozvíjejících se husitských válek začalo být spěšně opevňováno, aby bylo chráněno okolo tří tisíc nových obyvatel města, reprezentujících tzv. Táborský svaz. V rámci těchto prací vznikly, přibližně ve stejné době, také čtyři městské brány. Hlavní a největší byla potom brána situovaná ve východní části opevnění v místech terénně nejsnazšího přístupu do města, odkud vedla cesta směrem k Praze, hlavnímu městu Českého království, proto tedy dostala název Pražská. Nazývána byla taktéž Nová, poté, co byla původní brána hradeb kotnovského hradu s výstavbou města zrušena.

Svou zatěžkávací zkouškou si brána následně prošla během husitských válek a zejména během obléhání Tábora roku 1438, kdy město po více než měsíc čelilo vojskům Albrechta Habsburského.[1] Po svém plném dokončení byla Pražská brána složena z celkem tří vrat, dvou věží a prostoru parkánu. Existenci Nové brány, předsunuté věže vnějšího opevnění města, dokládá ve své zprávě o návštěvě Tábora roku 1451 italský církevní hodnostář Aeneas Sylvius, pozdější papež Pius II.

Novověk

Někdy po roce 1559 byly obě věže Pražské brány přestavěny a získaly trojúhelníkové renesanční štíty. Roku 1567 vyzdobil reliéf brány umělec Jakub Cyrin výjevem s biblickými a mytologickými motivy.

Vnější strana Pražské brány na obraze Viléma Kandlera (kniha Starožitnosti a Památky země České, 1865)

Zánik

Už počátkem 19. století rozhodla městská rada o demolici některých struktur městských hradeb. Přední komplex Nové brány byl zbořen ve dvou etapách v letech 1809 a 1836, středový potom zanikl roku 1859. Při jižní straně horní věže vzniklo v přilehlé sýpce roku 1841 první stálé městské divadlo, kde mj. roku 1851 zahrála i Zöllnerova divadelní společnost pod uměleckým vedením J. K. Tyla. V 80. letech 19. století pak bylo rozhodnuto o zboření sýpky i vnitřní Pražské brány, aby se uvolnilo místo pro novou divadelní budovu. Věž s bránou byly zbořeny v květnu 1884, v letech 1886–1887 zde pak vyrostla nová divadelní budova podle návrhu pražského stavitele Františka Buldry.[2] Jedinou městskou branou, která byla zachována, je Bechyňská brána.

Památka

Někdejší bránu připomíná pamětní deska na domě č. 355 v Palackého ulici. V dlažbě ulice je pak vyznačen půdorys brány, v suterénu divadla potom její kamenné pozůstatky.[3]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. Válka s Albrechtem Rakouským. www.taniassecret.cz [online]. [cit. 2022-06-25]. Dostupné online. 
  2. Historický ústav AV ČR [online]. [cit. 2020-02-18]. Dostupné online. 
  3. Jc TEĎ.cz. www.jcted.cz [online]. [cit. 2020-06-01]. Dostupné online. 

Literatura

  • DOSTÁL, Jaroslav. Střední Povltaví: východní část : (Benešov, Bechyně, Mladá Vožice, Neveklov, Sedlec, Sedlčany, Tábor, Týn nad Vltavou, Vlašim, Votice). V Praze: Knihkupectví Klubu českých turistů, 1941, s. 131. Online
  • SEDLÁČEK, August, Karel LIEBSCHER, Adolf LIEBSCHER a Vojtěch KRÁL Z DOBRÉ VODY. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Praha: Tiskem a nákladem knihtiskárny Františka Šimáčka, 1885, s. 158-160. Online
  • WAGNER, Václav. Tábor. Praha: F. Topič, 1924, s. 8-9. Online

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Pražská brána, Tábor - photograph (Ignác Šechtl, c. 1880).png
Pražská brána, Tábor - photograph, west view (Ignác Šechtl, c. 1880)
Diagram of the Prague Gate in Tábor (1885).png
Diagram of the Prague Gate in Tábor (1885)
Prague Gate in Tábor (Starožitnosti a Památky země České).png
Prague Gate in Tábor (Starožitnosti a Památky země České)
Tábor - Palackého ulice 355 pamětní deska brána (0776).jpg
Autor: Gampe, Licence: CC BY-SA 4.0
Tábor, Palackého ulice čp. 355, pamětní deska budovatelů Nových bran. Autor: Jan Vítězslav Dušek (8. 6. 1891–2. 3. 1966), odhaleno začátkem roku 1940, text:
PAMÁTCE BUDOVATELŮ
NOVÝCH BRAN,
KTERÉ V TĚCHTO MÍSTECH
BYLY ZÁŠTITOU TÁBORA
PO ČTYŘI STOLETÍ.
NÁKLADEM V. NOLČE 1939
Inner gate tower of the Prague Gate in Tábor demolished in May 1884.png
Inner gate tower of the Prague Gate in Tábor demolished in May 1884
Former front gate tower of the Prague Gate in Tábor (1885).png
Former front gate tower of the Prague Gate in Tábor (1885)