Pražská plošina

Pražská plošina
Pohled na Prahu od Horoměřic
Pohled na Prahu od Horoměřic

Nejvyšší bod435 m n. m. (Na rovinách)
Rozloha1 128 km²
Střední výška302,5 m n. m.

Nadřazená jednotkaBrdská oblast
Sousední
jednotky
Dolnooharská tabule
Středolabská tabule
Benešovská pahorkatina
Brdská vrchovina
Hořovická pahorkatina
Křivoklátská vrchovina
Džbán
Podřazené
jednotky
Říčanská plošina
Kladenská tabule

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Pražská plošina na mapě Česka
Pražská plošina na mapě Česka
PovodíVltava, Berounka, Labe
Souřadnice
Identifikátory
Kód geomorf. jednotkyVA-2
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pražská plošina je geomorfologický celek (podsoustava), která se rozkládá ve středních Čechách, zhruba na území hlavního města Prahy a v jeho západním a jihovýchodním okolí. Rozloha celku činí 1 128 km² její nadmořská výška se pohybuje od 170 metrů (údolí Vltavy před Kralupy u Chvatěrub) po 435 metrů (lesnatá planina Na rovinách asi ½ km severovýchodně od Srb na západním Kladensku). Základ reliéfu představuje tabule, protnutá úzkým a hlubokým údolím řeky Vltavy, které se v jejím středu otevírá v Pražskou kotlinu. Zatímco okrajové části Pražské plošiny jsou charakteristické malou členitostí s výškovými rozdíly nejvýše desítek metrů, směrem k Vltavě drobné potoky vytvořily síť výrazně se zahlubujících úzkých údolí s převýšeními přesahujícími 100 m. Na území celku leží převážná část Prahy (vyjma okrajových severovýchodních čtvrtí a Zbraslavi), z dalších významnějších sídel pak např. Kladno, Slaný, Roztoky, Hostivice, Říčany a Úvaly. Z velkoplošných chráněných území zasahuje na jihozápad Pražské plošiny CHKO Český kras.

Členění

Pražská plošina se z hlediska českého geomorfologického členění dělí na dva podcelky a osm okrsků:

  • VA2-A Říčanská plošina
    • VA2-A-a Třebotovská plošina
    • VA2-A-b Uhříněveská plošina
    • VA2-A-c Úvalská plošina
    • VA2-A-d Pražská kotlina
  • VA2-B Kladenská tabule
    • VA2-B-a Hostivická tabule
    • VA2-B-b Slánská tabule
    • VA2-B-c Zdibská plošina
    • VA2-B-d Turská tabule
Členění Pražské plošiny na podcelky a okrsky; jihovýchod představuje Říčanská plošina, severozápad zaujímá Kladenská tabule

Vymezení

(přibližný průběh hranice geomorfologického celku ve směru hodinových ručiček počínaje od severozápadu; místa uvedená bez bližšího upřesnění leží uvnitř hranic Pražské plošiny, případně jimi hranice probíhá)

Jižní okraj Jedomělic (zde trojmezí se Džbánem a Dolnooharskou tabulí)Byseňský potokŽelevčiceDolín – návrší severně Vítova – Vítov – Drnov – severní okraj ZvoleněvsiKnovízský potok – jižní okraj Kralup nad VltavouVltava na úrovni železničního mostu – Chvatěruby (zde trojmezí s Dolnooharskou tabulí a Středolabskou tabulí) – severně Zlončic – jižně PostřižínaOdolena VodaPanenské BřežanySedlecZdiby – východní okraj Ďáblic – mezi Kobylisy a Letňany – mezi Střížkovem a Prosekem – severní okraj Vysočan – severní okraj Hloubětína – mezi Černým Mostem a ChvalyXaverov – mezi Újezdem nad Lesy a Klánovicemi – napříč Klánovickým lesemHoroušánkyTlustovousy – severozápadní okraj Břežan II – Týnický potok západně RostoklatLimuzy (zde trojmezí se Středolabskou tabulí a Benešovskou pahorkatinou) – severní okraj PřišimasŠkvorecZlatá – severní okraj Babického lesa – potok VýmolaBřezíŘíčany (vyjma Olivovny) – ModleticeJesenicePsáryZahořanský potok až k ústí do Vltavy naproti Davli – pravý břeh Vltavy přes Vrané nad Vltavou (zde trojmezí s Benešovskou pahorkatinou a Brdskou vrchovinou) – ústí Károvského údolí – mezi Lhotou a hradištěm ZávistTočná – severovýchodní úpatí vrchu Čihadlo (skupina Čihadlo, Šance a Závist patří k Brdské vrchovině) – pravý břeh Vltavy naproti Zbraslavi (zde trojmezí s Brdskou vrchovinou a Hořovickou pahorkatinou) – pravý břeh Vltavy – ModřanyVelká Chuchle – úpatí vrchů podél severozápadních okrajů Radotína a Černošic – severní okraj Karlíka – východní okraj Hlásné Třebaně (zde trojmezí s Hořovickou pahorkatinou a Křivoklátskou vrchovinou) – mezi vrchy Políčko a Haknová – východní okraj Mořiny – mezi Trněným Újezdem a Kozolupy – severozápadně KuchařeMezouňKrahulovDrahelčiceÚhoniceČervený Újezd – severovýchodní okraj UnhoštěPletený Újezd – severovýchodní úpatí Kožovy hory u žst. Kladno – mezi Kladnem a Velkou Dobrou – mezi Rozdělovem a Doksy – severní okraj Srb (zde trojmezí se Křivoklátskou vrchovinou a Džbánem) – vlečka dolu Schöller – Libušínský potok – Svinařov – mezi Smečnem a Novou VsíLedce – návrší severozápadně Přelíce – jižní okraj Malíkovic – mezi Malíkovicemi a MartinicemiHvězda – jižní okraj Jedomělic.

Z hlediska územněsprávního členění se v Pražské plošině nachází většina hlavního města Prahy i okresu Praha-západ a velká část okresu Kladno. Dále pak menší části okresu Praha-východ a okrajové zlomky okresů Beroun, Mělník a Kolín.

Geologie a geomorfologie

Význačné body
Návrší Na rovinách (435 m), zalesněná plošina mezi Srby, Libušínem a Rozdělovem představuje nejvyšší místo Pražské plošiny
Slánská hora, pozůstatek třetihorního vulkanismu

Vodstvo

Zákolanský potok u Okoře
Meandry Botiče mezi Záběhlicemi a Hostivaří
RokytkaDolních Počernicích
Týnecký potok na Čabárně u Brandýska
Únětický potok
Libušský potokModřanské rokli

Pražská plošina zaujímá území při dolním toku řeky Vltavy, která je jediným větším tokem na tomto území a do jejíhož přímého povodí převážná část Pražské plošiny spadá. Celek odvodňují drobné potoky, které zejména na severozápadě v Kladenské tabuli vytvářejí soustavu rovnoběžných údolí, sledujících základní orientaci terénu ve směru jihozápad – severovýchod. Z levostranných přítoků Vltavy je nejvýznamnější Zákolanský potok, z pravostranných Botič a Rokytka. Na jihozápadě náleží menší díl Třebotovské plošiny do povodí Berounky (zejm. Radotínský potok). Východní okraj území kolem Úval odvodňuje přímo do Labe potok Výmola. Prostřednictvím Vltavy pak k povodí Labe nepřímo náleží celá Pražská plošina.

Labe

Vegetace

Území Pražské plošiny lze charakterizovat jako krajinu otevřenou, od prehistorických dob intenzivně zemědělsky využívanou, v centrální části dnes silně urbanizovanou, s velmi malým podílem lesů; zejména Slánsko, východní Kladensko, severní a jihovýchodní okolí Prahy rozsáhlejší lesní porosty prakticky postrádají. Naopak poměrně lesnatý je členitý terén Českého krasu na jihozápadě, údolí Vltavy a jejích přítoků na jihu. Nejvýznamnější zlomky zalesnění představují např. prstenec lesů kolem Kladna, Klánovický les či Kunratický les.

Historie

Území náleží ke staré sídelní oblasti, prakticky souvisle obývané po tisíciletí. Vyvýšená místa jako např. Slánská hora, Homolka u Stehelčevsi, Řivnáč, Šárka, Butovice či Zámky u Bohnic bývala významnými středisky v předhistorických dobách. V Pražské plošině se nacházejí eponymní lokality kultur řivnáčské a knovízské. Otevřená Pražská kotlina přitahovala osídlení odedávna. Díky tomu, že umožňovala pozvolný přístup do jinak strmého údolí řeky Vltavy a snadný brod přes řeku se stala křižovatkou dálkových obchodních cest a postupně i politickým centrem země.

Pražská plošina představuje vlastní jádrovou oblast českého státu; nejstarší přemyslovská hradiště, výšinného typu, se rozkládala na zdejších ostrožnách (Levý Hradec nad levým břehem Vltavy) a Budeč nad soutokem Zákolanského a Týneckého potoka). Též Praha (tj. Pražský hrad), založená jen o málo později, využila přirozeného návrší, dnes zvaného Opyš. Z pozdějších přemyslovských hradišť se v popisované oblasti nacházejí též Vyšehrad (na ostrožně mezi Vltavou a Botičem) a Libušín (na ostrožně mezi Knovízským a Libušínským potokem).

Galerie

Literatura

  • DEMEK, Jaromír, et al. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
PR Divoká Šárka - údolí u Džbánu1.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

Přírodní rezervace Divoká Šárka, Skála nad hostincem Dívčí skok, Praha, Czech Republic autor:Prazak date: 2. 9. 2006 Je mi líto, tato skála není nad zmíněným hostincem, v pozadí je vidět zástavba na Evropské třídě.

date:25.8.2007
Děvín, pláň a výhled na město.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Výhled z Děvína (Praha, Radlice): pláň poblíž bývalého hradu a výhled na město.
Prague Dolní Počernice south.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 3.0
Louky a pole v okolí od Dolních Počernic (Praha 14). Na obzoru sídliště Černý Most. Pohled od přemostění Štěrboholské spojky, nacházejícícho se jižně od Dolních Počernic, severním směrem. Samotné Dolní Počernice jsou skryty terénní vlnou; výrazně je z nich vidět jen červená střecha domu u Dubenecké ulice.
Rokytka v Dolních Počernicích.jpg
Autor: Dezidor, Licence: CC BY 3.0
Rokytka v Dolních Počernicích
Meandry Botiče (14).jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha, Záběhlice a Hostivař, Botič poblíž Práčí.
Horoměřice, vyhlídka na Kozích hřbetech III.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Vyhlídka z Kozích Vrchů nedaleko Horoměřic do okolní krajiny, nad údolím Horoměřického potoka
Holyně, přes Prokopské a Dalejské údolí od Butovic.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Praha-Holyně přes Prokopské a Dalejské údolí. Pohled od butovického hradiště.
PP Číčovický kamýk.jpg
Autor: Prazak, Licence: CC BY 2.5

PP Číčovický kamýk, district Praha-západ, Czech Republic autor:Prazak

date: 2. 9. 2006
Meadows, Prague Šeberov.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 3.0
Louky v Šeberově (Praha 11), pohled směrem k Vestci a Jesenici u Prahy. Uprostřed Kunratická spojka.
Horoměřice, cesta od Šáreckého údolí.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Cesta z Prahy od Jenerálky do Horoměřic někde před polovinou z pražské strany, pohled směrem na sever k Horoměřicům
Okoř, Zákolanský potok.jpg
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Zákolanský potok nedaleko Okoře
Únětice, Únětický potok.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Krajina v okolí Únětického potoka; potok samotný, skály nad údolím a příroda
Tuchlovice, Srby, pohled na obec.JPG
Autor: Aktron, Licence: CC BY-SA 3.0
Vesnice Srby, součást obce Tuchlovice, v okrese Kladno. V pozadí návrší Na rovinách (435 m), které představuje nejvyšší místo Pražské plošiny.
Vrané nad Vltavou.jpg
Autor: cs:User:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Vrané nad Vltavou, okres Praha-západ. Severovýchodní část.
Vinaricka hora.jpg
Autor: 532LG, Licence: CC BY-SA 3.0
Vinařická hora near Kladno, Czech Republic
Kulivá hora1.jpg
(c) Zp, CC BY-SA 3.0
Přírodní rezervace Kulivá hora
Prazska plosina CZ I5A-2 subdivisions colour code.png
Poloha a členění geomorfologického celku Pražská plošina na podkladové mapě územněsprávního členění okolí Prahy.
Slanska hora CZ basalt columns 122.jpg
Slánská hora ve městě Slaném, okres Kladno. Čedičové sloupce na západním úbočí hory.
Pchery CZ from WSW from Vinaricka hora 0157.jpg
Pchery, okres Kladno. Pohled od zjz., z hlavního vrcholu Vinařické hory (413 m). V pravé části snímku od popředí až do nejvzdálenějšího pozadí rozlehlá pláň, zvaná Rovina o nadmořské výšce kolem 340-320 m). V levé části obrazu terén klesá do údolí Knovízského (Svatojiřského) potoka. Hrana terénu těsně obkružuje zástavbu obce, ležící 1,6 až 2,4 km od místa pohledu, a za ní pak probíhá mírně vlevo od stožárů větrné elektrárny, tyčících se necelých 3,5 km od pozorovatele. Zástvba vpravo, více vpředu (se silnicí od Švermova), patří místní části Humny, domy níže po svahu vlevo a vzadu místní části Pchery. Vlevo od větrné eletrárny na obzoru patrná obec Želenice, přes 6 km daleko.
Podhori 2.jpg
Autor: Jiří Vackář, Licence: CC BY-SA 3.0
Přírodní rezervace Podhoří v Praze, Czech Republic
Od Třebusic na Buštěhrad.jpg
Autor: ŠJů (cs:ŠJů), Licence: CC BY-SA 3.0
Okres Kladno. Pohled od Třebusic směrem na Stehelčeves a Buštěhrad. Na obzoru vystupuje zdaleka viditelná Buštěhradská halda.
Horoměřice, vyhlídka na Kozích hřbetech VII.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Vyhlídka z Kozích Vrchů nedaleko Horoměřic do okolní krajiny, nad údolím Horoměřického potoka. V pozadí obec Únětice.
Praha, Modřany, Modřanská rokle, Libušský potok.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Libušský potok v Modřanech, Praha
Praha od Horoměřic.jpg
Autor: cs:ŠJů, Licence: CC BY-SA 3.0
Horoměřice, Na Skalce, výhled směr Praha. V centru obrázku vysílač Žižkov.
Slanska hora CZ from NNE 074.jpg
Slánská hora ve městě Slaném, okres Kladno. Celkový pohled od ssv., ze stráně nad Ovčáry.
Brandysek CZ from W from Theodor 141.jpg
Pohled na obec Brandýsek (okres Kladno) od západu, zpod silnice při jv. okraji osady Theodor. Dvojice topolů před zástavbou v údolí naznačuje průběh silnice od Kladna-Švermova. Stromy zarostlý pruh, táhnoucí po dně údolí od pravého okraje šikmo do středu obrazu, sleduje průběh Týneckého potoka. Zástavba v popředí levé části snímku patří místní části Olšany, vzdálenější uprostřed a vpravo náleží místní části Brandýsek. Pod lesíkem k pravému okraji, zpočátku lemovaná řadou domů, stoupá silnice do Cvrčovic. Na nejvzdálenějším konci obce vpravo (tzv. "hořejší Brandýsek") patrná těžní věž bývalého dolu Michael. V zeleni pod obzorem uprostřed snímku vyniká ve vzdálenosti 7,5 km světlý objekt rotundy sv. Petra a Pavla na Budči.
Tynecky potok in Cabarna Brandysek CZ 157.jpg
Týnecký potok v lokalitě Čabárna nad Brandýskem, okres Kladno. Pohled po proudu z mostku silničky, která vede k osadě Čabárna. V pozadí patrné panely krátké naučné stezky přilehlým mokřadem, za stromy se skrývá areál záchranné sztanice a střediska ekologické výchovy.
Bustehradska halda CZ view from SE corner towards NE 008.jpg
Buštěhradská halda, okres Kladno. Pohled z jihovýchodního cípu vrcholové části severovýchodním směrem, do údolí Dřetovického potoka. V popředí se přes celou šíři obrazu (zčásti skryta za hranou stomů) rozkládá obec Stehelčeves, za ní uprostřed, oddělena rychlostní silnicí R7, patrná též obec Dřetovice.
Ocelová rozhledna Šiška, Břevnov, Praha 01.jpg
Autor: Fry72, Karel Frydrýšek, Licence: CC BY-SA 4.0
Ocelová rozhledna Šiška, Břevnov, Praha
Prague Troja1.jpg
Autor: Czech Wikipedia user Packa, Licence: CC BY-SA 2.5
Troja (Praha 7) při pohledu z vinic Pražské botanické zahrady. Vzadu Holešovice
Knoviz CZ from S116.jpg
Knovíz, okres Kladno. Celkový pohled na obec v údolí Knovízského (Svatojiřského) potoka od jihu, z pole na horní hraně údolí. V popředí rychlostní dilnice R7, při levém okraji obce jasnou zelení vyniká báň věže kostela Všech Svatých. Hnědé plochy, prostírající se za vsí, jsou rozsáhlé jabloňové sady mezi Knovízí a Blahoticemi. Tlustý pruh stromoví, vybíhající od pravého okraje a pokračující tenčí zhruba vodorovnou linií přes obraz vlevo, naznačuje průběh železniční trati 110 mezi stanicí Podlešín a zastávkou Slaný předměstí. Na obzoru patrné zhruba 40 km vzdálené pásmo Českého středohoří s nejvyšší horou Milešovkou uprostřed. Fotografie z nadhledu krajinu poněkud zplošťuje, takže se údolí jeví mělčí, ve skutečnosti výškový rozdíl mezi stanovištěm pozorovatele a středem obce činí zhruba 90 metrů.
Pohled.do.udoli.jpg
Choteč, okres Praha-západ. Pohled do údolí v létě (v pozadí Chýnice)
Vysoký Újezd, Kuchař, pohled do krajiny.JPG
Autor: Pokud má díla používáte mimo projekty Wikimedia, ocenil bych upozornění. Více z mé práce najdete v mé osobní galerii., Licence: CC BY-SA 3.0
Obec Vysoký Újezd a její okolí ve Středočeském kraji nedaleko Prahy a Berouna